Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 12 червня 2020 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 12 червня 2020 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 12 червня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

(НЕ) СПРАВЛЯЮЧИСЬ ІЗ КРИЗОЮ  ПО-ПРОКРЕМЛІВСЬКИ

Минулого тижня «Огляд дезінформації» висвітлював цинічний опортунізм прокремлівських ЗМІ, що експлуатували протести проти расової несправедливості, які прокотилися по Америці і світі. Зусилля російських федеральних і прокремлівських ЗМІ скористатися ситуацією у своїх політичних цілях, як міжнародних, так і внутрішньодержавних, виявили виразні відмінності у висвітленні ситуації для західної і російськомовної аудиторії. Ця тенденція мала розвиток цього тижня, коли прокремлівські ЗМІ поширювали звичні, але скореговані до теми дня, теорії змови, а також розподіляючи повідомлення щодо протестів. Хоча є мало доказів прихованої координованої діяльності з надання впливу подібної до проведеної під час виборів у США в 2016 році, є й об’єм доказів, який швидко зростає, стосовно того, що прокремлівські ЗМІ активно використовують кризу в США для пропагування потрібних їм наративів і популяризувавання антиліберального, антизахідного вектора.

 

Протести проти расової несправедливості: тактичний хід «кольорової революції»

У кількох випадках цього тижня простежується спроба зв’язати протести з уявною схильністю Америки роздмухувати «кольорові революції» і втручатися в справи інших країн. Наприклад, ми бачили заяви про те, що протести «сильно нагадують технології кольорових революцій», і що це «генеральна репетиція» помаранчевої революції ─ навіть стверджувалося, що США готували людей у різних кінцях світу, щоб організувати їх. Добре відомо, що сила мобілізації населення ─ одне з найбільших політичних побоювань Кремля в аспекті стабільності режиму, якщо врахувати тенденцію цивільних революцій проти схильних до корупції режимів у пострадянських країнах. У результаті, прокремлівські ЗМІ звикли припускати, що будь-які демонстрації і де завгодно обов’язково організовані зловмисними зовнішніми силами. Теперішні хвилювання в США ─ не виняток, а до передбачуваних винуватців належать «правлячі еліти» Америки, глобалістські корпорації, Демократична партія, яка прагне здобути вплив перед президентськими виборами, що наближаються, і, звичайно, Джордж Сорос, який нібито схвалює бунти і погроми афроамериканського населення й у змові з демократами намагається запобігти повторному обранню Трампа. Сорос ─ популярне страховище в прокремлівській дезінформації завдяки його благодійній діяльності та підтримці демократії і вільного ринку. Зображуючи його як розпалювача нинішніх протестів у США, прокремлівські ЗМІ також популяризували в інших країнах ідею, що Фонд «Відкрите суспільство», організатором якого є Сорос, треба заборонити.

До інших, зареєстрованих цього тижня випадків дезінформації, належало поширення розділяючих повідомлень і зображення США на межі краху через «громадянську війну», що наближається. Наприклад, «Супутник» заявив, що на кону стоїть доля Сполучених Штатів завдяки «політичній грі» ─ на межі громадянської війни, щоб не допустити переобрання Трампа. Серед інших підбурюючих повідомлень зустрічається заява, що афроамериканці нібито здійснюють 80% злочинів у США, що Америці пропонують вибирати між расизмом і анархією, і що дітей на Заході навчають боятися і ненавидіти поліцію.

Крім того, прокремлівські ЗМІ ніколи не втрачають шансу зробити Україну мішенню. Наприклад, протестувальників у США порівнюють з неіснуючими нацистами в Україні, а президентові Зеленському радять скористатися нинішнім хаосом, щоб забезпечити незалежність України від США.

 

Повернення коронавіруса

Оскільки зберігаються побоювання щодо можливої другої хвилі COVID-19, зважаючи на послаблення країнами обмежень, у прокремлівських ЗМІ поновився апетит до пов’язаної з коронавірусом дезінформації. Причетність іноземних суб’єктів таких, як Росія і Китай, до поширення дезінформації і популяризації теорій змови дотичних до COVID-19 була наголошенена в новому Комюніке Заступника Голови Європейської Комісії Віри Юрової і Верховного Представника ЄС Жозепа Борреля, яке було представлено в середу. Випадки, які ми побачили цього тижня, були здебільшого механічним повторенням раніше зареєстрованих наративів. Коронавірус нібито зруйнував Європейський Союз і довів марність НАТО. Білл Гейтс стоїть за вірусом і планує використати вакцини, щоб скоротити населення світу. Захід відреагував на пандемію, пожертвувавши хворими і старими, і в той же час перебільшив загрозу через «матріархальну істерію»… Заяви про те, що коронавірус з’явився в лабораторії і був створений штучно, вказують на особливу постійність. Вони підживлюють інший штатний наратив прокремлівської дезінформації, для якого пандемія надала особливо родючий ґрунт: про те, що США управляє біолабораторіями по всьому світі, створюючи етнічну зброю. Наприклад, ми знайшли заяви, що лабораторії США в Україні тестують біологічну зброю на слов’янах, і що населення Вірменії, Грузії, України і Казахстану ─ «біоматеріал» для Пентагону. В усіх цих сценаріях Росія, звичайно ж, зображується як основна жертва агресії США.

То які ж висновки можна зробити цього тижня? Ніколи не витрачайте даремно хорошу кризу ─ ось негласний девіз деяких прокремлівських ЗМІ. Трагедія і страждання інших часто стають кращим паливом для вогню дезінформації.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 ЧЕРВОНО-БІЛО-СИНІЙ «ВСЕАМЕРИКАНСЬКИЙ МАЙДАН»

 У світі прокремлівської дезінформації протести ніколи не можуть бути істинним вираженням невдоволення населення. Протести нібито завжди інсценовані, чи то Венесуела, Гонконг, Франція ─ або США. Детальніше

 

ЦИФРА ТИЖНЯ: 200

Цього тижня EUvsDisinfo відзначає 200-й випуск Огляду дезінформації. Детальніше

 

ГОЛОСУЙТЕ, А ТО ГЕЇ ВІДНІМУТЬ У ВАС ДІТЕЙ. ВЕРСІЯ 2020

Напередодні голосування щодо поправок до Конституції Росії прокремлівська пропаганда йде поруч із гомофобією. Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше