ЧЛЕНИ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ ПІД ЧАС ЗАСІДАННЯ ВИСЛУХАЛИ ВСІХ УЧАСНИКІВ ДИСКУСІЇ ТА ПРОАНАЛІЗУВАЛИ ПРЕДСТАВЛЕНІ ЕКСПЕРТНІ ВИСНОВКИ. В ОБГОВОРЕННІ ЦЬОГО ПИТАННЯ БРАЛИ УЧАСТЬ ТОП-МЕНЕДЖЕРИ КАНАЛУ «УКРАЇНА» ТА ІНШИХ МЕДІЙНИХ ГРУП, ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР СЕРІАЛУ Т.ГНЄДАШ, ГОЛОВА ДЕРЖКІНО П.ІЛЛЄНКО, НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ А.ТЕТЕРУК, ВОЛОНТЕРКА О.ГУМЕНЮК, БІЙЦІ АТО, ЧЛЕНИ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ «ВІДСІЧ», «WIKIMEDIA УКРАЇНА» ТА ІНШІ ПРЕДСТАВНИКИ СУСПІЛЬСТВА.
Розглянувши результати перевірки ТРК «Україна» на засіданні 28 квітня, регуляторний орган застосував до мовника санкцію «оголошення попередження». Перевірка каналу проводилася у зв’язку із численними зверненнями громадян, які скаржилися на зміст серіалу «Не зарікайся», виробленого на замовлення компанії ТОВ «Фронт Сінема». Зокрема, у скаргах ішлося про поширення неправдивих фактів і міфів про українських військових та розпалювання національної ворожнечі, пов’язаної з воєнними діями на сході країни.
Члени Національної ради під час засідання вислухали всіх учасників дискусії та проаналізували представлені експертні висновки. В обговоренні цього питання брали участь топ-менеджери каналу «Україна» та інших медійних груп, головний редактор серіалу Т.Гнєдаш, голова Держкіно П.Іллєнко, народний депутат України А.Тетерук, волонтерка О.Гуменюк, бійці АТО, члени громадських організацій «Відсіч», «Wikimedia Україна» та інші представники суспільства.
Голова Національної ради Ю.Артеменко представив присутнім висновки та окремі думки експертів Незалежної медійної ради, Громадської ради при Національній раді, заступника директора Інституту соціальної та політичної психології НАПНУ. Він звернув увагу на те, що незважаючи на те, що Незалежна медійна рада дійшла висновку про відсутність порушень законодавства, наголосила на тому, що медіа могли б утриматися від художнього зображення відповідних полій на Донбасі до закінчення гострої напруженості в конфлікті. «Художні твори на такі конфліктно чутливі теми – через можливість їх неоднозначного трактування глядачами можуть впливати на розпалювання ворожнечі між різноманітними групами населення, посилювати розкол у суспільстві».
5 членів Громадської ради при Національній раді вважають, що «мовникам слід утриматися від інтерпретації в ігровому кіно болючих для нашої країни подій (війна на сході), які на разі тривають, оскільки така інтерпретація може зачіпати почуття людей, на долях яких позначилися ці події».
Заступник директора Інституту соціальної та політичної психології НАПНУ, доктор психологічних наук Любов Найдьонова у своєму висновку констатувала: «Історії представлені в серії, що аналізувалася, можуть формувати викривлене уявлення пересічного громадянина щодо подій, які відбуваються на сході країни, дезорієнтувати глядача».
Головна теза у виступах усіх представників громадськості полягала в тому, що творці фільму при виборі теми не врахували реалій сьогоднішнього дня. Воїни АТО заявляли, що в Україні йде дві війни – одна, на якій кожен день гинуть люди, а інша – медійна. І якщо на реальній війні вони тримають оборону не шкодуючи власних життів, то в інформаційному полі також треба стояти на сторожі. Для того, щоб братися за такі теми і намагатися відобразити правду життя, слід не лише довіряти консультантам, а й побачити цю правду на власні очі.
Відповідальний секретар Національної ради Катерина Котенко, звертаючись до керівника каналу «Україна», заявила, «що медіа як бізнес несе відповідальність за те, що транслює на мільйони людей, і тому повинен бути особливо уважним і мати певну мету й розуміння, що він робить. Я вважаю, що не варто обговорювати цей серіал, я б вела дискусію з телеканалом «Україна», який ухвалив рішення про створення і показ цього продукту».
«Ви зайшли на мінне поле, а думали, що на пляж», – зауважив мовнику член Національної ради Олександр Ільяшенко.
Національна рада визнала порушення телеканалом «Україна» абзацу 8 частини 2 статті 6 (не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції програм або відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків), абзацу 13 частини 2 статті 6 (не допускається використання телерадіоорганізацій для поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає на честь і гідність особи) Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Каналу оголошено попередження та вказано на неприпустимість порушення в подальшому. Також Національна рада звернеться до Служби безпеки України з метою надання правової оцінки наявності у діяльності компанії під час трансляції 66-ї серії телесеріалу «Не зарікайся» ознак інших вчинків, за якими настає кримінальна відповідальність.
Члени Національної ради були одностайні в своїй позиції та обґрунтували її з погляду принципів верховенства права. Будь-яке рішення є справедливим тільки тоді, коли воно відповідає інтересам суспільства і спрямоване на захист людських цінностей. У цьому світлі будь-яка спроба, навіть художніми засобами, виправдати злочини терористів проти наших громадян, показати їх у позитивному світлі, може розглядатися, як загроза національній безпеці. Бо в такому випадку ставиться під сумнів необхідність захисту суверенітету держави і справедливість боротьби із тероризмом і зовнішньою агресією.
«Закон, створений у мирний час, не дає нам стовідсоткової можливості застосувати санкцію, ми керуємося духом закону, верховенством права і посилаємося на певні статті закону, які, на наш погляд, були порушені внаслідок трансляції цього серіалу, – заявила перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк. – Для нас головне дати посил ринку про те, що він повинен пам’ятати про соціальну відповідальність перед людьми і, країною, у якій він робить бізнес, і що ця країна веде оборону проти агресора».
Висновок після цього обговорення один – телевізійний продукт, який викликав таку бурхливу дискусію, однозначно не сприяє об’єднанню країни.
Тому, ухвалюючи рішення, Національна рада насамперед спиралася не лише на букву, а й на дух закону, якого мовники також мають дотримуватися, особливо в час, коли в країні йде війна, – підсумував голова Національної ради Юрій Артеменко.
Відеозапис розгляду результатів перевірки ТРК “Україна” можна переглянути за посиланням