Це питання з’ясовують міжнародні і вітчизняні фахівці в Києві, де 30 жовтня розпочав роботу дводенний семінар «Впровадження Директиви ЄС про аудіовізуальні послуги та стандартів Ради Європи в українське медійне законодавство». Організаторами заходу стали Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики і Національна рада у співпраці з проєктом Європейського Союзу та Ради Європи «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».
Із вітальними словами перед учасниками заходу виступили заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук, заступниця голови Представництва Європейського Союзу в Україні Анніка Вайдеманн, керівниця проєкту Європейського Союзу та Ради Європи Галина Смірнова, консультантка Ради Європи Ів Саломон, Голова Європейської платформи регуляторних органів Хелена Мандіч.
Згідно з Угодою про асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов’язання увідповіднити українське медійне законодавство Директиві Європейського Союзу про аудіовізуальні медіапослуги, нова редакція якої була затверджена восени 2018 року.
Євгенія Кравчук сказала, що Комітет активно працює над новим законом, який, можливо, матиме назву «Про медіа» – це буде великий медійний кодекс. Робоча група працює з вересня. «Ми перезапустили роботу, додали нові блоки, бо закон стосуватиметься також Інтернету і друкованих ЗМІ», – уточнила вона. У новому законі регулятор буде наділений більшими повноваженнями. Планується до кінця року пройти перше читання в Парламенті. У середині листопада проєкт закону буде оприлюднений на сайті Комітету для того, щоб фахівці галузі змогли запропонувати і своє бачення.
Анніка Вайдеманн заявила, що Європейський Союз послідовно підтримує процес гармонізації українського законодавства з Директивою ЄС. Вона нагадала про те, що в Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є розділ про співпрацю в аудіовізуальному секторі, і тому робота в цьому напрямі триває. Вона висловила сподівання, що в новому медійному законодавстві, робота над яким відбувається під парасолькою Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, основні положення Директиви будуть враховані. Для ЄС важливо, щоб у новому законі була ефективна система санкцій, чітка процедура призначення членів регуляторного органу (щоб було забезпечено зменшення політичного впливу), впроваджена система само- і співрегулювання, були визначені цільові показники для оцінювання регулювання тощо. Пані Вайдеманн також наголосила, що ЄС розуміє, що Україна перебуває на краю гібридної війни, але треба пам’ятати, що непропорційні обмеження можуть дати зворотний ефект.
Саме розгляду положень нової редакції Директиви та стандартів Ради Європи у медіасфері, змінам, що невдовзі відбудуться у вітчизняному медійному законодавстві, присвячені виступи міжнародних і українські експертів. Учасники семінару, серед яких представники профільного парламентського комітету, регуляторного органу, індустрії, громадського сектору, ознайомляться з найважливішими принципами Директиви ЄС, стандартами, які є обов’язкові для всіх ЗМІ, принципами регулювання діяльності медіа-гравців, вимогами до контенту лінійних і нелінійних мовників та інформації, поширюваної через соціальні мережі й інтернет-ресурси. Велику увагу буде приділено також принципам забезпечення незалежності регулятора та можливостям само- і співрегулювання.
Зокрема, Ів Саломон зазначила, що вона залучена від РЄ до розробки законодавчих змін ще з 2005 року і їй приємно, що «ми наближаємося до кінця цього процесу». Вона спостерігає за трансформацією і бачить, що в українському медійному середовищі є велике бажання відповідати стандартам РЄ, є політична воля ухвалити новий закон. Вона також зауважила, звертаючись до аудиторії, що сподівається, що упродовж семінару учасники не стануть лише слухати лекції, а це буде активний і продуктивний діалог.
Цікавою для вітчизняних медіафахівців буде також інформація про підтримку культурного і творчого секторів, яку забезпечує програма «Креативна Європа», адже кілька років поспіль українські творчі колективи та особистості пробують свої сили на конкурсах цього проєкту.
У контексті гібридної війни, яка ведеться проти нашої країни Російською Федерацією, актуальною і корисною стане інформація про європейські ініціативи та практики боротьби з дезінформацією, що будуть представлені проєктами EUvsDisinfo Європейської Служби зовнішніх справ East StratCom Task Force.
Найважливіші висновки, зроблені під час обговорення цих важливих для сфери медіа тем, буде враховано під час остаточного узгодження нового медійного законодавства.