Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 1 травня 2021 року

06.05.2021

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 1 травня 2021 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Дух Чорнобиля: брехня, заперечення, фальсифікація.

 Першою реакцією Кремля на аварію на Чорнобильській АЕС, 35-у річницю якої відзначали минулого тижня, була брехня про цю аварію. Впродовж декількох днів радянська влада намагалася переконати свій народ і весь світ у тому, що все гаразд, нічого не сталося, потрібно продовжувати підготовку до першотравневих свят. Наслідки були жахливими. Але глибоко укорінений інстинкт, який спонукає брехати, як і раніше властивий деяким російським федеральним структурам і прокремлівським ЗМІ.

 Попри те, що Росія оголосила про скорочення військової присутності біля кордонів України, цього тижня Україна як і раніше продовжує домінувати в потоці дезінформації. Ми чуємо штампи, що набили оскому, про те, що Україна «готує війну проти Росії», США «підштовхують Україну до війни, але при цьому звинувачують у всьому Росію» і «Україна підкоряється США». Україну разом із Чехією, Словаччиною і країнами Балтії оголошують «маріонетками США».

Не викликає здивування і той факт, що ще однією «гарячою» темою цього тижня як і раніше залишається розслідування вибуху на складі боєприпасів у Чехії і дипломатичний скандал навколо цього розслідування. На думку прокремлівських ЗМІ, вся справа у «русофобії». Розслідування вибуху, яке виявило сліди причетності до нього російської військової розвідки, було оголошено «божевіллям» і ні чим іншим як «провокацією» і інсценуванням США.

Чорнобильські катастрофи

 Минулого тижня весь світ відзначав 35-у річницю Чорнобильської катастрофи. Вибух, що стався 26 квітня 1986 року на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції імені Володимира Ілліча Леніна, розташованої на північ від Києва недалеко від міста Чорнобиль, вважається одним з найбільших інцидентів радіаційного зараження в історії, порівняно з аварією на АЕС Фукусіма в 2011 році і Киштимською аварією 1957 року.

Проте Чорнобиль став не лише ядерною, але і політичною катастрофою, яка продемонструвала, до яких наслідків призводить дезінформація і нездатність авторитарної системи впоратися з кризою. Весь ланцюжок подій був затьмарений дезінформацією того або іншого роду:

– Пожежники не були проінформовані про випадання радіоактивних осадів, внаслідок чого    вони піддалися смертельній дії радіації.

– Місцева влада не відразу віддала наказ евакуювати сусіднє місто Прип’ять.

– Центральні органи радянської влади визнали інцидент тільки через декілька днів, коли фахівці на атомній електростанції в Швеції, що знаходиться на відстані більше тисячі кілометрів від Чорнобиля, виявили сплеск рівня радіації і евакуювали персонал.

Врешті-решт влада евакуювала мирних жителів, що мешкали поблизу атомної електростанції. Пожежники, медперсонал, солдати, учені були кинуті в зону лиха з недостатньою кількістю устаткування або взагалі без нього. Немає ані найменших сумнівів у героїзмі тисяч ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, але також не підлягає сумніву і боягузтво та брехня радянських чиновників на усіх рівнях. Спроба радянського керівництва в 1986 році приховати катастрофу  ̶  це акт насилля над народами Радянського Союзу і сусідніх країн. Серіал «Чорнобиль» телеканалу HBO  ̶  це художня розповідь про катастрофу, реакцію влади і її наслідки.

Боротьба з витоками інформації

В ознаменування річниці катастрофи агентство РІА «Новини» розповідає про роботу КДБ щодо  замовчання і засекречування катастрофи:

«Роль КДБ полягала в оперативному забезпеченні об’єкта, який знаходився у дуже важкому стані і становив реальну небезпеку для нашої країни, а крім того, представляв великий інтерес для спецслужб іноземних держав, які з першого дня після того, що сталося, проявили надзвичайну активність в отриманні інформації, яка могла б стати їм у нагоді».  

У наступній статті РІА «Новини» високо оцінює зусилля КДБ із забезпечення безпеки інформаційного простору щодо катастрофи. Агентство цитує ветерана КДБ:

 «Витоків інформації ми не допустили. Проте набули досвіду, як у таких екстремальних ситуаціях дані можуть бути отримані сторонніми особами і як цьому протидіяти».

