Протокол конференції громадських об’єднань та асоціацій у сфері захисту прав осіб з особливими потребами з обрання Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Протокол конференції громадських об’єднань та асоціацій у сфері захисту прав осіб з особливими потребами з обрання Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України

01.02.2021                                 11.00 – 13.00               м. Київ, вул. Хрещатик, 26

 

Присутні: Т. Руденко – член Національної ради, голова Лічильної комісії,

Г. Смірнова – керівник спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні»;

С. Остапа – голова Наглядової ради НСТУ,

В. Міський – відповідальний секретар Наглядової ради НСТУ,

Т. Кравченко – секретар,

Н. Скрипка – член Наглядової ради НСТУ від сфери захисту прав осіб з особливими потребами;

члени громадських організацій,

учасники конференції у сфері захисту прав осіб з особливими потребами:

О. Малюга – ГО «Українська спортивна федерація інвалідів з вадами розумового і фізичного розвитку»;

Н. Гарач – Національний комітет спорту інвалідів України;

Є. Дорошенко – Українська федерація спорту інвалідів з ураженнями опорно-рухового апарату;

О. Жильцов – ГО «Спортивна федерація незрячих України»;

О. Журбенко – Громадська спілка «Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна асамблея людей з інвалідністю України»;

Р. Імереллі – Всеукраїнська громадська організація осіб з інвалідністю користувачів психіатричної допомоги «ЮЗЕР»;

А. Зуєва – ВГО «Спортивна федерація глухих України»;

Л. Лопата – Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів «Разом проти раку»;

Ю. Сачук – ГО «Боротьба за права»;

О. Коцеруба – Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання»;

В. Лучка – Сумська обласна громадська організація «Клуб «Шанс»;

О. Нікулін – Громадська організація «Інститут аналітики та адвокації»;

А. Калакуцький – ГО «Київська міська спілка ветеранів АТО»;

М. Салата – ГО «Ветеранське братерство»;

Є. Кривобок – ГО «Спілка ветеранів Антитерористичної операції Святошинського району міста Києва»;

В. Кузьменко – ГО «Асоціація учасників та інвалідів антитерористичної операції»;

В. Сахно – ГО «Кримська громада».

 

СЛУХАЛИ:

Т. Руденко, Г. Смірнова, С. Остапа, В. Міський, Н. Скрипка.

ВИСТУПИЛИ:

Т. Руденко повідомила, що повноваження членів попереднього складу Наглядової ради Суспільного мовника закінчилися і Національна рада має найближчим часом затвердити оновлений склад наглядового органу. Зазначила, що минулого тижня відбулися дві конференції: у сфері освіти та науки – членом Наглядової ради обрано Галину Титиш, у сфері захисту прав національних меншин – членом Наглядової ради обрано Дмитра Ананьєва. Усі організації, що подали документи, пройшли своєрідний відбір. Загалом під час прийому заявних документів від цієї сфери до Національної ради надійшло 22 заяви.

Додала, що Громадська комісія, до якої входили представники громадських рад, що діють при різних державних органах, зробила оцінку поданих документів і рекомендувала Національній раді до участі у конференції допустити 18 громадських об’єднань. Відповідно до частини третьої пункту 3 розділу VІ Порядку проведення конференцій, у конференції мають право брати участь об’єднання, які подали кандидатури до складу Наглядової ради НСТУ. Тобто всі допущені об’єднання обов’язково мали подати кандидатуру.

Повідомила, що Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Українське товариство глухих» не подала своєї кандидатури, відповідно вона не братиме участі у цій Конференції. Таким чином, сьогодні участь в обранні члена Наглядової ради НСТУ беруть 17 громадських об’єднань.

Підкреслила, що за останні роки відбулося значне розширення трьох програм суспільного радіо, за рахунок яких відбулося розширення території та збільшення слухацької аудиторії.

Г. Смірнова розповіла, що проєкт «Європейський союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» організовував заходи і конференції про роль Наглядової ради та Суспільного мовника, а також навчання і пізнавальні поїздки для членів Наглядової ради НСТУ. Підкреслила, що суспільний мовник створює багато якісного контенту на суспільно-важливі теми: контент щодо національних меншин, контент про людей з інвалідністю, а також висвітлення тематики переселенців з Автономної Республіки Крим, Донбасу. Додала, що 30 листопада 2020 року було проведено онлайн-обговорення «Вибір незалежної та професійної Наглядової ради для успіху суспільного мовлення».

Поінформувала, що в Раді Європи існують стандарти у сфері суспільного мовлення, зокрема, щодо фінансування, управління, обрання керівних органів, редакційні стандарти, питання гендеру. Для обрання члена Наглядової ради є п’ять головних критеріїв, закріплених в стандартах Ради Європи: обрання члена Наглядової ради має відбуватися на прозорій, відкритій основі, необхідно уникати конфлікту інтересів, члени Наглядової ради не повинні приймати жодних вказівок від політичних органів, партій та інших осіб.

С. Остапа зазначила, що НСТУ створено на базі 30 державних мовників. Поінформувала, що після обрання в 2015 році протягом року було підготувлено документи для реєстрації суспільного мовлення як юридичної особи. Зазначила, що 19.01.2017 Наглядова рада запрацювала як колегіальний орган. Розповіла про структуру НСТУ і наголосила, що це не тільки УТ-1. Пояснила, що робота члена Наглядової ради буде на волонтерських засадах. Поінформувала, що протягом чотирьох років Наглядова рада як колегіальний орган провела 50 засідань, на яких розглянула понад 300 питань, і жодного разу не був зірваний кворум.

Повідомила, що місією Наглядової ради було визначено захищати свободи в Україні, надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ, налагоджувати громадський діалог задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності української мови та культури, особистості та українського народу. Повідомила, що буде проведено навчання для всіх членів Наглядової ради.

В. Міський підкреслив, що члени Наглядової ради жодним чином не впливають на контент суспільного мовлення. Повідомив, що була проведена робота з напрацювання редакційного статуту і наразі існує редакційна рада, яка приймає всі звернення і скарги на контент. Розповів про обов’язки члена Наглядової ради. Поінформував про розроблені концепції мовлення.

Н. Скрипка додала, що за час свого перебування у Наглядовій раді не встигла реалізувати все задумане. Повідомила, що ставила перед собою завдання впливу на три основні напрямки: щодо забезпечення адаптації (інклюзивності) контенту, висвітлення проблематики інвалідності в різних сферах життєдіяльності людини і суспільства в цілому, забезпечення обговорення цих питань та підтримки партнерських проєктів, партнерських ініціатив. Вона висловила сподівання, що її наступник продовжить лобіювати захист прав осіб з особливими потребами.

 

Обрання головуючого з-поміж представників громадських організацій. Затвердження головуючого і секретаря конференції – відкритим голосуванням.

СЛУХАЛИ:

Т. Руденко наголосила на необхідності обрати головуючого з-поміж представників громадських організацій. об’єднань відкритим голосуванням. Запропонувала учасникам конференції у сфері захисту прав осіб з особливими потребами вносити пропозиції щодо головуючого.

Н. Гарач висунула свою кандидатуру на посаду головуючого.

Т. Руденко поставила на голосування кандидатуру Н. Гарач:

Голосували: «За» – одноголосно.

Т. Руденко повідомила, що головуючою конференції обрано
Н. Гарач.

Запропонувала секретарем конференції обрати Т. Кравченко, начальника відділу зв’язків зі ЗМІ, громадськими організаціями та діяльності суспільного мовлення (відповідно до Порядку проведення Конференцій громадських об’єднань та асоціацій, обрання членів Наглядової ради АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та припинення їхніх повноважень секретарем конференції є працівник апарату Національної ради).

Поставила на голосування кандидатуру Т. Кравченко:

Голосували: «За» – одноголосно.

 Т. Руденко повідомила, що секретарем конференції обрано Т. Кравченко.

 

Н. Гарач оголосила склад учасників конференції у сфері захисту прав осіб з особливими потребами:

О. Малюга – ГО «Українська спортивна федерація інвалідів з вадами розумового і фізичного розвитку»; Н. Гарач – Національний комітет спорту інвалідів України; Є. Дорошенко – Українська федерація спорту інвалідів з ураженнями опорно-рухового апарату; О. Жильцов – ГО «Спортивна федерація незрячих України»; О. Журбенко – Громадська спілка «Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна асамблея людей з інвалідністю України»; Р. Імереллі – Всеукраїнська громадська організація осіб з інвалідністю користувачів психіатричної допомоги «ЮЗЕР»; А. Зуєва – ВГО «Спортивна федерація глухих України»; Л. Лопата – Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів «Разом проти раку»; Ю. Сачук – ГО «Боротьба за права»; О. Коцеруба – Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання»; В. Лучка – Сумська обласна громадська організація «Клуб «Шанс»; О. Нікулін – Громадська організація «Інститут аналітики та адвокації»; А. Калакуцький – ГО «Київська міська спілка ветеранів АТО»; М. Салата – ГО «Ветеранське братерство»; Є. Кривобок – ГО «Спілка ветеранів Антитерористичної операції Святошинського району міста Києва»; В. Кузьменко – ГО «Асоціація учасників та інвалідів антитерористичної операції»; В. Сахно – ГО «Кримська громада».

 

Обрання двох членів Лічильної комісії від наявних громадських об’єднань.

СЛУХАЛИ:

Н. Гарач повідомила, що необхідно обрати двох членів Лічильної комісії від наявних громадських об’єднань. Запропонувала представникам громадських організацій вносити пропозиції щодо кандидатур до лічильної комісії. Зазначила, що до складу лічильної комісії входитимуть представник ВГО «Спортивна федерація глухих України» – А. Зуєва та ГО «Асоціація учасників та інвалідів антитерористичної операції» – В. Кузьменко.

Наголосила, що головою Лічильної комісії, відповідно до Порядку проведення конференцій, є член Національної ради. Поінформувала, що на цій конференції голова Лічильної комісії – член Національної ради Т. Руденко.

Т. Руденко поставила на голосування дві кандидатури для обрання членами Лічильної комісії – А. Зуєву та В. Кузьменко:

Голосували: «За» – одноголосно.

 

Представлення кандидатами своїх програм. Обговорення програм кандидатів і запитання до них.

 СЛУХАЛИ:

Н. Гарач запропонувала кандидатам представити свої програми та обговорити їх.

Т. Руденко запропонувала встановити регламент для представлення кандидату програми 5 хвилин.

 ВИСТУПИЛИ:

О. Малюга, Н. Гарач, Є. Дорошенко, Т. Руденко О. Жильцов,
О. Журбенко, Р. Імереллі, А. Калакуцький, А. Зуєва, Л. Лопата, Ю. Сачук, О. Коцеруба, В. Лучка, Н. Скрипка, В. Міський, С. Остапа, В. Сахно.

 О. Коцеруба поінформувала, що Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання» знімає кандидатуру В. Шейгуса на користь Ю. Сачук.

 

Ознайомлення учасників конференції із процедурою голосування.

СЛУХАЛИ:

Т. Руденко поінформувала, що відповідно до пунктів 8, 9 розділу 6 Порядку проведення конференцій громадських об’єднань та асоціацій голосування за кандидатів здійснюють учасники конференції шляхом заповнення письмових анонімних бюлетенів. У бюлетені в алфавітному порядку за прізвищем зазначаються усі кандидати, що були запропоновані об’єднаннями, які мають право делегувати представників до складу Наглядової ради НСТУ. Бюлетень для голосування заповнюється шляхом виставлення рейтингових балів навпроти імен кандидатів (кожному кандидату виставляється від 1 до 5 балів). Недійсним вважається бюлетень, у якому не виставлено рейтингові бали всім кандидатам, а також у випадку, якщо бюлетень заповнений з порушенням вимог цього Порядку.

Повідомила, що той кандидат, який набрав найбільшу кількість балів, вважатиметься переможцем.

 

Голосування за кандидатів.

СЛУХАЛИ:

Т. Руденко запропонувала представникам громадських організацій голосувати за кандидатів шляхом заповнення письмових анонімних бюлетенів, дотримуючись Порядку, заповнені бюлетені помістити у скриньку для голосування.

ВИСТУПИЛИ:

Т. Руденко, В. Міський.

В. Міський пояснив, що в бюлетені необхідно викреслити зняту кандидатуру, а навпроти всіх інших виставити рейтингові бали всім кандидатам.

Лічильна комісія у складі Т. Руденко, А. Зуєвої та В. Кузьменко здійснила підрахунок голосів.

 

Оголошення результатів голосування.

СЛУХАЛИ:

Т. Руденко зазначила, що голосування за кандидатів відбувалося таємно шляхом рейтингового виставляння балів. За підсумками голосування кандидати набрали такі бали:

І. Алексєєва – 29,

Н. Гарач51,

Є. Дорошенко – 28,

О. Жильцов – 27,

О. Журбенко – 42,

Р. Імереллі – 29,

О. Лаврик – 31,

Л. Лопата – 29,

Ю. Сачук – 48.

Т. Руденко повідомила, що членом Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України у сфері захисту прав осіб з особливими потребами обрано Гарач Наталію Ростиславівну, оскільки вона набрала найбільшу кількість балів – 51.

 

Головуюча     Н. Гарач

 Секретар     Т. Кравченко