Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 11 листопада 2019 року

13.11.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

11 листопада 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

«Якщодоізм» у найвищому прояві

Педофілія у Фінляндії. Громадянська війна у США. Тотальне феміністське знищення чоловіків на Заході.

Звичні наративи прокремлівських ЗМІ цього тижня розігралися наповну (а коли було інакше?), експлуатуючи увесь спектр основних тем багатогранного дезінформаційного механізму Кремля. Ці теорії з альтернативної реальності стверджують як факт те, що Західні правлячі кола та інституціональний порядок загрожують всьому, що так високо цінуємо «ми», звичайні громадяни світу: традиційним цінностямсуверенітетунаціональній ідентичностідемократичному виборубезпеці й стабільності…перелік можна продовжувати до безкінечності. Немає такого гріха, який би не вчинив Захід, або хтось із його довірених осіб у той чи інший момент.

Цього тижня відбувся майстер-клас прокремлівських ЗМІ, під час якого широко використовувалася експертна тактика відволікання уваги, морального релятивізму і «якщодоізму»»: спроби дискредитувати, звинувачуючи їх в тих же злочинах (або навіть гірше), фактично незважаючи на суть критичних зауважень. Незалежно від теми, Кремль і його союзники послідовно знімають з себе провину за будь-які правопорушення: стратегічно це залишається єдиною об’єднуючою ниткою, що координує прокремлівську дезінформацію в часі й географії. Агресором є НАТО, а не Росія. Інцидент у Керченській протоці був умисною українською провокацією, в якій Росія була невинна. Асад ніколи не розміщував хімічної зброю в Сирії – це результат спільних дій терористів і «Білих шоломів». Західні санкції не мають законного юридичного обґрунтування і спрямовані лише на те, щоб зашкодити звичайним російським людям. Жодне з цих тверджень не є новим. Ми реєструємо їх у своїй базі даних щотижня, і не видно тому кінця-краю.

Найекстремальніші приклади дезінформації, зареєстровані цього тижня, присвячувалися фашизму і педофілії – улюбленим темам Кремля, які викликають громадське невдоволення і привертають увагу аудиторії. З’явилися нові «докази» у справі про фінські концтабори часів Другої світової війни: охоронці нібито ґвалтували вмираючих дітей. Російські ЗМІ також спотворили сатиричну статтю, в якій стверджувалося, що естонський уряд погрожував Росії «остаточним військовим рішенням», представивши її як реальний матеріал.

Геноцид також був присутній у «порядку денному» у зв’язку із Стамбульською конвенцією Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок. З приводу цієї події пролунали звинувачення в сатанинській ЛГБТ-змові, спрямованій на знищення традиційного інституту сім’ї. Водночас постмодерністський фемінізм був звинувачений у тотальній демаскулінізації і знищенні чоловіків, тоді як жінки стають всемогутніми володарями.

Сенсаційні історії, спрямовані на те, щоб викликати обурення і невдоволення, навмисно поєднують з ледве вловимими твердженнями, які спотворюють правду настільки, що це може змусити сумніватися в реальності: чи є хоч трохи правди у прокремлівській інформації? Поява невпевненості в собі і сумнівів в об’єктивній реальності і є одними з головних цілей дезінформаційної кампанії Кремля. Врешті-решт, на тлі дивовижних звинувачень у педофілії і нацизмі, хіба заяви про те, що США активно розпалюють напругу у відносинах із Росією і що Україна нібито зобов’язана визнати Крим російським не звучать майже резонно? Саме на це Кремль і робить ставку.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Пропаганда під тиском

 «Первый канал» зіткнувся з серйозними фінансовими проблемами. Ми зібрали понад 500 прикладах дезінформації, що транслюється «Первым каналом». Докладніше

Чому Facebook відвертіший у питаннях наготи, ніж прокремлівської дезінформації

Дослідники, спостерігачі на виборах і уряди – усі намагаються визначити розмах і вплив російських дезінформаційних кампаній. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«Росія – чемпіон світу зі свободи слова!

Студенти МДУ висміяли заяву Дмитра Кисельова про те, що Росія – світовий лідер зі свободи слова. Докладніше