 У всесвіті РІА «Новини» замовчування катастрофи є проявом справжнього героїзму. А дух Чорнобиля все ще живий. Брехня, заперечення, фальсифікація.

Розбіжність у цифрах

Мало які країни у світі постраждали від пандемії COVID – 19 сильніше, ніж Росія. Надмірна смертність у Росії в 2020 році становила більше 300 000 осіб, хоча згідно з офіційно визнаною статистикою число загиблих від коронавірусної інфекції COVID-19 становить  близько 110 000 осіб. У більшості інших європейських країн надмірна смертність практично повністю пояснюється пандемією. У Росії ж виходить, що 200 000 громадян померли із нез’ясовних причин.

Росія робить агресивні спроби щодо виведення своєї вакцини «Супутник V» на ринок у Європі, хоча процедура її реєстрації ще не завершена. При цьому Росія серйозно відстає за темпах вакцинації власного населення. На даний момент повністю вакциновані 4,8% росіян. Середнє значення рівня вакцинації для країн ЄС/ЄЕЗ становить 8,9%. Частково такі темпи вакцинації в Росії пояснюються сумнівами щодо ефективності вакцини.

Російські федеральні ЗМІ постійно транслюють різні теорії змови щодо пандемії і вакцин, залякуючи аудиторію побічними ефектами.

Дезінформація смертельна. Чорнобиль продемонстрував це найтрагічніше. Без достовірних відомостей суспільство не здатне правильно вирішувати проблеми. На цьому тижні Кремль оголосив рух Олексія Навального «екстремістським». Незалежне ЗМІ «Медуза» було названо «іноземним агентом». Недержавна організація «Репортери без кордонів» нещодавно ще раз підкреслила важливість незалежної і заснованої на фактах журналістиці в боротьбі з пандемією.

Кремль веде війну проти інакомислення і обміну ідеями. Війну проти плюралізму і різних думок.

Брехня про Чорнобиль не врятувала СРСР. І зараз брехня Кремля послаблює Росію.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

НАЙБІЛЬШ НЕТОЧНИЙ ОРАКУЛ У СВІТІ

Російський Центр із примирення ворогуючих сторін і контролю за переміщенням біженців у Сирійській Арабській Республіці – один із головних розповсюджувачів дезінформації. Детальніше

НА «НОВИННОМУ ФРОНТІ» БЕЗ ЗМІН? ЧАСТИНА ПЕРША

Акаунти Facebook, пов’язані з вебсайтами SouthFront і NewsFront, що поширюють дезінформацію, були ліквідовані минулого року. Але вебсайтам однаково вдалося залучити відвідувачів. Детальніше

НА НОВИННОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН? ЧАСТИНА ДРУГА

Акаунти Facebook, пов’язані з вебсайтами SouthFront і NewsFront, що поширюють дезінформацію, були ліквідовані минулого року. Але вебсайтам однаково вдалося залучити відвідувачів. Детальніше

ВІЗЬМІТЬ ТРОХИ АНЕКСІЇ, ПРИПРАВТЕ «НОВАЧКОМ», І ПІДСМАЖТЕ НА СКЛАДАХ БОЄПРИПАСІВ

Цього тижня Огляд дезінформації висвітлює диверсійну операцію в Чехії, стягування російських військ до кордонів України і стан здоров’я Олексія Навального, що погіршується. Детальніше

ОСТЕРІГАЙТЕСЯ СПОКОЮ, ПОШУКИ ПРАВДИ ЗАПЛУТАНІ

Чому брехня має вплив у громадському просторі? Однією з причин є те, що правда часто незрозуміла, нестабільна. Люди віддають перевагу історіям, які допомагають їм позбавитися від невпевненості. Детальніше

ОДНА БРЕХНЯ НА ВСІ ВИПАДКИ ЖИТТЯ

Пандемія, ситуація у Білорусі, замах на Навального, протести в Росії, чеська криза, нарощування військової потужності біля кордонів України. Із погляду прокремлівських ЗМІ, усе це пояснюється надто просто. Детальніше

ЦИФРА ТИЖНЯ: 77

Висновок дослідження Левада-центру: влади росіяни бояться більше, ніж смерті. Детальніше

ПИВНА БИТВА

Російський політик запропонував бойкотувати чеське пиво. Детальніше