Національна рада скасувала своє рішення про створення цифрової багатоканальної телемережі МХ-4

15.07.2021

Рішення Національної ради про створення цифрової загальнонаціональної багатоканальної телемережі МХ-4 було ухвалене 5 грудня 2007 року. Нині воно є застарілим і, за висновками Українського державного центру радіочастот (УДЦР), немає технічної можливості для повноцінної його реалізації, повідомив під час засідання член Національної ради Олександр Ільяшенко. Його пропозиція скасувати це рішення була підтримана усіма членами колегіального органу. 

Олександр Ільяшенко нагадав, що з метою розповсюдження 32 телепрограм для публічного безкоштовного приймання діє загальнонаціональна мережа цифрового телемовлення у стандарті DVB-T/DVB-Т2 (MPEG-4), що складається із чотирьох цифрових багатоканальних телемереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5. Таке положення було визначено у Плані розвитку національного телерадіоінформаційного простору, затвердженому рішенням Національної ради від 01.12.2010 № 1684.

Також регулятор звертався до УДЦР, аби з’ясувати технічні можливості побудови телемережі МХ-4. У своєму висновку державний центр зазначив, що «наявного на сьогодні радіочастотного ресурсу України у смузі радіочастот 47 – 694 МГц недостатньо для створення повноцінної багатоканальної телемережі ЦНТВМ для загальнонаціонального мультиплексу МХ-4».

Олександр Ільяшенко також пояснив, що коли був оголошений конкурс на МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5, Національна рада скасувала усі свої рішення про створення цих мультиплексів. Однак чомусь рішення щодо МХ-4 залишилося чинним. Наразі, на переконання члена Національної ради,  воно дуже застріле і не відповідає реаліям сьогодення. Адже ті канали, які були запропоновані, для створення цієї мережі, вже або задіяні в мережах МХ-1 і МХ-5, або не можуть бути використані, тому що віддані для створення мобільного зв’язку.

Зважаючи на це, було запропоновано скасувати рішення від 2007 року про створення МХ-4.