Національна рада оприлюднює лист до телемовників, у якому просить пояснити власну редакційну політику щодо виконання мовного законодавства
До уваги керівників телерадіоорганізацій!
Відповідно до статті 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада здійснює офіційний моніторинг телерадіопрограм.
Крім того, на Національну раду покладено обов’язок здійснювати нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення (абзац 2 статті 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»).
Концепцією державної мовної політики, затвердженої Указом Президента України від 15 лютого 2010 року № 161/2010, визначено стратегічні пріоритети в подоланні спричинених багатовіковою асиміляційною політикою колонізаторів та окупантів деформацій національного мовно-культурного і мовно-інформаційного простору, забезпеченні мовних прав громадян та єдності України. Держава повинна забезпечити безумовне виконання конституційної норми щодо всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
Звертаємо увагу також, що Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», якими передбачено, що частка передач та фільмів державною мовою у загальному тижневому обсязі мовлення у кожному проміжку часу між 07.00 та 18.00 і між 18.00 та 22.00 має зрости з 75 до 90% загальної їх тривалості для загальнонаціональних та регіональних телерадіоорганізацій і з 60 до 80% для місцевих. Однак ця норма набере чинності лише через 5 років – 16 липня 2024 року.
Наразі, проаналізовано дані моніторингу стосовно дотримання мовних квот на телебаченні, які свідчать про виконання встановлених чинним Законом України «Про телебачення і радіомовлення» у мінімально встановленому законодавством відсотковому співвідношенні.
За таких обставин, враховуючи таку редакційну політику, існує потенційний ризик порушення чинних норм, а також ускладнень при виконанні їх у майбутньому після набрання чинності окремих положень Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Національна рада, вкрай стурбована ситуацією, що склалася в телерадіоінформаційному просторі та зважаючи на необхідність всебічного розвитку і функціонування державної мови, забезпечення мовно-культурних потреб глядачів просимо надати пояснення:
- які причини саме такої редакційної політики телерадіоорганізації?
- на вашу думку, у чому полягають ризики невиконання Закону в цій частині, і як ваша ТРО готується виконувати вимоги після набрання чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»?
Голова Національної ради Ольга ГЕРАСИМ’ЮК