Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 25 січня 2021 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 25 січня 2021 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

25 січня 2021 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

ВЕЛИКА БРЕХНЯ, МАЛЕНЬКА БРЕХНЯ І ОЧОРНЕННЯ ВАКЦИНИ

Нещодавно відомий історик Тімоті Снайдер оприлюднив роздуми про захоплення Капітолію і владу брехні. Він нагадав про сумнозвісне поняття «великої брехні». За цією технологією намагаються поширити настільки «велику» брехню, що ніхто не повірить в існування людини, яка«має сміливість спотворити дійсність так безсоромно».

Історичний приклад такої брехні – історія про те, що Німеччина насправді не програла Першу світову війну, а їй завдали удар ножем у спину. За допомогою цієї тактики було посіяно насіння невдоволення, яке з часом дало сходи фашизму. Пов’язаною з нею, і такою ж сумнозвісною, є антисемітська брехня тих часів: євреї закулісно правлять світом, контролюючи його за допомогою банків, промисловості й ЗМІ, а видатні євреї організовують «кольорові революції». Розуміння того, що за останні роки згідно з інформацією нашої бази даних (англійською) такі наративи знову заполонили простір, насторожує.

У великої брехні – велика здатність сіяти розбрат. Розглядаючи захоплення Капітолію, Снайдер наголошує: для того, щоб зрозуміти світ, в якому вкрали президентські вибори, потрібна недовіра до журналістики, експертів і уряду. Це охоплює усіх – від членів виборчої комісії, що підраховували голоси, до державних службовців національної безпеки, аж до Верховного суду. Отже, усі, хто не підтримує брехню, – учасники змови.

Прокремлівські ЗМІ упродовж багатьох років поширюють величезний масив великої брехні. І цей тиждень не став винятком.

Наприклад, ми помітили варіації на знайомі теми про те, що Захід нібито прагне до світового панування. США окупували Німеччину та Японію. Польща стала васалом і протекторатом Америки, що ухвалює незрозумілі рішення стосовно безпеки на догоду панам із Вашингтона. Побачили ми й класику. Захід обіцяв Росії, що НАТО не поширюватиметься на схід. НАТО погрожує Придністров’ю. І на додаток, адміністрація Байдена зробить з Росії ворога номер один. Цей перелік можна продовжувати.

Читаючи це, мимоволі виникає питання: а чи не зраджує нам пам’ять? Хіба не Росія нещодавно порушила суверенітет своїх сусідів – Грузії та України? Ця зніяковілість цілком зрозуміла, оскільки ми бачимо суперечливі дезінформаційні наративи про кремлівської сторони; незаконна анексія Криму не була анексією, адже Крим проголосував за возз’єднання з Росією шляхом законного референдуму. І навіть якщо це і була анексія, то вона була виправданою, бо Крим є частиною Росії на законних підставах, і Крим приєднався до Росії відповідно до міжнародного законодавства.

Ще одна велика брехня Росії – заперечення відповідальності за отруєння Олексія Навального, незважаючи на явні докази і пряме визнання! Але цього тижня ми визначили наратив, згідно з яким реакція Німеччини на справу Навального не доводить факту отруєння. В іншому наративі акцентується, що Захід повернув Навального в Росію, щоб він не втратив свою значущість!

Велика брехня логічна тільки якщо вірити, що весь світ проти Росії. І для пояснення цього існує мета-велика брехня: Росія є оплотом стабільності, а весь світ охоплений хаосом, але заздрісно переслідує Росію, її досягнення і непорушні цінності.

 

Очорнення вакцини

На жаль, світ досі переживає другу хвилю зараження Covid-19. Водночас продовжує вирувати «інфодемія».

Наратив про Covid-19 є складовою глобальнішого наративу, який декларує, що Росія бореться з пандемією успішніше, ніж західні демократії, підтримуючи тим самим довіру до російської вакцини «Супутник V» і підриваючи довіру до інших (західних) вакцин.

Восени ми спостерігали чимало випадків дезінформації, в яких дискредитувалася вакцина Oxford/AstraZeneca. Наприклад, її прозвали «мавпячою вакциною». Це дозволило прокремлівським ЗМІ припустити, що британська вакцина перетворить людей на мавп, а отже, дало змогу максимально використати критику з боку борців за права тварин і супротивників вакцинації.

Останнім часом акцент змістився з оксфордської вакцини на вакцину Pfizer. Минулого тижня ми звернули увагу на недостовірнузаяву, що від вакцини Pfizer померло 6 осіб. Цього тижня з’явився наратив, в якому подається неправдива інформація про те, що вищі офіційні особи ЄС чинили тиск на Європейське агентство з лікарських засобів, щоб схвалити вакцину Pfizer. Навіщо так поспішати, запитується в цьому недостовірному матеріалі? Нападам піддалася також і вакцина Moderna: було заявлено про відсутність інформації щодо зареєстрованої на біржі NASDAQ компанії.

Хоча ми неодноразово надавали чіткі докази того, що прокремлівська дезінформація дискредитує західні вакцини, прокремлівські ЗМІ заявляють діаметрально протилежне – нібито Захід намагається створити негативний ореол навколо російської вакцини, порівнюючи російських учених ледве не з терористами.

З іншого боку, дезінформацію і пропаганду використовують для покращення репутації «Супутника V»:

  • «Супутник V» є першою у світі вакциною з ефективністю понад 90%.
  • Вакцина «Супутник V» зупинить пандемію.
  • Українці хочуть, щоб їх вакцинували «Супутником V», але США їм не дозволяють.

 

Розкажи мені брехню, милу маленьку фашистську брехню

Є велика брехня, а є і маленька. На жаль, цього тижня деяка її частина пов’язана з фашизмом.

Наприклад, спроба Світлани Тихановської здійснити переворот у Білорусі насправді скерована на відродження нацизму. А згідно з іншим матеріалом Демократична партія офіційно стала фашистською партією. Офіційно. Ми також знайшли наративи про те, що нинішня ідеологія латвійської влади подібна ідеології СС. А ось ще – президент Молдови Санду розпочала свій візит до Києва з гасла нацистів.

Вражає, скільки наративів цього тижня містять фашистський компонент. Можливо, має місце стратегічне координування. А може очільник дезінформаційної служби Кремля нещодавно переглянув «Бункер»?

Хоча ця брехня за своєю природою вельми помпезна, її не можна кваліфікувати як велику брехню. Поки що вона не здатна сіяти розбрат. Але це не означає, що її не варто сприймати серйозно, оскільки пізніше вона може потрапити на родючіший грунт й одночасно сформувати його.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

НОВЕ УЛЮБЛЕНЕ «СОЛОМ’ЯНЕ ОПУДАЛО» КРЕМЛЯ

Риторичний прийом «солом’яне опудало» – це «палочка-выручалочка» Кремля у будь-яких дебатах: метод нападу на погляди або ідеї, які опонент навіть не висловлював. Новим улюбленим чудовиськом став термін «неоліберали». Детальніше

 

В ОЧІКУВАННІ ПРИХОДУ П’ЯТОГО СТАЛІНА

Письменник-націоналіст ініціює месіанську православну сталіністську релігію. Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше