Національна рада звертається до СБУ щодо поширення окремими особами закликів до насильства і національного протистояння - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Національна рада звертається до СБУ щодо поширення окремими особами закликів до насильства і національного протистояння

Регулятор відстежує і в межах повноважень реагує на прояви поширення у ЗМІ мови ворожнечі, серед яких і нещодавні висловлювання Ганни Герман на телеканалі «ZIK». У цьому від імені Національної ради запевнили перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль і член Національної ради Максим Онопрієнко перед початком засідання 28 січня. Стосовно цієї конкретної ситуації Національна рада в інтересах захисту національного інформаційного простору, а також національної безпеки звернеться до Служби безпеки України з проханням вжити відповідних заходів у межах компетенції.

Національна рада занепокоєна тим, що в ефірі деяких телеканалів дедалі частіше  звучить риторика і  пропагандистські наративи країни-агресора. Особливо часто ми чуємо нині комбінацію слів «громадянська війна на сході», і, на жаль, збільшилася кількість звинувачень наших Збройних сил у тому, що вони начебто діють не так, як хотіли би ті, хто про них говорить, заявив перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль.

«Я вважаю, це – ганебно. Я вважаю, що використання такого наративу суперечить розумінню того, що ми українці, і воно напевно слугує тим, хто хотів би бачити Україну не такою, якою хочемо бачити її ми. Я закликаю всіх до того, щоби уважніше ставитися до таких речей», –  сказав  він.

Валентин Коваль також підкреслив, що ведучі програм, у яких звучать подібні висловлювання, реагують неналежним чином – лише для того, щоб Національна рада побачила наявність їхньої реакції. Це, на його думку, непрофесійно, не по-журналістськи і не по-людськи.

Член Національної ради Максим Онопрієнко наголосив, що регулятор із особливою ретельністю відстежує подібні висловлювання, і запевнив усіх, хто звертався щодо цієї ситуації: «Ми бачимо, моніторимо, контролюємо і в межах своїх повноважень реагуємо».

Він прокоментував основні тези, озвучені в прямому ефірі Ганною Герман. Так, вона заперечила наявність факту зовнішньої агресії проти України, назвавши його «несправжнім», «вказаним», а також закликала Збройні сили України боротися проти «справжнього ворога» –  внутрішнього тероризму.  

Цей заклик може бути розцінено невизначеним колом глядачів телеканалу як заклик до національного збройного протистояння за участі чи підтримки Збройних сил України та допустимість застосування насильства як такого. 

Також Ганна Герман закликала об’єднатись фактично проти осіб, які брали участь в Революції Гідності, які, на її думку, зробили державний переворот. Такі висловлювання з явними ознаками розпалювання національної ворожнечі також можуть бути розцінені як заклик до насильства і національного протистояння, що ставить під загрозу  національну безпеку. 

Зважаючи на це, Національна рада звертається до Служби Безпеки України з проханням відреагувати у межах своєї компетенції на такі висловлювання публічної особи.

Національна рада вкотре зауважує на великій відповідальності медіа в питанні розпалювання ненависті, нетерпимості, поширення закликів до насильства і протистояння, особливо в час, коли на території нашої країни триває збройний конфлікт, спровокований зовнішнім агресором. 

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше