Національна рада призначила телеканалу «Z ZIK» штраф понад 300 тисяч гривень та звернеться до суду щодо анулювання його ліцензії
12 лютого Національна рада розглянула результати одразу трьох перевірок телеканалу «Z ZIK» (ТОВ «ТРК «Нові комунікації», м. Львів), призначених йому упродовж 2020 року. Члени Національної ради визнали виявлені факти порушень в ефірі мовника та ухвалили рішення про застосування до нього санкцій. Таким чином, через поширення закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди під час анонсу телемарафону «Реванш соросятні» телеканалу оголошено попередження та призначено штраф у розмірі 341 067,50 грн. Через відмову ліцензіата у проведенні двох перевірок ухвалено ще два рішення про звернення до суду з позовами про анулювання ліцензії на мовлення.
Перевірка Національної ради, призначена телеканалу «Z ZIK» 26 листопада, підтвердила наявність порушень у його мовленні за 11 і 12 листопада 2020 року – вимог абзацу четвертого, шостого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію». Під час трансляції анонсу телемарафону «Реванш соросятні» 11 листопада о 23:47 та 12 листопада о 09:43, 11:52 та 12:37 мовник поширив в ефірі низку висловлювань, які містять заклики до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження.
Телерадіоорганізація використовувала стигматизуючий термін «соросятня», який не має чіткого визначення, проте останнім часом вживається винятково в негативній конотації.
На переконання Національної ради, транслюючи анонс телемарафону під назвою «Реванш соросятні», мовник мав намір створити негативний образ певних соціальних груп та їх окремих представників за ідеологічними та національними ознаками з метою формування у глядачів бажання протидіяти визначеним категоріям, підбурити їх до конфліктної поведінки. Головною особливістю цього випадку є те, що джерелом конфліктності виступає безпосередньо сам ліцензіат – ТОВ «ТРК «Нові комунікації», оскільки саме телерадіоорганізація є автором та виробником наведеного анонсу.
Отже, за порушення частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію» та абзаців четвертого, шостого частини другої статті 6, пунктів а), в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» Національна рада оголосила попередження телеканалу «Z ZIK».
За порушення частини восьмої статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передбачено застосування санкції «стягнення штрафу» у розмірі 25% суми ліцензійного збору. Оскільки розмір ліцензійного збору телеканалу «Z ZIK» – 1 364 27,00 грн, сума штрафу, яку він у тридцятиденний термін має сплатити до державного бюджету України, становить для нього 341 067,50 грн.
2020 року Національна рада призначила телеканалу «Z ZIK» ще дві позапланові перевірки. Одну з них – 6 березня 2020 року на підставі ознак порушення частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», абзаців четвертого, тринадцятого частини другої статті 6 та пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», зафіксованих під час трансляції марафону «Тхне Соросом» 28 лютого 2020 року. Другу – 15 жовтня 2020 року через ознаки порушення Закону України «Про телебачення і радіомовлення» – абзацу дев’ятого частини другої статті 6 і пунктів а) та в) частини першої статті 59, виявлені в ефірі телеканалу 6-7 жовтня 2020 року під час висвітлення зустрічі у місті Москві голови політради і стратегічної ради політичної партії «Опозиційна платформа – За життя», народного депутата України В. Медведчука з президентом Російської Федерації В. Путіним.
Національна рада мала перевірити діяльність ліцензіата на дотримання низки норм законодавства, однак не змогла здійснити ці перевірки. Ліцензіат в обох випадках не надав уповноваженим особам Національної ради завіреної керівником копії сітки мовлення із розподілом передач відповідно до програмної концепції мовлення за дні, коли в ефірі мовника фіксувалися порушення, – 28 лютого та 6-7 жовтня 2020 року.
Відповідно до пункту 15 розділу III Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги ненадання ліцензіатом у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для здійснення безвиїзної перевірки, вважається його відмовою у проведенні перевірки і згідно з пунктом «г» частини п’ятої статті 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії.
Таким чином, регулятор звернеться до суду про анулювання ліцензії цього мовника.