Національна рада оштрафувала «НАШ» за трансляцію дискримінаційних щодо Збройних сил України висловлювань Олени Бондаренко

27.05.2021

27 травня Національна рада, розглянувши матеріали позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «НАШ 365» (супутниковий телеканал «НАШ»), м. Київ, визнала порушення ліцензіатом абзацу четвертого частини другої статті 6, пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а також частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію». Це свідчить про наявність в ефірі телеканалу закликів до розв`язання агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі і ненависті. На компанію накладено штраф у сумі 114 тис грн., який вона має сплатити упродовж 30 днів.

15.01.2021 у часовому проміжку між 17.20 та 18.00 у передачі «Марафон» на телеканалі «НАШ» взяла участь народна депутатка V-VII скликань Верховної Ради України Олена Бондаренко. Стосовно цього ефіру до Національної ради надійшов лист Служби безпеки України, а також звернення двох військовослужбовців Збройних сил України з вимогою відреагувати на висловлювання О. Бондаренко, яка називає «на всю Україну військовослужбовців Збройних сил України злочинцями», і таким чином, її слова спрямовані на «підрив бойового духу військовослужбовців, що захищають кордони України від російських окупантів».

ТОВ «НАШ 365» для проведення позапланової безвиїзної перевірки подало у визначений термін затребувані документи.

Під час перевірки було встановлено, що публічні висловлювання О. Бондаренко, поширені в ефірі телеканалу, мають ознаки розпалювання національної ворожнечі, приниження групи осіб за ознакою їх належності до Збройних сил України. Використані мовні звороти є провокаційними, образливими і дискримінаційними, оскільки промовцем безпідставно було констатовано факт того, що всі військовослужбовці Збройних сил України є «злочинцями» і «порушниками присяги», що вони є відповідальними за ведення бойових дій проти «власного народу» і тому є об’єктом звинувачень, осуду, ненависті, підбурювання до агресивних дій та насильства.

Також ознаками розпалювання ворожнечі й посилення вже наявного військового протистояння є покладання провини за збройну агресію Російської Федерації проти України на Збройні сили України, що може призвести до подальшого зростання насильства й агресії в ОРДЛО, на всій території України загалом і на території покриття сигналом супутникового мовлення ТОВ «НАШ 365».

О. Бондаренко заперечувала участь у збройному конфлікті на Донбасі збройних сил Російської Федерації і не згадувала про дії незаконних збройних формувань, які вчиняють незаконний збройний спротив на території окремих районів Донецької та Луганської областей. На думку О. Бондаренко, присутність російських військових на Донбасі «довести не можливо» і досі немає жодних доказів їх присутності. Натомість вона звинуватила українську армію в обстрілах українських міст з повітря, проте на навела жодного доказу.

Збройна агресія Росії проти України триває вже  багато років. Події на Донбасі визначено у різних українських та міжнародних нормативно-правових актах як російську збройну агресію проти України, її засудила світова спільнота, не раз засуджувала Генеральна асамблея ООН, різні міжнародні організації. Опубліковано чимало підтверджень присутності російських військ на території України від міжнародних і вітчизняних  структур та організацій.

Таким чином, виголошені О. Бондаренко висловлювання є свідомим поширенням необ’єктивної інформації, маніпуляцією та фальсифікацією історичних подій та порушенням пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», який вимагає, щоб телерадіоорганізація поширювала об’єктивну інформацію.

Надання достовірної, перевіреної та об’єктивної інформації є необхідним особливо в питаннях, пов’язаних із національною безпекою і територіальною цілісністю України. Телерадіоорганізація в умовах війни або ситуації максимально наближеної до війни несе особливу редакційну відповідальність за зміст поширеної нею інформації. Упереджена політична позиція О. Бондаренко в питанні збройного конфлікту на Донбасі є відомою для громадськості України та представників телерадіоорганізацій. Водночас вона є постійною гостею  передач телеканалу ТОВ «НАШ 365», при цьому формат її участі в передачах здебільшого не передбачає дискусії з метою поширення об’єктивної інформації чи висвітлення різних точок зору. Таким чином, участь О. Бондаренко в передачах фактично використовується ТОВ «НАШ 365» для висвітлення однобічної, упередженої, незбалансованої позиції гості.

Однак жанр і формат передачі не позбавляють працівників телерадіоорганізацій обов’язку дотримуватись норм законодавства щодо припинення правопорушення в ефірі. При цьому до передач інформаційного жанру встановлено особливі вимоги, оскільки глядач має право на отримання достовірної, об’єктивної і збалансованої інформації.

Працівники телеканалу, зокрема ведучі  А. Нікіфоров і О. Веремій, не робили спроб збалансувати однобічність та упередженість висловленої позиції, наведених фактів. Ними були проігноровані норми пункту 3.2.2. «Інформацію потрібно піддавати перехресній перевірці» пункту 3.2. «Перевірка достовірності інформації, одержаної віт третіх осіб»  Редакційного статуту ТОВ «НАШ 365» щодо необхідності спростовувати недостовірність аргументації промовця. Ведучий передачі фактично лише констатував, що висловлювання О. Бондаренко, є її думкою і жодним чином не  заперечив її висловлюванням, не поставив їх під сумнів, не вчинив будь-яких дій, які можна трактувати як заходи щодо припинення правопорушення у прямому ефірі.

Зважаючи на викладене, Національна рада визнала наявність закликів до розв`язання агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, які були поширені 15.01.2021 в ефірі ТОВ «НАШ 365». На підставі частини восьмої статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» до ТОВ «НАШ 365» застосовано санкцію «стягнення штрафу» у розмірі 25% суми ліцензійного збору, що становить 114 067,50 грн.

Також Національна рада на засіданні 27 травня розглянула матеріали ще однієї перевірки цього телеканалу, яка стосувалася висловлювань М. Азарова в передачі «Марафон» 15 і 16 грудня 2020 року, що містили заклики до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювали ворожнечу і ненависть. Регулятор у цьому випадку також застосував штрафну санкцію, тож загальна сума штрафів, яку має сплатити ліцензіат, становить 228 135 грн. 

Крім того, ТОВ «НАШ 365» сьогодні було призначено перевірку за ефір передачі «Марафон» від 4 травня цього року за участі Петра Симоненка.