Національна рада призначила позапланові перевірки «Зеонбуду»
18 березня Національна рада ухвалила чотири рішення про призначення провайдеру багатоканальних мереж МХ-1, МХ-2, МХ-3 і МХ-5 ТОВ «Зеонбуд» позапланових виїзних перевірок. Компанію будуть перевіряти, як вона виконує умови власних ліцензій у контексті забезпечення роботи системи оповіщення населення про надзвичайні ситуації і зміни параметрів сигналу.
Як повідомив під час засідання заступник голови Національної ради Олег Черниш, до регуляторного органу надійшов лист секретаря РНБО Олексія Данілова з проханням провести перевірку виконання ТОВ «Зеонбуд» ліцензійних умов, зокрема факту придбання і встановлення системи попередження населення про надзвичайні ситуації, забезпечення її належного функціонування відповідно до встановлених нормативних вимог. Також до Національної ради надійшло звернення громадянина Алексюка В.М., у якому він просить перевірити стан виконання товариством рішення Національної ради від 29.10.2020 № 1351 щодо введення в експлуатацію передавальних станцій, подачі заявок про зміну модуляції сигналу, а також дотримання умов ліцензій щодо попередження населення про надзвичайні ситуації. Крім того, з проханням надати інформацію про стан виконання ТОВ «Зеонбуд» зобов’язань щодо зміни модуляції сигналу до регулятора звернулося ТОВ «Старлайт медіа».
Провівши моніторинг 20 січня 2021 року, Національна рада зафіксувала, що у часовому проміжку між 03:00:08 та 03:04:54 синхронно на загальнонаціональних телеканалах багатоканальних мереж ліцензіата було розміщено статичну заставку з текстовим повідомленням, наданим Державною службою України з надзвичайних ситуацій, – «Увага тестове повідомлення. ДСНС нагадує: в умовах пом’якшення карантинних заходів дотримуйтесь режиму адаптивного карантину. Здолаємо COVID-19 разом» хронометражем 03 хв. 56 с. із перериванням ретрансляції телепрограм. Водночас в ефірі регіональних і місцевих телеканалів мережі ТОВ «Зеонбуд» розміщення такого повідомлення не було зафіксовано. Національна рада не має інформації про організацію роботи системи оповіщення з використанням обладнання «Зеонбуду» і про можливість забезпечувати попередження населення про надзвичайні ситуації в ефірі регіональних і місцевих телеканалів, які поширюються у багатоканальній мережі товариства.
Крім того, рішенням Національної ради від 29.10.2020 № 1351 ТОВ «Зеонбуд» було зобов’язано до 01.02.2021 забезпечити виконання взятих на себе у власному листі зобов’язань щодо подачі заявки про зміну модуляції сигналу із 256 QAM на 64 QAM. 27 січня товариство повідомило Національну раду, що звернулося до ДП «Український державний центр радіочастот» із заявою про зміну модуляції цифрового сигналу із 256-QAM на 64-QAM для 685 передавальних станцій.
Як стало відомо Національній раді з інформації УДЦР, ТОВ «Зеонбуд» має намір змінити не лише модуляцію сигналу, а й коефіцієнт корекції помилок. Олег Черниш повідомив, що на різних нарадах з питань інформаційної безпеки держави йшлося про те, що зміна модуляції передавачів товариства без зміни інших технологічних параметрів призведе до покращення сигналу. «Саме на це розраховували і Національна рада, і учасники ринку, коли пропонували «Зеонбуду» змінити модуляцію», – зауважив Олег Черниш. Однак зміна коефіцієнта корекції помилок, за висновками УДЦР, зменшує очікуваний ефект покращення зони покриття в багатоканальних телемережах МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5.
Відповідно до умов ліцензій провайдера програмної послуги всі програмно-технологічні зміни щодо формування даних передач сигналу компанія може проводити лише за погодженням із Національною радою. Однак ТОВ «Зеонбуд» не інформувало Національну раду про наміри змінити коефіцієнт корекції помилок чи інших даних сигналу, тому відповідно регуляторний не надавав погодження щодо змін параметрів сигналу. Внесення програмно-технологічних змін щодо формування даних передач сигналу без погодження з Національною радою є ознакою порушення ліцензіатом вимог пункту 2.3 розділу ІІ Положення про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги.
Також рішенням Національної ради від 29.10.2020 № 1351 ТОВ «Зеонбуд» було зобов’язано забезпечити виконання взятих на себе зобов’язань щодо введення в експлуатацію передавальних станцій: 14 передавальних станцій – до 31.12.2020; 26 передавальних станцій – протягом чотирьох місяців після вимкнення аналогового телебачення. 3 лютого компанія повідомила про неможливість вчасно встановити у с. Глибокий Потік Тячівського району Закарпатської обл. додаткову передавальну станцію мультиплексу МХ-1 і звернувся з проханням замовити прорахунок електромагнітної сумісності радіоелектронного засобу цифрового наземного телевізійного мовлення для встановлення передавальної станції за адресою: Закарпатська обл., Тячівський р-н, с. Глибокий Потік, вул. Прихозел, власник – ТОВ «Закарпатенергокомплект».
Зважаючи на викладені обставини, Національна рада призначила ТОВ «Зеонбуд» за чотирма ліцензіями позапланові виїзні перевірки з метою з’ясування дотримання ліцензіатом вимог пункту 2.3 розділу ІІ Положення про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги. До перевірки будуть залучені (за згодою) фахівці Служби безпеки України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, ДП «Український державний центр радіочастот», експерти Апарату Ради національної безпеки і оборони України.