Національна рада показала у цифрах, як телеканали виконують квоту щодо європейського продукту

19.06.2018

19 червня під час прес-конференції  в Українському інформаційному агентстві Укрінформ голова Національної ради Юрій Артеменко і член Національної ради Сергій Костинський оприлюднили показники другої хвилі моніторингу ефірів 26 загальнонаціональних телеканалів, який у березні 2018 року регулятор проводив із метою перевірки дотримання квот щодо передач виробництва ЄС, США та Канади,  а також презентували порівняльні результати проведених упродовж 2017-2018 років моніторингів. Вони підтверджують, що загальнонаціональні мовники перевиконують обов’язкову квоту щодо частки європейського продукту.

 «Для нас цей напрям роботи є одним із ключових стосовно захисту інформаційного простору України», — сказав Сергій Костинський. Цього року Національна рада проаналізувала загалом 2912 годин ефіру 26-ти телеканалів цифрового телебачення. Дані щодо показу визначеної законом частки передач європейського виробництва відстежувалися упродовж тижневого моніторингу в проміжках часу між 07:00 та 23:00. Зокрема, обсяг перевірки мовлення кожного із цих ліцензіатів становив 112 годин. У підсумку національний регулятор сформував докладні показники, які на сьогодні найточніше відображують стан виконання квот щодо європейського продукту у вітчизняному телепросторі.

Дані проведеного у 2018 році моніторингу підтверджують, що частка передач українського виробництва становить 79%, і це на 4 відсоткові пункти більше, ніж фіксувалося торік. Своєю чергою програми виробництва країн ЄС, США і Канади зросли на 2 відсоткові пункти. Відповідно наразі вони становлять уже 14%,  це переважно художні, документальні та анімаційні фільми. До того ж, спостерігається зменшення кількості телевізійного контенту інших країн, зокрема держави-агресора, – сьогодні в ефірі загальнонаціональних телеканалів вона становить лише 7%, тоді як у 2017 році було 13%.

Говорячи про загальну статистику, варто зауважити, що за рік обсяг європейського продукту, який також охоплює українські передачі, зріс на 6 відсоткових пунктів. Тепер відповідний контент заповнює вже  93% українського загальнонаціонального телебачення, в той час, коли чинне законодавство України вимагає від ліцензіатів тільки 70%. Такий разючий відрив свідчить про те, що цього року всі загальнонаціональні мовники перевиконують обов’язкову квоту щодо частки європейського продукту.

Так, серед них визначено десятку телеканалів із максимальною часткою трансляції передач українського виробництва, а саме обсягом від 85% до 100%.  Цей рейтинг очолили:

100% — Еспресо, UA:Культура, М1, Прямий

99% — СТБ

98% — 5 канал

97% — ZIK

93% —1+1

86% — Zoom

85% —Україна

Стосовно найбільшого відсотку показу в ефірі європейського продукту також є лідери:

50% — Новий

38% —ТЕТ

36% — Мега

33% — НЛО TV

26% — 2+2, UA:Перший і Еnter-фільм

24% — Піксель

20% — ICTV

16% — НТН

15% — К1  

Ці статистичні дані відображають однозначно позитивні результати в діяльності кожного ліцензіата.

«Дякуємо, що всі загальнонаціональні телеканали цього року дотрималися обов’язкової квоти щодо європейського продукту, а також збільшили обсяги передач як національного, так і власного виробництва, які тепер стали домінантними в українському телебаченні», —  сказав Юрій Артеменко.

Сергій Костинський уточнив, що суттєвою інновацією  ухваленого законодавчого акта про обов’язкову частку європейського продукту стало те, що російський продукт, створений на замовлення або за участі резидентів держави-агресора, перестав вважатися європейським або українським. Відповідно, наголосив він, завдяки квотам на передачі європейського виробництва вдалося витіснити російські передачі з ефіру вітчизняного телепростору.

Нагадаємо, відповідно до частини 4 статті 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» раз на рік Національна рада проводить моніторинг ефірів українських телеканалів стосовно дотримання квот на передачі європейського виробництва. Зокрема, до відповідних квот на телебаченні належать: передачі виробництва ЄС, США та Канади – 70% від загального ефіру, з них передачі українського виробництва  – 50% та передачі інших країн  – 30% від загального ефіру. Перша хвиля моніторингу вітчизняного телепростору відбулася в березні 2017 року. Тоді вимоги законодавства стосовно обов’язкової частки в ефірі європейського продукту порушили 4 телеканали “Inter Media Group” — «Інтер», «НТН», «Піксель TV» та «Ентер-фільм», за що, керуючись Законом, Національна рада застосувала до ліцензіатів санкцію «оголошення попередження».

Презентацію аналітичного звіту про квоти європейського продукту в ефірі загальнонаціональних телеканалів 2017-2018 рр. можна завантажити за посиланням.

https://e.issuu.com/embed.html#31564444/62502112