Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 1 лютого 2021 року

02.02.2021

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

                                                                                                   1 лютого 2021 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

ЧОМУ ЦЬОГО РАЗУ МАЄ БУТИ ПО-ІНШОМУ?

Отрута його не вбила, ув’язнення не змогло завадити його розслідуванням. Можливо, дискредитація й очорнення протестуючих допоможе?

Ще в 2019 році ми писали, що телеканал RT поширив 1973 відеоролики про протести «жовтих жилетів» у Франції і лише 10 – про протести у Москві. Цього тижня акції протесту на підтримку Олексія Навального відбулися майже у 120 містах Росії. Було затримано близько 4000 осіб. Враховуючи, що на YouTube- каналах телекомпанії RT було поширено майже 15 відеороликів про протести, навіть у Кремлі, напевно, зрозуміли, що замовчати їх не вдасться.

Натомість прокремлівські ЗМІ спрямували на них усю силу і лють своєї дезінформаційної машини. Згідно із заявами пропагандистів справжня мета опозиції полягає у змові феміністок і збоченців задля зупинення народження дітей. І якщо вже ми заговорили про дітей, варто згадати, що ці самі пропагандисти стверджували, що Навальний використав їх у своїх політичних цілях.

І це була всього лише розминка. Прокремлівські ЗМІ також заявили, що дії Навального координуються іноземними державами, яким опозиціонер потрібен для того, щоб спровокувати соціальні хвилювання, протести і нові «майдани». Нібито саме тому американські й британські спецслужби підкинули його, як тухле яйце, і власноруч підготували для нього розслідування про «путінський» палац, яке не виявило «нічого нового».

Окрім того, деякі перероблені наративи містили заяви про те, що Навального не труїли в Росії або що його проблеми зі здоров’ям були викликані гострим порушенням обміну речовин із-за хронічного панкреатиту. Як часто буває з темами, що займають важливе місце в порядку денному, усі ці заяви суперечать попереднім твердженням на кшталт «Навального не отруїли»«його отруїв товариш»«Ходорковський – серед підозрюваних»«він сам міг викликати кому» або «його могли отруїти в Німеччині». Але знову ж таки, хіба реальне завдання прокремлівської медіаекосистеми полягає не в тому, щоб максимально заплутати й дезінформувати аудиторію?

Привид із Гаррі Поттера

До того ж, крім нападок на Навального, дезінформація цього тижня була спрямована і на нового президента США Джо Байдена, називаючи його «оболонкою президента» і «безформенним як привид із «Гаррі Поттера»». Стосовно планів нової адміністрації США, то прокремлівські ЗМІ передбачали, що Байден нібито може «спровокувати війну з Росією», розпочати конфлікт із Росією, Китаєм та Іраном і спробувати здійснити «помаранчеві революції» на пострадянському просторі.

За логікою прокремлівських ЗМІ, досягти вищезгаданих цілей Байдену дозволить неіснуюча демократія і прийняті в США «диктаторські практики цензури». Та знову ж таки, що ще прокремлівські ЗМІ можуть сказати про людину, яку вони звинуватили в організації кольорової революції з метою захоплення влади  у свого попередника Дональда Трампа на фоні масових фальсифікацій на виборах?

Просто кращий!

Чимось нагадуючи Тіну Тернер, яка кричала: «Просто найкращий! Кращий за усіх інших»!, прокремлівські ЗМІ щосили намагалися переконати аудиторію в тому, що порівняно з російським продуктом в усіх інших країнах  вакцини набагато гірші. А на підтвердження цієї точки зору лунали заяви про те, що Захід нібито веде глобальну інформаційну війну проти вакцини «Супутник V», які супроводжувалися інформацією про  вигадані  або перебільшені проблеми, пов’язані з вакциною Pfizer.

Як і питання про вакцини й рух противників щеплень, питання щодо політики США або майбутнього Росії зачіпають усіх нас. Що стосується питання, винесеного в назву статті, – чому цього разу має бути по-іншому? – все залежить від того, з якої точки зору ви на це подивитеся. Незважаючи на чергову прокремлівську дезінформаційну атаку на Навального, значна кількість людей вийшла на вулиці, щоб підтримати його. А сам Навальний? Що ж, треба мати мужність летіти додому літаком авіакомпанії «Победа», знаючи, що там тебе заарештують.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

РЕЦЕПТ ПОРЯТУНКУ РОСІЇ : «ХОЛОСТИХ ЗАЛПІВ НЕ РОБИТИ, ПАТРОНІВ НЕ ШКОДУВАТИ»

Мобілізація прокремлівської дезінформації проти протестів. Детальніше

«КАРФАГЕН МАЄ БУТИ ЗРУЙНОВАНИЙ»

Geoполітика.ru на італійському – аналіз атаки Кремля на демократію. Детальніше

ГОВОРИТИ НАПІВПРАВДУ – ТЕЖ БРЕХАТИ

Прокремлівські ЗМІ розгорнули кампанію проти вакцини Pfizer. Детальніше