Національна рада затвердила Порядок формування переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються

18.11.2021

Національна рада 18 листопада затвердила Порядок формування переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються (далі – Порядок). Цей регуляторний акт визначає механізм ретрансляції іноземних телеканалів на території України, який передбачений законодавчими нормами. Документ буде подано на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України, а після реєстрації оприлюднено на офіційному вебсайті Національної ради.  

Під час розгляду цього питання на засіданні член Національної ради Максим Онопрієнко поінформував, що проєкт Порядку був оприлюднений для громадського обговорення, яке тривало місяць. Національна рада отримала пропозиції і структурувала їх. «Задля того, щоб індустрії були зрозумілі порядок, критерії і терміни, ми розробили цей Порядок формування переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються і будемо скеровувати його до Мін’юсту на затвердження», – сказав він.  

Іноземні програми в Україні можуть ретранслюватися за кількох вимог: їх зміст відповідає вимогам законодавства України, а також Європейської конвенції про транскордонне телебачення; вони внесені до переліку програм, що ретранслюються. Такий перелік затверджує своїм рішенням Національна рада. Зазначені вимоги передбачені статтею 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Для того, щоб реалізувати вказану законодавчу вимогу, Національна рада розробила Порядок формування Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються. Він визначає процедуру подання до Національної ради відповідної заяви про внесення іноземного телеканалу до Переліку, вимоги до заяви, процедуру її розгляду Національною радою, підстави та процедуру внесення і вилучення програм із Переліку, вимоги до програм іноземних телерадіоорганізацій тощо.

Регулятор вносить телепрограми до Переліку, ухвалюючи відповідне рішення на підставі наданих документів і результатів офіційного моніторингу телепрограми. Для проведення моніторингу заявник має забезпечити доступ до телепрограми або її запису обсягом не менше ніж 24 години. Національна рада аналізує зміст програм іноземного телеканалу і встановлює, чи відповідає він вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і нормам законодавства України.

Національна рада розглядає заяву й ухвалює відповідне рішення упродовж трьох місяців із дня надходження заявних документів.

Крім того, Порядок визначає, за яких підстав регулятор може відмовити внести іноземний телеканал до Переліку або залишити заяву без розгляду. Також у документі вказано причини вилучення компаній з Переліку.

Порядок передбачає, що Перелік програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються оприлюднюється на офіційному вебсайті Національної ради. Це буде зроблено після офіційної реєстрації цього нормативно-правового акта в Міністерстві юстиції.