Національна рада оприлюднює роз’яснення щодо особливостей відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів

26.11.2020

У зв’язку з тим, що у представників телерадіоорганізацій виникають запитання про те, як має відзначатися День пам’яті жертв голодоморів в Україні і о котрій годині необхідно оголошувати хвилину мовчання, Національна рада на засіданні 26 листопада обговорила це питання. Заслухавши начальника юридичного управління Ганну Літвіщенко, регулятор дає такі роз’яснення.

Вшанування пам’яті жертв голодоморів і відзначення відповідного дня щороку у четверту суботу листопада було встановлено Указом Президента України від 26 листопада 1998 року № 1310. Цей Указ визначає лише дату, однак не визначає, о котрій годині повинна бути оголошена хвилина мовчання.

У минулі роки видавалися окремі укази Президента, які передбачали певні заходи у зв’язку з відзначенням цієї трагічної сторінки історії нашої народу.

Станом на сьогодні телерадіоорганізації у своїй роботі повинні керуватися Правилами ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, відповідно до яких хвилина мовчання оголошується о 12:00.

У разі якщо цього року Указом Президента буде затверджено план заходів із відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів і в ньому будуть передбачені вимоги до телерадіоорганізацій щодо оголошення хвилини мовчання, тоді мовники повинні будуть керуватися цим Указом. Допоки окремих вимог спеціальним Указом Президента не встановлено, телерадіоорганізації керуються зазначеними вище правилами.

Тобто вимоги щодо оголошення хвилини мовчання у разі їх визначення у спеціальному Указі Президента мають стосуватися саме телерадіоорганізацій, а не інших суспільних заходів, які можуть відбуватися і бути висвітлені медіа. 

У разі виходу Указу Президента Національна рада повідомить про це на своєму сайті.