4 грудня під час пресконференції член Національної ради Сергій Костинський спільно із представниками залучених сторін звітував про те, як за останні 4 роки було відновлено мовлення українських радіостанцій на півдні Херсонської області і на територію окупованого Криму. Також він розповів про подальші дії, які реалізовуватимуться в цьому напрямі в рамках стратегії розвитку українського мовлення на півдні України.
Після окупації Російською Федерацією Криму у 2014 році на півдні Херсонщини залишилися доступними лише 4 українські радіостанції: «Ретро FM», «Power FM» і «Русское радио – Україна» – FM-частоти розповсюджувалися з Генічеська Херсонської області – і «Українське радіо» – сигнал транслювався із РЦ Луч на середніх хвилях на частоті 549 кГц.
Оскільки вся телекомунікаційна інфраструктура опинилася під контролем російської влади і була втрачена вежа у Красноперекопську, без сигналу залишилася частина півдня України. Тому перед країною постало завдання розбудови на межі з Кримом нової інфраструктури мовлення.
Із 2015 року Національна рада спільно з Міністерством інформаційної політики, Українським центром радіочастот, Концерном РРТ й іншими зацікавленими сторонами працювала в рамках стратегії для відновлення поширення програм українських мовників на тимчасово окуповані території, розповів Сергій Костинський.
Перший етап розпочався у 2017 році із побудови нової щогли в с. Чонгарі Херсонської області заввишки 150 м. Уже наступного 2018 року із цього селища розповсюджувалося 7 FM-радіостанцій – «UA:Українське радіо», «UA:Радіо Промінь», «Армія FM», «Meydan FM», «Радіо Крим.Реалії», «Радіо НВ», «Херсон FM», що дало змогу охопити сигналом північ Криму, де проживає 139 тис. осіб.
На другому етапі зусилля були спрямовані на максимальне збільшення кількості українських мовників на півдні Херсонської області. Як наслідок за результатами розбудови радіомовлення у 2018 – 2019 роках наразі маємо 31 FM-частоту і 17 радіостанцій, що ведуть цілодобове мовлення. Це – три радіостанції Суспільного мовлення: «UA:Українське радіо», «UA:Радіо «Культура», «UA:Радіо «Промінь», радіостанція військового мовлення «Армія FM», радіостанції «Радіо Крим.Реалії», кримськотатарська радіостанція «Meydan FM», радіостанція проєкту Мовлення громад «Говорить Рикове», розмовне «Радіо НВ», а також популярні радіостанції різного музичного спрямування.
Охоплення населення на території Криму збільшилося до більше ніж 295 тис. осіб. На території Херсонської області охоплення населення перевищує 480 тис. осіб.
На третьому етапі розвиток українського радіомовлення пов’язаний із розбудовою AM-радіомовлення (на середніх хвилях) на територію Автономної Республіки Крим. Так, 2019 року на щоглі в с. Чонгарі встановлено передавач для забезпечення середньохвильового мовлення потужністю 10 кВт, який поширює сигнал радіостанції «Крим.Реалії» на частоті 648 кГц. Радіостанція розпочала AM-мовлення в листопаді цього року.
Наразі «Крим.Реалії», за словами керівника і головного редактора проєкту «Крим.Реалії» (Українська служба «Радіо Свобода») Володимира Притули, «покривають фактично усю територію Криму, за винятком гірських регіонів, і також великі території півдня і сходу України, а також південної частини Росії. Тому кількість наших слухачів збільшується». Охоплення населення нині становить понад 1 млн жителів півострова, а радіо є доступним не лише у степовому Криму – Джанкої, Красноперекопську, Армянську, а й у Сімферополі, Керчі, Феодосії, Білогірську, Євпаторії, Саках, Бахчисараї.
«Ми експериментальним шляхом довели, що середньохвильове мовлення на окуповані території є найбільш ефективною технологією з погляду охоплення сигналом великої кількості районів, великої кількості населення», – сказав Сергій Костинський.
Для того, щоб з мінімальною потужністю охопити велику територію АРК, фахівцям ТОВ «Телемережі України» довелося збудувати спеціальну антенну систему. Вона дала змогу поширити сигнал радіостанції «Крим.Реалії» і вглиб материкової України на 300 – 400 км. Мовника, наприклад, чути навіть у Слов’янську. Сигнал на середніх хвилях, пояснив керівник товариства Петро Семерей, мало залежить від рельєфу, а тому краще поширюється. Достатньо низка частота – 648 кГц – добре розповсюджується і вдень, і вночі. Надалі фахівці працюватимуть над покращенням і якості, і сили сигналу.
Одним із наступних завдань також стане збільшення потужності передавача із 10 до 25 кВт.
Також для розвитку інфраструктури у 2019 році було збільшено висоту вежі Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення в смт Чаплинці – із 93 до 133 м.
Оцінюючи реалізовані за останні роки проєкти, перший заступник Міністра культури, молоді і спорту Анатолій Максимчук зауважив, що була зроблена потужна і складна робота. «Діяльність, яка була протягом 4 – 5 років щодо розвитку мовлення на тимчасово окуповані території, зокрема на територію Криму, триватиме, оскільки одним із ключових аспектів, який нас хвилює, є культурна та інформаційна реінтеграція тимчасово окупованих територій до українського інформаційного і культурного простору. … Ми будемо робити все, щоб темп не знизився, а навіть підвищився», – сказав він.
Сергій Костинський зі свого боку назвав наступні завдання, які реалізовуватимуться в рамках розробленої стратегії. Це – встановлення передавача потужності 25 кВт у смт Чаплинці на частоті 612 кГц, що дасть змогу охопити якісним сигналом більше ніж 1,6 млн мешканців Криму; встановлення потужних передавачів для якісного прийому українського радіомовлення на 80% території Автономної Республіки Крим; збільшення кількості українських мовників у Криму. Середньохвильове мовлення розвиватиметься і в Донецькій і Луганській областях.
Також стратегія розбудови мовлення враховує цифровий стандарт DRM, що буде використовуватися в РФ у майбутньому.
У пресконференції також взяли участь керівник і головний редактор ГО «Радіо кримських громад» Олександр Янковський і продюсерка «Радіо Крим.Реалії» Катерина Некреча.