Національна рада забезпечить виконання усіх норм закону щодо квот українських пісень на радіо

08.11.2016

Член Національної ради Сергій Костинський 8 листопада під час круглого столу, присвяченого впровадженню закону щодо частки трансляції україномовних пісень на радіо, запевнив громадськість й усіх присутніх у тому, що регуляторний орган забезпечить виконання всіх норм цього закону.

«Жодних маніпулювань, жодних можливостей, щоби не виконувати цю норму, не буде. Національна рада дуже жорстко стоїть на цих позиціях», – наголосив він.

Від Національної ради у круглому столі також брала участь заступник голови Уляна Фещук.

За словами Сергія Костинського, дискусія виникла не навколо закону, оскільки він є зрозумілим і буде виконуватися. Дискусія велася навколо методологічних питань. Сьогодні Національна рада розпочала моніторинг радіоефіру українських радіостанцій за всіма передбаченими параметрами. Методологія буде такою, щоб у всіх було чітке розуміння щодо окремих деталей і щоб усі працювали в рамках закону.Вже упродовж тижня Національна рада матиме перші результати виконання мовних квот.

Водночас голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар закцентувала увагу на тому, що зазначена сфера має ще доволі багато проблемних питань. Мова йде і про дотримання авторських прав, сплату роялті, і про державну підтримку масового розвитку української пісні, започаткування фестивалів тощо. Питання авторського права на разі розглядається в Комітеті з питань науки і освіти за участі представників інших парламентських комітетів. Найважливіше завдання – відстояти інтереси і радіостанцій, і авторів, щоб дати можливість заробляти обом сторонам.

Як поінформували представники індустрії, радіостанції почали впроваджувати норми закону вже в другій половині жовтня. А наприкінці січня можна буде очікувати першу хвилю замірів стосовно того, як законодавчі ініціативи відобразилися на рейтингах.

Презентовані під час круглого столу підсумки спостереження за сьогоднішнім ефіром радіостанцій, зробленого громадським рухом «Простір свободи», засвідчили, що радіомовники дотримуються законодавчих норм. Так, за їхніми даними в ефірі «Хіт ФМ» зафіксовано 24,7% україномовних пісень, «Люкс» – 26%, «Наше радіо» – 32%, «Авторадіо» – 30%, «Шансон» – 34%, «Мелодія» – 34%.

Як відомо, сьогодні, 8 листопада, набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)», який впроваджує квоти на пісні українською мовою та ведення програм українською мовою в ефірі радіокомпаній. Упродовж першого року з моменту набуття чинності законом частка пісень державною мовою має становити 25%, з другого року – 30%, з третього року ця частка повинна зрости до 35%.