Обрано Незалежну експертну раду з питань діяльності ЗМІ під час виборів

01.02.2019

1 лютого 2019 року відбулося засідання Громадської ради, на якому було обрано Незалежну експертну раду з питань діяльності мас-медіа під час виборів у складі 11 осіб. Координатором експертної ради стала Наталія Клітна.

Таким чином, ініціатива дорадчого органу, що діє при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, отримала подальший розвиток, і 11 представників різних медійних організацій та індустрії отримали шанс попрацювати для того, щоб вибори в Україні були більш відкритими і демократичними. Адже відповідно до Положення, яке регламентує діяльність Незалежної експертної ради, головним її завданням буде сприяння дотриманню засобами масової інформації вимог законодавства про вибори та дотримання журналістської етики.

Загалом про бажання взяти участь у роботі цього тимчасового колегіального експертного органу заявили 15 осіб, подавши відповідні заяви. Члени Громадської ради проголосували за можливу кількість учасників. Було запропоновано два варіанти – або обрати всіх 15 кандидатів, або лише 11 осіб, що, на думку більшості, є оптимальною кількістю членів експертної ради для ефективної роботи.  Більшістю голосів ухвалено другий варіант, тобто до експертної ради  мають увійти 11 членів.

Також Громадська рада вирішила провести рейтингове голосування за всіх кандидатів, які подали заяви, навіть тих, що надали їх із запізненням на кілька днів. У підсумку до складу Незалежної експертної ради увійшли:

 • Олена Андрієнко, член Громадської ради, юрист, психолог, член багатьох галузевих асоціацій у сфері медіа;
 • Ольга Большакова, рекомендована Незалежною асоціацією телерадіомовників;
 • Олександр Борисенко, рекомендований ГО «Медійна ініціатива «За права людини»;
 • Наталія Клітна, рекомендована Асоціацією правовласників та постачальників контенту;
 • Олена Любченко, юрист телеканалу «Україна»;
 • Любов Найдьонова, психолог, заступник директора Інституту соціальної та політичної психології НАПНУ;
 • Ірина Скрипка, юрист, фахівець у рекламній галузі;
 • Андрій Соломаха, рекомендований громадською спілкою «Всеукраїнська асоціація мовлення громад»;
 • Ірина Стройко, юрист телеканалу «Студія 1+1»;
 • Олександр Чекмишев, рекомендований ГО «Фундація «Суспільність»;
 • Світлана Чуніхіна, рекомендована правлінням Асоціації політичних психологів України.

Треба зауважити, що Мар’яна Кучерук (Закусило), яка була рекомендована ГО «Детектор медіа», хоч і набрала поряд з іншими кандидатами найбільшу кількість голосів, після голосування взяла самовідвід, пояснивши це тим, що була проти входження до цього тимчасового колегіального органу представників від індустрії. Вона пояснила, що у неї не було застережень щодо представників галузевих організацій, але  вона не підтримує участі юристів телерадіоорганізацій.

Після обрання складу Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів її учасники обрали координатора, нею стала Наталія Клітна, яка донедавна була головою Громадської ради і має досвід з організації відповідної роботи.

На засіданні Громадської ради були присутні голова Національної ради Юрій Артеменко і перший заступник голови Ольга Герасим’юк, які висловили сподівання, що діяльність Незалежної експертної ради зробить свій внесок у проведення більш чесних і відкритих виборів. Що новостворена спільнота оптимально швидко реагуватиме на прояви порушень та надаватиме фахові висновки  щодо неправомірного висвітлення передвиборної агітації та інших процесів висвітлення виборчих кампаній. Вони запросили її представників брати участь у засіданнях робочої групи Національної ради, що здійснює нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства. Чергова робоча група збереться 8 лютого 2019 року об 11:00.