ОБСЄ готує звіт про проблематику депортації українських дітей – медіарегулятор відстежує факти висвітлення цього процесу російськими медіа - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

ОБСЄ готує звіт про проблематику депортації українських дітей – медіарегулятор відстежує факти висвітлення цього процесу російськими медіа

У Національній раді відбулася зустріч із делегацією Московського механізму ОБСЕ (ММ ОБСЕ), на якій розглядалося питання депортації українських дітей з тимчасово окупованих територій країни. У ній взяли участь перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль, член Національної ради Максим Онопрієнко, керівник апарату Євген Перелигін і керівники окремих структурних підрозділів медіарегулятора. Серед представників ММ ОБСЄ  були експертки і професорки Вероніка Білкова (Чехія), Сесіль Геллествейт (Норвегія), Еліна Штайнерте (Латвія). 

Про ініціювання третього Московського механізму в контексті російської агресії проти України було офіційно оголошено на засіданні Постійної Ради ОБСЄ 30 березня цього року. Роботу третього ММ ОБСЄ зосереджено суто на проблематиці переміщення і депортації  українських дітей із тимчасово окупованих територій України до рф, включно з незаконним усиновленням та асиміляцією в росії.

Валентин Коваль, відкриваючи зустріч, наголосив, що питання, яке вивчає делегація ММ ОБСЄ, надзвичайно болюче і чутливе для українських людей і держави в цілому. «Те, що ви опікуєтеся цими важливими проблемами, свідчить, що ми не самі в нашому прагненні перемогти ворога», – сказав він.

Національна рада здійснює моніторинг російських телеканалів і фіксує та документує злочини проти України, які вчиняються також і російськими медіа, пояснив Максим Онопрієнко.  Результати моніторингів записуються, транскрибуються і передаються до Генеральної прокуратури, СБУ та інших правоохоронних органів, вони можуть бути долучені ними до кримінальних проваджень як елементи доказової бази для розгляду судовими інстанціями.

Російські медіа систематично виправдовують злочини своїх військових і чиновників, що причетні до  депортації українських дітей. І навіть більше – вони закликають до таких дій. Максим Онопрієнко навів кілька прикладів наративів, які поширюють кремлівські дезінформатори:

  • українська влада нібито свідомо не евакуйовує дітей, щоб використовувати їх як живий щит;
  • українська влада начебто змушує депортованих із України дітей повертатися додому шляхом залякування;
  • злочини російської федерації щодо українських дітей начебто спрямовані на захист їхнього життя і здоров’я;
  • українські діти начебто потребують перевиховання у тих традиціях, які вважаються російською федерацією прийнятними.

«Ми переконані, що ці наративи продовжують геноцидну риторику росії проти українського народу. Вони заперечують національну ідентичність українських дітей і порушують права, які гарантовані національним і міжнародним законодавствами, і спрямовані проти майбутнього українських дітей як української нації», – переконаний він.

На думку керівника контрольно-аналітичного управління Національно ї ради Олександра Дяченка, загроза смерті – це один з найпотужніших факторів, який використовується росіянами для того, щоб змусити людей покинути певну територію. Він порекомендував членам делегації ММ ОБСЄ звернути увагу на найсвіжішу інформацію, про заяву ЧВК «Вагнера» про розстріли українських дітей. Ця інформація хоч звучала і не з федеральних каналів, але вона важлива для розуміння ситуації в цілому.  

Сесілія Гелесвейт повідомила, що часу для їхньої місії відведено не так багато – лише три тижні, тому вони максимально намагатимуться всю отриману інформацію, зокрема і з відкритих джерел, використати для узагальнень і підготовки відповідного звіту.

Її колега Вероніка Білкова акцентувала, що за підсумками роботи місії незалежних експертів буде підготовлено доповідь, яка повинна стати першим окремим міжнародним звітом, присвяченим проблематиці депортації та незаконного переміщення й асиміляції росією українських дітей.

Свою доповідь  ММ ОБСЕ планують оприлюднити наприкінці квітня – початку травня 2023 року. Її дані можуть бути використані у рамках національних та міжнародних механізмів притягнення рф до відповідальності.

Валентин Коваль на завершення зустрічі підсумував, що український медіарегулятор готовий  до співпраці з ММ ОБСЄ у дистанційному форматі, аби питання переміщення і депортації українських дітей на територію росії було максимально об’єктивно висвітлено в звіті організації.

Довідково: «Московський механізм» – це формальна процедура у межах ОБСЄ, що дозволяє розгорнути незалежну міжнародну місію, яка має дослідити інформацію про порушення прав людини, про військові злочини та злочини проти людяності, включаючи атаки на цивільних осіб і цивільну інфраструктуру. Члени такої місії обираються зі списку експертів, сформованого ОБСЄ на підставі подань від держав-учасниць. Результатом роботи місії є звіт з рекомендаціями для влади, який має юридичне значення для притягнення до відповідальності винних у національних і міжнародних судах чи трибуналах, а саме в Міжнародному кримінальному суді та Міжнародному суду ООН. Цей механізм названо «московським», оскільки він був затверджений на Конференції з людського виміру ОБСЄ, що проходила 1991 року в Москві.

У березні 2023 року 45 держав-учасниць ОБСЄ активували «московський механізм» для розслідування депортації росією українських дітей.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше