Протокол конференції громадських об’єднань та асоціацій у сфері журналістики з обрання Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України
13.10.2020 11:00 – 12:00 м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16
Присутні:
О. Ніцко – член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення,
С. Остапа – голова Наглядової ради НСТУ,
учасники конференції громадських об’єднань та асоціацій у сфері журналістики:
О. Большакова – ГО «Національна асоціація медіа»,
О. Большакова – Асоціація «НАМ»,
О. Голуб – ГО «Харківський кризовий інфоцентр»,
Р. Дейниченко – ГО «Центр медіареформи»,
О. Джолос – ГО «Донецький прес-клуб»,
В. Дубінець – ГО «Фундація суспільність»,
Д. Дуцик – ГО «Платформа прав людини»,
С. Єременко – ГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика»,
Н. Іщенко – Громадська спілка «Українська асоціація медіа бізнесу»,
Р. Кульчинський – ГО «Агенція журналістики даних»,
Р. Кухарчук – МГО «Асоціація журналістів, видавців і мовців «Новомедіа»,
О. Максименюк – ГО «Інститут розвитку регіональної преси»,
Я. Машкова – ГО «Інтерньюз – Україна»,
О. Падірякова – ГО «Інститут політичної інформації»,
Г. Петренко – ГО «Детектор медіа»,
О. Романюк – ГО «Інститут масової інформації».
Слухали:
О. Ніцко, С. Остапу, які привітали присутніх представників громадських об’єднань з важливою місією – обранням члена Наглядової ради НСТУ від сфери журналістики.
О. Ніцко поінформувала, що Т. Лебедєва, яка була обрана членом Наглядової ради від громадських об’єднань та асоціацій у сфері журналістики, ще в грудні 2019 року достроково склала свої повноваження. Національна рада ухвалила рішення щодо прийому заяв від претендентів, який розпочався навесні 2020, але через карантинні обмеження був призупинений і відновлений 17.09.2020.
Повідомила, що для участі у конференції щодо обрання члена Наглядової ради НСТУ подали заяви 53 громадські об’єднання та асоціації у сфері журналістики. Громадська комісія розглянула ці заяви, зокрема, і на відповідність вимогам частини другої статті 8 Закону України «Про суспільне телебачення і радіомовлення» та визнала заяви 30 претендентів такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Зауважила, що, відповідно до частини третьої пункту 3 розділу 6 Порядку проведення конференцій, можуть брати участь у конференції тільки ті організації, які подали свого кандидата.
Поінформувала, що сьогодні обиратимуть члена Наглядової ради 18 громадських об’єднань (одна громадська організація зняла свого кандидата у зв’язку з призначенням його на посаду в телерадіоорганізації, 11 організацій не подали своїх кандидатур).
Обрання головуючого з-поміж представників об’єднань. Затвердження головуючого і секретаря конференції відкритим голосуванням. Затвердження порядку денного.
Слухали:
О. Ніцко поінформувала, що необхідно обрати головуючого з-поміж представників об’єднань відкритим голосуванням. Запропонувала учасникам конференції вносити пропозиції щодо головуючого.
Виступили: О. Романюк – ГО «Інститут масової інформації».
О. Романюк запропонувала свою кандидатуру для обрання головуючою на конференції.
О. Ніцко поставила на голосування кандидатуру О. Романюк:
Голосували: «За» – одноголосно.
О. Ніцко повідомила, що головуючою конференції обрано О. Романюк –від ГО «Інститут масової інформації».
Запропонувала обрати секретарем конференції представника апарату Національної ради С. Ничипоренко – головного спеціаліста відділу зв’язків зі ЗМІ, громадськими організаціями та діяльності суспільного мовлення Національної ради (відповідно до Порядку проведення Конференцій громадських об’єднань та асоціацій, обрання членів Наглядової ради АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та припинення їхніх повноважень секретарем конференції є працівник апарату Національної ради).
Поставила на голосування кандидатуру С. Ничипоренко:
Голосували: «За» – одноголосно.
О. Ніцко повідомила, що секретарем конференції обрано С. Ничипоренко.
Слухали:
О. Романюк запропонував затвердити такий порядок денний: спочатку заслухати програми кандидатів до Наглядової ради НСТУ, обговорити їх, потім ознайомити присутніх з процедурою голосування, після голосування за кандидатів – підрахувати голоси та оголосити результати голосування.
Пропозицію поставила на голосування:
Голосували: «За» – одноголосно.
Обрання двох членів Лічильної комісії від наявних громадських об’єднань.
Слухали:
О. Романюк повідомила, що необхідно обрати двох членів Лічильної комісії від наявних громадських об’єднань. Запропонувала представникам громадських об’єднань вносити пропозиції щодо кандидатур до Лічильної комісії.
Нагадала, що головою Лічильної комісії відповідно до Порядку проведення конференцій є член Національної ради, затверджений рішенням від 17 вересня 2020 року № 1068.
Поінформувала, що на цій конференції голова Лічильної комісії – член Національної ради О. Ніцко.
Виступили:
О. Голуб – ГО «Харківський кризовий інфоцентр» запропонувала свою кандидатуру для обрання членом Лічильної комісії.
Я. Машкова – ГО «Інтерньюз – Україна» запропонувала свою кандидатуру для обрання членом Лічильної комісії.
О. Романюк поставила на голосування дві кандидатури для обрання членами Лічильної комісії – О. Голуб та Я. Машкової:
Голосували: «За» – одноголосно.
О. Романюк зачитала список учасників конференції громадських об’єднань та асоціацій у сфері журналістики з обрання Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України.
Назвала кандидатів для обрання члена Наглядової ради НСТУ (11 осіб):
- Данилюк Володимир Олексійович (надіслав листа, що через об’єктивні причини не зможе бути присутнім) – ГО «Форум українських журналістів» у Волинській області,
- Дейниченко Руслан Андрійович – ГО «Центр медіареформи»,
- Джолос Олег Володимирович – ГО «Донецький прес-клуб»,
- Дуцик Діана Ростиславівна – ГО «Платформа прав людини»,
- Кульчинський Роман Миколайович – ГО «Агенція журналістики даних»,
- Курдюкова Наталія Олександрівна (відсутня, її програму представлятиме Голуб Олена Петрівна) – ГО «Харківський кризовий інфоцентр»,
- Кухарчук Руслан Володимирович – МГО «Асоціація журналістів, видавців і мовців «Новомедіа»,
- Максименюк Оксана Миколаївна – ГО «Інститут розвитку регіональної преси»,
- Петренко Галина Павлівна – ГО «Детектор медіа»,
- Романюк Оксана Миколаївна – ГО «Інститут масової інформації», ГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика», ГО «Інтерньюз – Україна», ГО «Фундація суспільність», ГО «Національна асоціація медіа», Асоціація «НАМ», Громадська спілка «Українська асоціація медіа бізнесу», ГО «Інститут політичної інформації»,
- Стоян Раїса Сергіївна (відсутня) – ГО «Сумський прес-клуб».
Представлення кандидатами своїх програм. Обговорення програм кандидатів і запитання до них.
Слухали:
О. Романюк запропонував кандидатам представити свої програми та обговорити їх.
Виступили: Р. Дейниченко – ГО «Центр медіареформи», О. Джолос – ГО «Донецький прес-клуб», Д. Дуцик – ГО «Платформа прав людини», Р. Кульчинський – ГО «Агенція журналістики даних», О. Голуб – ГО «Харківський кризовий інфоцентр», Р. Кухарчук – МГО «Асоціація журналістів, видавців і мовців «Новомедіа», О. Максименюк – ГО «Інститут розвитку регіональної преси», Г. Петренко – ГО «Детектор медіа»; О. Романюк – ГО «Інститут масової інформації», ГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика», ГО «Інтерньюз – Україна», ГО «Фундація суспільність», ГО «Національна асоціація медіа», Асоціація «НАМ», Громадська спілка «Українська асоціація медіа бізнесу», ГО «Інститут політичної інформації».
Р. Дейниченко сказав, що у ГО «Центр медіареформи» є багато ідей, як покращити роботу Наглядової ради, але, порадившись, в організації вирішили підтримати кандидатуру О. Романюк.
О. Джолос у своїй програмі зазначив, що Наглядова рада має посилити вплив на програмну політику суспільного мовника, оскільки недостатньо освітніх, науково-просвітницьких, культурологічних програм; на зміцнення, а не скорочення регіональної мережі НСТУ; на дотримання професійних, етичних стандартів у журналістиці; розробку ефективної комунікаційної стратегії, яка позитивно впливатиме на рейтинги; на те, щоб державне іномовлення зробити частиною суспільного мовлення, що посилить довіру до українського мовника іноземних телеглядачів та радіослухачів.
Наголосив, що Наглядова рада має також взяти на себе відповідальність за реалізацію реформи суспільного мовлення.
Д. Дуцик зауважила, що свої зусилля як члена Наглядової ради хотіла спрямувати в кількох напрямках: створення інституту омбудсмена суспільного мовника, який матиме суттєвий вплив на покращення якості контенту Суспільного, захисту інтересів суспільства; посилення «лінійки» конкурентних новинних форматів та різножанрових програм суспільно-політичного спрямування, оскільки суспільний мовник має стати епіцентром збалансованих, не заангажованих новин про Україну та світ; просування та промоція суспільного мовника в українському суспільстві.
Р. Кульчинський заявив, що знімає свою кандидатуру на обрання члена Наглядової ради НСТУ.
О. Голуб сказала, що представляє кандидата Н. Курдюкову від ГО «Харківський кризовий інфоцентр». Зазначила, що суспільний мовник має готувати не лише якісні та цікаві програми, а й вчити аудиторію України споживати якісну інформаційну продукцію.
Повідомила, що ГО «Харківський кризовий інфоцентр» вирішило підтримати кандидатуру О. Романюк.
Р. Кухарчук наголосив на важливості дотримання базових принципів в редакційній політиці НСТУ: не нашкодити суспільній аудиторії; задовольняти інформаційний попиту глядачів та слухачів; відповідати вимогам: корисність, безпечність і доцільність контенту; орієнтуватися не на рейтинг, а на суспільний інтерес; дотримуватися принципу інакшості інформаційного мовлення від комерційного: головним повинно бути те, що має суспільну значимість; надавати безпечний ефірний простір для дітей і сімей; орієнтуватися на просвітництво, навчання і виховання, на підвищення авторитету знань; відмовитися від політичної реклами.
О. Максименюк звернула увагу на важливість належного фінансування Суспільного для підготовки конкурентоздатного продукту, розвитку якісної журналістики, дотримання вимог і стандартів.
Зауважила, що ГО «Інститут розвитку регіональної преси» підтримує НСТУ, готує програми журналістських розслідувань, які є важливими, щоб показати суспільству проблеми, що виникають.
Г. Петренко сказала, що для розвитку суспільного мовника важливо зосередитися на таких завданнях: довіра населення – глядачів і слухачів; пізнаваність каналу; поліпшення якості контенту, зокрема, інформаційного та суспільно-політичного; дотримання стандартів якісної журналістики; співпраця з незалежними виробниками контенту з дотриманням вимог прозорості конкурсних відборів продукту.
О. Романюк зазначила, що головне завдання Наглядової ради – просування реформи суспільного мовника, захист від тиску; захист професійної журналістики; роз’яснювальна робота серед глядачів і слухачів.
Зауважила, що одне із пріоритетних завдань Наглядової ради – підняття престижу Суспільного мовника, врегулювання ситуації зі скороченням персоналу НСТУ в регіонах: пошук балансу між інтересами глядачів і працівників компанії; посилення міжнародної співпраці з суспільними мовниками за рубежем; забезпечення прозорості діяльності суспільного мовника, оскільки це інструмент посилення довіри до нього; формування критичного ставлення населенням до інформації, боротьба з дезінформацією, фейками.
Зауважила, що вона працює 20 років в журналістиці і підтримує місію суспільного мовника.
Ознайомлення учасників конференції із процедурою голосування.
Слухали:
О. Ніцко – голова Лічильної комісії поінформувала, що, відповідно до пунктів 8, 9 розділу 6 Порядку проведення конференцій громадських об’єднань та асоціацій, голосування за кандидатів здійснюють учасники конференції шляхом заповнення письмових анонімних бюлетенів. У бюлетені в алфавітному порядку за прізвищем зазначаються усі кандидати, що були запропоновані об’єднаннями, які мають право делегувати представників до складу Наглядової ради НСТУ. Бюлетень для голосування заповнюється шляхом виставлення рейтингових балів навпроти імен кандидатів (кожному кандидату виставляється від 1 до 5 балів). Недійсним вважається бюлетень, у якому не виставлено рейтингові бали всім кандидатам, а також у випадку, якщо бюлетень заповнений з порушенням вимог цього Порядку.
Повідомила, що той кандидат, який набрав найбільшу кількість балів, вважатиметься переможцем.
Голосування за кандидатів.
Слухали:
О. Ніцко запропонувала представникам громадських організацій голосувати за кандидатів шляхом заповнення письмових анонімних бюлетенів, дотримуючись Порядку, заповнені бюлетені помістити у скриньку для голосування.
Лічильна комісія у складі О. Ніцко, О. Голуб, Я. Машкової здійснила підрахунок голосів.
Оголошення результатів голосування.
Слухали:
О. Ніцко назвала кількість балів, яку набрав кожен із кандидатів:
Джолос Олег Володимирович – 32 ;
Дуцик Діана Ростиславівна – 35;
Кухарчук Руслан Володимирович – 33;
Максименюк Оксана Миколаївна – 35;
Петренко Галина Павлівна – 32;
Романюк Оксана Миколаївна – 61.
О. Ніцко повідомила, що членом Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України у сфері журналістики обрано Романюк Оксану Миколаївну, оскільки вона набрала найбільшу кількість балів – 61.
Головуюча О. Романюк
Секретар С. Ничипоренко