Національна рада затвердила Зміни до Плану розвитку
23 грудня Національна рада затвердила Зміни до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору. Їх буде подано на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України, а після реєстрації оприлюднено на офіційному вебсайті Національної ради.
Член Національної ради Олександр Ільяшенко повідомив, що під час громадського обговорення надійшли пропозиції від двох суб’єктів господарювання до трьох пунктів Плану розвитку. Частково врахована була пропозиція від Національної асоціації медіа, яка стосувалася проведення ґрунтовного публічного обговорення результатів трьох років мовлення цифрового радіо в Україні. НАМ висловила бажання стати співорганізатором такого публічного обговорення. За словами Олександра Ільяшенка, Національна рада додала пункт про те, що Національна рада всіляко сприятиме обговоренню і проведенню відповідного дослідження. Інші пропозиції від «Солар медіа» не були враховані, оскільки, на думку членів Національної ради, вони не стосуються Плану розвитку, однак вони будуть ретельно вивчені та враховані у подальшій роботі.
Зміни до Плану розвитку передбачають збільшення території охоплення сигналом програмам Суспільного мовлення, військовопатріотичного спрямування, покриття телерадіопрограмами територій з «білими плямами», зокрема у прикордонних районах України. Також регулятор сприятиме забезпеченню мовлення українських телерадіокомпаній на територіях Донецької, Луганської областей і територію Автономної Республіки Крим, контролюватиме використання радіочастотного ресурсу України на території проведення операції Об’єднаних сил з урахуванням вимог чинного законодавства.
Також зміни стосуються розвитку місцевих каналів мовлення, що пов’язано із завершенням використання аналогової технології телевізійного мовлення.
У регуляторному акті внесені зміни, що стосуються набрання чинності Законом України від 16.06.2020 № 692-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19». Його норми дають змогу ліцензіатові, у разі неможливості виконання визначеної ліцензією програмної концепції або інших умов ліцензії, негайно звернутися до Національної ради з листом про тимчасовий відступ від умов програмної концепції або інших умов ліцензії із обґрунтуванням причин та обсягу вимог, що не можуть бути ним дотримані.
Національна рада планує забезпечити збалансоване різноформатне мовлення для кожного територіального сегменту телерадіоінформаційного простору в визначенні формату мовлення на підставі зверненнь телерадіомовників за такими критеріями: за цільовою аудиторією (дитячий, чоловічий, жіночий, усі верстви населення, із визначенням вікової аудиторії тощо); за тематичним спрямуванням програм (інформаційний, спортивний, музичний, суспільно-політичний, релігійний, еротичний тощо); за стилістичною ознакою музики (НОT AC, SOFT AC, СHR/Dance тощо) та (для радіомовлення) особливостями співвідношення частин інформації та музики (інформаційне радіо, інформаційно-музичне, музично-інформаційне, музичне).
Довідково. План розвитку національного телерадіоінформаційного простору є нормативно-правовим документом, який розробляється Національною радою і затверджується її рішенням відповідно до вимог законодавства. На підставі Плану розвитку Національна рада ухвалює рішення щодо створення та розвитку каналів мовлення, мереж мовлення та телемереж, які передбачають використання радіочастотного ресурсу України, визначає конкурсні умови та оголошує конкурси на отримання ліцензій на мовлення.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» План розвитку переглядається не рідше одного разу на рік.