Національна рада та Уповноважений із захисту державної мови підписали Меморандум про співпрацю

17.12.2020

Задля зміцнення позицій державної мови в українському суспільстві і телерадіопросторі 17 грудня голова Національної ради Ольга Герасим’юк та Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь підписали Меморандум про співпрацю між державними органами на наступні чотири роки.  Цей документ сприятиме посиленню державотворчих і консолідаційних функцій української мови, а також поліпшенню якості мовлення державною мовою на телевізійних і радіоканалах. Під час підписання Меморандуму також були присутні членкиня Національної ради Олена Ніцко і заступник керівника секретаріату Уповноваженого Сергій Сиротенко.

Основними напрямами співпраці відповідно до Меморандуму стануть:

  • нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями вимог законодавства щодо використання державної мови;
  • моніторинг мовної ситуації в Україні;
  • своєчасне реагування та вживання заходів стосовно дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства про забезпечення функціонування української мови як державної;
  • захист мовного культурного та інформаційного простору України;
  • забезпечення та захист права громадян на отримання інформації державною мовою;
  • удосконалення інституціонального забезпечення реалізації державної мовної політики;
  • висвітлення актуальних проблем державної мовної політики в засобах масової інформації.

Цей документ стане основою для консолідації зусиль у межах повноважень, визначених Конституцією і законами України, задля підвищення престижу української мови та виховання української мовної свідомості і національної гідності.

????????????????????????????????????

Спільна діяльність у рамках Меморандуму передбачає організацію і проведення заходів та проєктів, спрямованих на ефективну реалізацію державної мовної політики і захист української мови як державної.

Також з метою розробки Порядку взаємодії Уповноваженого та Національної ради відповідно до частини другої статті 53 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» планується створення робочої групи у складі представників сторін підписантів. Попередньо така можливість була обговорена і підтримана Ольгою Герасим’юк і Тарасом Кременем під час онлайн-зустрічі, у якій також взяли участь член Національної ради Олена Ніцко та керівник секретаріату Уповноваженого Юрій Зубко.

Меморандум укладено терміном до 31 грудня 2024 року.