Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 1 липня 2017 року

03.07.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 73 – 1 липня 2017 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Ядерна бомба над Литвою?

Чи чути звук дерева, що падає в лісі, якщо поруч нікого немає? Філософи розмірковують віками над цим питанням. А якщо це ядерна бомба, що падає на литовське місто, і ніхто цього не бачить – чи мала місце ця подія? Прокремлівські ЗМІ, звичайно ж, вважають, що мала.

Історію американського літака B-52, який випадково скинув ядерну бомбу на будівлю в литовському місті, минулого тижня поширили деякі ЗМІ. Спочатку вона з’явилася в Інтернеті у розділі новин співтовариства англійською мовою і незабаром до неї було додано фейковий знімок екрану із заявою Міністерства оборони США, як описано в Digital Forensic Research Lab. Згодом вона потрапила на російські й литовські сайти разом із фейковим відео палаючого будинку. На щастя, історія була швидко помічена Департаментом стратегічних комунікацій Збройних Сил Литви, який надіслав електронною поштою попередження про її поширення. Литовські ЗМІ також попередили: “фейкові новини”, як тільки це було виявлено. Весною цього року ми бачили декілька дезінформуючих історій, що стосуються іноземної військової діяльності в країнах Балтії.

Як ми уже показали раніше, дезінформація про Німеччину останнім часом знаходиться на підйомі. Цього тижня з грузинського прокремлівського ЗМІ ми дізналися, що німецька держава краде тисячі дітей у сімей, щоб потім передати їх гомосексуальним парам, і що Німеччина відправляє дітей в концентраційні табори. В інших прокремлівських ЗМІ ми прочитали, що Німеччина змусила чехів припинити курити у ресторанах і що Берлін наказав чеському автомобільному виробникові заморозити зарплати його співробітників. Звісно, жодна із заяв не підтверджується доказами.

Сорос- pуйнівник

Ми ще раз підбили підсумки щодо деяких абсурдних тверджень у прокремлівській дезінформації про Джорджа Сороса. Раніше його звинуватили у контролі над урядом США і, зокрема, скасуванні посади президента в Чеській Республіці. Цього тижня ми спостерігали і старі улюблені міфи про Сороса, і деякі нові історії. З’являлися твердження про те, що організації Сороса попереджають, що безвізовий режим між Україною і ЄС закінчиться і що Сорос організував кризу біженців в Європі, щоб заробити більше грошей. Ми також дізналися, що Джордж Сорос відповідав за наказ про розстріл російських десантників під час конфлікту в колишній Югославії. Досить багато влади в руках однієї людини, чи не так? Але, як завжди, ніяких доказів надано не було.

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 73-го випуску “Огляду дезінформації”.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

“Ювілей англійської королеви не піаримо!!!”

Дмитру Скоробутову 39 років, він російський журналіст. Скоробутов прийшов працювати на телеканал “Россия-1” у 2001 році. Тепер він вирішив розповісти про свій досвід роботи на федеральному каналі.

                      Докладніше

Fakebook

Дослідження Оксфордського інституту інтернету вказують на те, що в Росії 45 % облікових записів у Twitter є автоматизованими.

Докладніше 

*І НАОСТАНОК*

Хто це зробив?

Американський кінорежисер Олівер Стоун ніколи не боявся розбіжностей, і його нещодавня серія інтерв’ю з президентом Росії Володимиром Путіним дійсно призвела до такої ситуації.

Третя серія “Інтерв’ю з Путіним” Стоуна стала джерелом цікавого питання : Незалежне російське ЗМІ “Медуза”, що знаходиться в Латвії, заявило, що відео, продемонстроване в цій серії, на якому нібито показані російські військові дії в Сирії, насправді демонструє, як американські війська атакують талібів в Афганістані. Команда Conflict Intelligence порівняла ці два відео (див. вище ), які, ми вимушені констатувати, вражаюче схожі.