Обсяг ведення передач на радіо в регіонах у середньому перевищує квоту на 36 відсотків, обсяг пісень – на 21 відсоток - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Обсяг ведення передач на радіо в регіонах у середньому перевищує квоту на 36 відсотків, обсяг пісень – на 21 відсоток

У другому півріччі 2021 року Національна рада перевірила дотримання мовної квоти у 148-ми супутникових, регіональних і місцевих телекомпаній, а також у 238-ми регіональних і місцевих радіостанцій. Член Національної ради Максим Онопрієнко  повідомив, що під час моніторингу було опрацьовано 16 586 годин телевізійного ефіру та 5 703 години радіоефіру.

Моніторинг телеканалів у другому півріччі 2021 року проводився у період із 1 липня по 31 грудня. Дотримання мовної квоти перевірялося в ефірі 5 супутникових, 44 регіональних та 118 місцевих телеканалів.  Відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» телекомпанії мають забезпечувати у своєму мовленні обов’язкову частку українською мови. У загальному ефірі супутникових і регіональних телеканалів вона має становити ≥75% , у місцевих телеканалів ≥60%. Передачі новин мають вестися у всіх мовників ≥75% державною мовою. 

За результатами моніторингу Національної ради, інформував Максим Онопрієнко, дев’ять областей України – Вінницька, Волинська, Івано-Франківська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська – стали лідерами за обсягом української мови в телевізійному ефірі. Протягом доби із 07:00 до 22:00 обсяг української, у тому числі в передачах новин, становив у них 100%.

Середній відсоток української мови в телевізійному ефірі решти областей також високий. Так, приміром, у Чернівецькій, Львівській і Житомирській областях, а також у місті Києві він становить 99%. У Кіровоградській і Сумській областях – 98%. У Луганській і Дніпропетровській – 96%. У Миколаївській і Запорізькій – 95%. Телемовники в Херсонській області в середньому українською звучали 94%, у Харківській і Закарпатській – 93%, в Автономній Республіці Крим – 92%. Телеканали з Одещини – 90%, а мовники з Донеччини – 89%. У Київській області серед усіх регіонів України найнижчі показники української мови, її середній обсяг на телеканалах становив 87%.

Порушень мовної квоти на телебаченні Національна рада у II півріччі не виявила.

Під час моніторингу регіональних і місцевих радіостанцій Національна рада перевіряла виконання вимог частини другої і п’ятої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».  Цими нормами встановлено обов’язкову частку ведення передач державною мовою ≥60% та добовий обсяг пісень українською мовою ≥35%.

Середній обсяг пісень українською мовою в ефірі 24-х областей України становив 56%, що на 21% більше, ніж вимагає законодавча норма. Зокрема, найвищі показники фіксувалися в ефірі Рівненської області – 82%, а також у Сумській та Івано-Франківській областях – 77%.  Найменше пісні українською звучали в радіоефірі Полтавської і Дніпропетровської областей – 40%.

Державна мова в передачах у цей період перевищила обов’язкову квоту на 36%, її середній обсяг становив 96%.  Найбільший обсяг української –100% фіксувався у передачах радіостанцій Волинської, Полтавської, Рівненської і Чернігівської областей. Водночас, найменше державною передачі вели мовники із Миколаївської області – 82%.

Порушення норм законодавства щодо мовної квоти за цей час Національна рада зафіксувала у діяльності тільки одного ліцензіата  – ТОВ ТРК «АРТА ПЛЮС», м. Ізюм Харківської області (позивні «Радио Класс»). Радіостанція не виконала обов’язкову частку пісень українською мовою – у її добовому мовленні вона становила 34,88% – 28,26% у проміжку часку з 07:00 – 14:00 та 33,04% у проміжку часу з 15:00 – 22:00.  За це порушення Національна рада застосувала до ліцензіата санкцію «стягнення штрафу». Варто нагадати, у I півріччі під час моніторингу регулятор так само фіксував ознаки порушення цієї законодавчої норми у мовника із Харківщини.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше