Чи добре захищаємо ми інтереси дітей, зокрема в телерадіоінформаційному просторі? Це питання час від часу постає перед членами Національної ради та іншими працівниками державного органу, які цей простір покликані регулювати.
На жаль, до Національної ради звертається багато людей, які скаржаться на зміст програм, у яких у той чи інший спосіб можуть порушуватися права дітей. Ознаки таких порушень бувають явними або опосередкованими, і щоб зрозуміти, чи справді вони є, інколи треба залучати фахівців різних сфер – юристів, психологів, експертів.
Український ефір сповнений різними соціальними ток-шоу, ріаліті-шоу, де часто головними героями є діти. Канали запрошують їх у програми і передачі або знімають про них сюжети, заявляючи, що тільки так можна позбутися багатьох суспільних проблем. Чи справді це так, чи все ж таки ці програми виходять заради рейтингів, здобутих через скандальний контент, а не через бажання допомогти дитині – є предметом дискусії, що точиться між індустрією, національним регулятором і представниками суспільства.
Що можна показувати в таких передачах, а що ні, яких норм треба дотримуватися, щоб уберегти дітей від повторної травматизації, які мають бути наслідки подібних програм – намагається визначити робоча група зі створення правил захисту дітей в медіа, що діє при Національній раді. До неї входять представники найбільших медійних груп, науковці, психологи, громадські активісти і власне представники регуляторного органу. Мета діяльності – розробити саморегулівний акт, який своєрідними маячками, означить ті рамки, за які виходити не можна.
Останнє засідання робочої групи відбулося 24 травня. Є багато питань, до яких сторони ставляться по-різному, часто таке ставлення діаметрально протилежне, але є бажання узгодити ці чутливі питання, зробити загальний документ, який певною мірою влаштує всіх.
Національна рада, яка ініціювала цю роботу, вже бачить і деякі позитивні зрушення. Журналісти деяких програм пройшли спеціальні тренінги, на яких вчилися спілкуванню з дітьми в ефірі. Починають телеканали попереджати глядачів про те, що в їхніх програмах можуть бути епізоди чи сюжети, які небажано дивитися дітям. Така практика звична для європейських ЗМІ, а ми до неї тільки наближаємося.
Національна рада вважає доречним закриття програми «Кохана, ми вбиваємо дітей», про яке повідомив телеканал «СТБ», оскільки регулятор отримував чимало скарг глядачів щодо її контенту. Сподіваємося, що з часом в ефірі цього та інших українських каналів з’являтимуться нові цікаві формати, які виважено відображатимуть наявність суспільних проблем і дбатимуть про моральне здоров’я молодого покоління.