11 липня Національна рада, розглянувши заяви низки телерадіоорганізацій і беручи до уваги висновки УДЦР, ухвалила рішення про видачу 21 компанії дозволів на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення. Таким чином, регулятор упорядкував процедуру надання таких дозволів відповідно до ухваленого Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України».
Термін дії дозволів на тимчасове мовлення – 1 рік із дати ухвалення рішення.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України», що був ухвалений 7 грудня 2017 року, дозволи на тимчасове мовлення видаються Національною радою без проведення конкурсу (за заявковим принципом) і безоплатно.
До територій з особливим режимом мовлення належать райони України, що межують з тимчасово окупованою територією України (Автономною Республікою Крим та містом Севастополем), райони Донецької і Луганської областей. Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в яких може здійснюватися тимчасове мовлення, був затверджений Кабінетом Міністрів України 10 травня цього року.
Порядок видачі та анулювання дозволу на тимчасове мовлення, умови дозволу та порядок здійснення нагляду за додержанням законодавства про телебачення і радіомовлення телерадіоорганізаціями, що здійснюють тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення на підставі відповідного дозволу був затверджений рішенням Національної ради від 1 березня 2018 року № 288 і зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 березня 2018 року за № 386/31838.
Зазначені вище Закон і Порядок видачі та анулювання дозволу на тимчасове мовлення регламентували процедуру надання дозволів на тимчасове мовлення, яку Національна рада розпочала ще у 2014 році, розуміючи нагальну потребу населення східних областей України у доступі до програм українського телебачення, після того, як низка веж на непідконтрольних територіях була захоплена окупантами й вони позбавили жителів Луганської і Донецької областей (як окупованої частини, так і певних частин підконтрольної українській владі території) можливості дивитися і слухати українські телеканали та радіостанції.
Член Національної ради Сергій Костинський подякував усім мовникам, що отримали дозволи, за те, що вони взяли на себе таке навантаження, оскільки ці території комерційно непривабливі й не дають жодних зисків кожній із телерадіоорганізацій.
Також він наголосив, що завдяки роботі Комісії з питань забезпечення стабільного функціонування системи національного телебачення і радіомовлення, що діє при Міністерстві інформаційної політики, відбувається розвиток телерадіомовлення на окуповані території: «Хочу сказати, що сьогодні ми зробили новий крок, відкрили новий етап розбудови українського телерадіомовлення. Завдяки цим рішенням Національної ради почнеться будівництво телекомунікаційної інфраструктури в Донецькій, Херсонській і Луганській областях».
Ілюстрація з сайту detector.media