Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 11 березня 2021 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 11 березня 2021 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

11 березня 2021 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Знову про культуру образи

«Слово «образа» стало ключовим елементом у формуванні громадської думки зі сторони пропагандистів російських федеральних ЗМІ», – писали ми на початку січня 2020 року.

Перед початком світової пандемії прокремлівські ЗМІ посилено готувалися святкувати 75-ту річницю перемоги над нацистською Німеччиною, вимагаючи від світу беззаперечного визнання досягнень Кремля, а потім хмурилися та ображалися, якщо хтось ставив під сумнів його роль як єдиної сили, що протистояла фашизму, як сьогодні, так і в минулому.

Через рік і після двох хвиль світової пандемії прокремлівські ЗМІ вимагають визнання ще одного досягнення – вакцини «Супутник V», нападаючи на організацію, від якої прагнуть визнання.

 

Європейське агентство з лікарських засобів: легка мішень

Вакцина «Супутник V» примітна не лише своєю ефективністю 91,6% а й тим, що у неї є власний акаунт у Twitter. Цього тижня акаунт використали з метою вимоги від глави адміністрації Європейського агентства з лікарських засобів (ЄАЛЗ) «принести публічні вибачення» за її коментарі про те, що вона не радить державам-членам ЄС схвалювати цю вакцину в односторонньому порядку. Хоча офіційний представник медичного агентства акцентувала, що немає достатніх даних про показники безпеки стосовно уже вакцинованих нею, акаунт вакцини «Супутник V» у Twitter висловив образу, звинувачуючи офіційного представника у «можливому політичному втручанні» та заявляючи, що ЄАЛЗ «місяцями відкладало розгляд «Супутника V».

Те, що можна було б тлумачити як «недостатнє розуміння», насправді є тролінгом на державному рівні, мета якого – підірвати довіру до ЄАЛЗ і зобразити «Супутник V», а отже, Росію, жертвами несправедливого ставлення з боку Заходу та ЄС.

Цю тенденцію ми спостерігали з моменту випуску «Супутника V», увесь цей час прокремлівські ЗМІ заявляли, що Захід критикує російську вакцину тому, що не може сприйняти перевагу Росії, і що Європа відмовляється купувати «Супутник V» із політичних міркувань.

Цього тижня ми спостерігали за розвитком цієї теми, «Супутник Грузія» звинуватив «безліч ворогів» у спробах підірвати довіру до Росії і героїзму російських учених. Польщу, офіційні особи якої заявили, що не ризикуватимуть здоров’ям громадян, купуючи не схвалені вакцини, звинуватили в ненависті до Росії.

ЄАЛЗ, яке зараз здійснює процедуру поступової експертизи «Супутника V», стало мішенню прокремлівської дезінформації. Ще торік у листопаді прокремлівські ЗМІ неправдиво заявляли, що в ЄС «розпочали» переговори з російським виробником вакцини. Тепер, через чотири місяці, безпідставно стверджують, що розгляд «Супутника V» «місяцями відкладали», тоді як насправді агентство надавало розробникам вакцини наукові рекомендації та консультації. У такий спосіб прокремлівські суб’єкти намагаються надати своїм заявам про політичні «нападки» на російську вакцину достовірності. Саме цю думку поширило кілька тижнів тому ЗМІ «RT Arabic», заявивши, що «зволікання ЄАЛЗ у справі схвалення «Супутника V» є політичним», хоча на той момент виробник «Супутника V» ще навіть не подав заявку.

Щодо наукових, як власне і воєнних перемог, прокремлівські суб’єкти вимагають негайного беззаперечного визнання, навіть якщо наукові докази ще належно не розглянуті. А коли на шляху постають жорсткі й ретельні процедури ЄАЛЗ, починають ображатися.

 

Образа на Україну та інші вакцини

Водночас тривають спроби дискредитувати інші вакцини від коронавірусу (з урахуванням уже схвалених ЄАЛЗ). Цього тижня прокремлівські ЗМІ заявили, що молдавські лікарі відмовилися прищеплюватися вакциною Astra Zeneca, оскільки чекають на «Супутник V».

Але все це тьмяніє на тлі образи Кремля на Україну. Знову і знову, очорнюючи цю країну як покинуту «третьосортну колонію», «тоталітарну державу», що повністю перебуває під контролем західних країн, прокремлівські ЗМІ почали використовувати проблему вакцини як новий напрям дезінформаційних атак.

Коли цього тижня Президентові України зробили щеплення, прокремлівські пропагандисти на підконтрольному державі телебаченні абсолютно серйозно заявили без жодних доказів, що йому замість вакцини укололи вітаміни. Це продовжує низку звинувачень в тому, що український уряд планує знищення власного населення, відмовляючись від російської вакцини.

 

Образа добром не закінчується

Рік тому ми цитували російського журналіста Андрія Архангельського, який припустив, що «культура образи» є умисним прийомом, відволікаючим увагу росіян від поточних світових і внутрішніх проблем у країні

Сьогодні це особливо актуально, оскільки останні опитування показують, що менше третини росіян готові робити щеплення «Супутником V». Згідно з даними опитувань громадської думки кількість людей, які скептичноставляться до вакцини, зросла: станом на початок березня кількість росіян, не готових зробити щеплення, зросла зі стабільних 50%+ до понад 60%. Це значною мірою викликано глибокою недовірою до російської влади.

Залишимо ж образу стосовно вакцин. Історична образа теж нікуди не поділася. У 2021 році, коли Росія відзначає 80-річчя початку Великої Вітчизняної війни, РИА «Новости» пише про «культурну війну», яку Захід нібито веде проти Росії. Заради перемоги у «Великій культурній війні» РИА «Новости» закликали запровадити жорсткіший контроль за американськими інтернет-платформами».

Але треба бути обережніше у своїх бажаннях: у спробі сповільнити роботу Twitter російська влада примудрилася призупинити роботу державних веб-сайтів, серед яких сайти Кремля, Державної Думи та уряду. Схоже, образа добром не закінчується.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

«МОЇ БЛИЗЬКІ ВВАЖАЮТЬ, ЩО БІЛ ГЕЙТС ЧИПУЄ ЛЮДСТВО». ЩО РОБИТИ?

Короткий путівник для спілкування з тими, хто вірить антищепленнєвим теоріям змови. Детальніше

 

НІМЕЧЧИНА: СПРОБА НАЛАГОДИТИ ВІДНОСИНИ З ОДНОЧАСНИМ ПОЛИВАННЯМ БРУДОМ

EUvsDisinfo виявив систематичну кампанію проти Німеччини, яка ведеться на кількох рівнях. Жодна інша держава-член ЄС не піддається таким жорстким нападкам із використанням дезінформації. Детальніше

 

КРЕМЛЬ У РІК БИКА

В англійській мові слово «bull» має кілька значень. По-перше, це, очевидно, бик у прямому розумінні. За дивним збігом обставин це слово також означає «пусті хвалькуваті вигадки». Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше