Національна рада відмовила «Вести.Радио» у продовженні ліцензії на мовлення в Києві
Підставою для ухвалення такого рішення стала наявність у мовника чотирьох санкцій «оголошення попередження».
3 березня Національна рада розглянула заяву ТОВ «ТРК «Дивосвіт» про продовження ліцензії на мовлення на частоті 104,6 МГц у м. Києві (позивний «Вести.Радио») й ухвалила рішення відмовити компанії у її задоволенні.
Підставою для ухвалення такого рішення стала наявність у мовника чотирьох санкцій «оголошення попередження».
Першу санкцію застосовано до мовника 17 липня 2014 року (рішення № 267) за недотримання частини сьомої статті 27 та частини восьмої статті 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» – компанія, не дочекавшись розгляду Національною радою заяви про переоформлення ліцензії та ухвалення відповідного рішення, розпочала мовлення за новою програмною концепцією і з новими вихідними даними – позивними, які на той час мали б звучати як «Радіо 24».
Друге попередження було оголошено 24 липня 2014 року (рішення № 489) через порушення мовником вимог абзацу 4, 6 частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і статті 28 Закону України «Про інформацію» – поширення в ефірі закликів до агресивних дій та розпалювання ворожнечі. Тоді в ефірі компанії звучала пряма мова одного з лідерів сепаратистів Олександра Можаєва на прізвисько Бабай, що містила заклики до агресивних дій та пропаганди війни: «Мы должны помочь православным русским людям очистить наши земли от нечисти и фашизма». Іншого дня транслювався синхрон, що містив заклики до розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини: «…жидомассоны. Только они везде в мире наводят беспорядок. Из-за этого страдает простой православный народ. Ну… не простой православный народ. Ну… короче, вы меня понимаете». Також в одній із передач ведучий висловлювався про українську мову як «бандерівську» та мову «карателів».
Третє попередження ТОВ «ТРК «Дивосвіт» отримало за перешкоджання Національній раді у здійсненні нею контролюючих та наглядових повноважень, передбачених чинним законодавством, під час проведення планової перевірки (рішення від 12.02.2015 № 144). Компанії надсилалися листи на офіційну юридичну адресу, але вона упродовж нетривалого часу тричі її змінювала, не повідомляючи про це Національну раду, і листи не доходили до адресата. Таким чином регуляторний орган не міг провести перевірку.
Учетверте до компанії застосовано санкцію «оголошення попередження» 24 листопада 2016 року (рішення № 2482) у зв’язку із порушенням вимог абзацу 13 частини другої статті 6 та частини другої статті 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» – у передачі «Люди говорять» за участі Т. Монтян під час діалогу з радіослухачами остання висловлювалася грубо та зневажливо на адресу героїв Революції Гідності й допускала у прямому ефірі ненормативну лексику, на що ведучий не відреагував, порушуючи журналістські стандарти.
Ці чотири рішення Національної ради оскаржувалися ліцензіатом у судах, але ухвалами судів вони визнані правомірними.
Розгляд цієї заяви компанії переносився кілька разів через ухвалу Франківського районного суду міста Львова щодо забезпечення позовної заяви громадянки Бондаревої Надії Василівни до зазначеного мовника. Цією ухвалою було обмежено дискреційні повноваження регуляторного органу у сфері електронних медіа, що є перешкоджанням його діяльності. Згодом суд скасував свою ухвалу, але зазначив, що вона не набрала законної сили і може бути оскаржена в апеляційній інстанції. Термін дії для подання апеляції становив п’ять діб.
Представник за довіреністю ТОВ «ТРК «Дивосвіт» Марина Бакуменко повідомила, що 2 березня товариство подало апеляційну скаргу до Франківського районного суду м. Львова на ухвалу, винесену суддею цього суду Василем Масендичем 24 лютого 2017 року щодо скасування забезпечення позову у судовій справі за позовом громадянки Бондаревої Надії Василівни до компанії «Дивосвіт».
Члени Національної ради наголосили, якщо її подано, суд обов’язково повідомить про це Національну раду в установленому порядку. Водночас регуляторний орган на час розгляду заяви компанії не отримав жодних документів, які б підтверджували цю апеляцію. Таким чином, члени Національної ради одноголосно проголосували за рішення, яким ТОВ «ТРК «Дивосвіт» не продовжено ліцензії на мовлення у Києві.
Після завершення розгляду цього питання перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк висловила свою думку про ситуацію навколо «Вести.Радио» загалом і телерадіокомпанії «Дивосвіт» зокрема. Вона сказала, що члени Національної ради ухвалили це рішення, відчуваючи своїм обов’язком припинити той фарс, у який втягують суспільство телерадіокомпанії, заплутуючи людей потоками маніпуляцій. Сьогодні дуже складний час – щодня на сході страждають і гинуть люди, стріляють в Авдіївці, сьогодні скорботний день. Давати можливість продовжувати брудну інформаційну кампанію – означає додавати в суспільний настрій ще більше негативу, розчарування, хаосу й депресії. Подальшу дискусію краще продовжити в судовій площині.
На її думку, те, що ми спостерігаємо упродовж розгляду цих заяв, це є справді інформаційна війна, і ці дії лише нівелюють розуміння суті свободи слова.
Крім того, на думку Ольги Герасим’юк, той факт, що понад 80% журналістів радіостанції хоч із запізненням, однак висловили свою позицію про те «що, напевно, сьогодні не варто боротися зі своєю країною, і ухвалили рішення піти з компанії», – є також вагомий показник.
Зі свого боку заступник голови Національної ради Уляна Фещук акцентувала, що право на свободу слова треба використовувати «з достоїнством, гідністю, дбаючи, в першу чергу, про честь держави і захищаючи її інтереси».
Про символічний день для ухвалення цього рішення сказав і член Національної ради Сергій Костинський: «У цей день було викрадено, катовано та вбито кримського татарина, який вийшов на одиночний пікет у Сімферополі, – Решата Аметова. З цього фактично почалася анексія Криму. У цей день було закрито перший телеканал в Криму у 2014 році – Чорноморську телерадіокомпанію, і буквально за декілька днів окупанти зачистили медійний простір Криму, і почалися напади на журналістів, на громадян, які виходили з акціями протесту проти окупації». На його думку, сьогодні не йшлося про те, щоб забрати ліцензію, питання стояло так: продовжувати її чи не продовжувати, бо термін дії ліцензії вже закінчився. А моральне питання кожного із членів Національної ради, за словами Сергія Костинського, полягало в тому, чи він хоче, щоб радіостанція, котра систематично порушує закон, мовила далі.
Нагадаємо, що подібне рішення Національна рада ухвалила 23 лютого і стосовно іншої компанії, яка входить до «Медіа Холдингу Вести Украина» – ТОВ «Телерадіовидавнича компанія «Мастер», м. Харків, на ефірне місцеве радіомовлення з використанням частоти 100,5 МГц. Підставою також стали застосовані санкції «оголошення попередження» та «стягнення штрафу».
Національна рада повідомить відповідні структури про те, що ТОВ «ТРК «Дивосвіт» не продовжено ліцензію на мовлення, і роботу передавача буде припинено.
Із підтримкою принципової позиції регулятора, яка цілком ґрунтується на законній базі, виступили на засіданні представники громадськості й ветерани АТО.