Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 13 листопада 2020 року

16.11.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 13 листопада 2020 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

КРЕМЛЬ І СКУПЧЕННЯ МЕРТВИХ ЗОМБІ-ВИБОРЦІВ 

Президентські вибори в США цього тижня цілком передбачувано домінують у міжнародних новинах. Затягнутий підрахунок голосів, вперта відмова чинного президента визнати результати, юридичні протистояння – все це чудовий матеріал для висвітлення і для дезінформації. У той час, як більшість світових лідерів і поважних професійних міжнародних ЗМІ визнали Джо Байдена новообраним президентом, Кремль і вірні йому ЗМІ продовжують підтримувати заяви про те, що вибори були сфальсифіковані. З 74 випадків дезінформації, що з’явилися цього тижня, 21 присвячений виборам в США.

Російське федеральне телебачення абсолютно безпідставно заявляє, що 1,8 мільйона «мертвих» виборців взяли участь у виборах. І це вже навіть не Гелловін! Російське федеральне радіо зазначає, що США не можна назвати демократичною державою, адже профспілка американських поштових службовців підтримувала Джо Байдена, а, отже, була схильна до фальсифікування голосів, надісланих поштою. «RT» відкрито заявляє, що увесь цей процес було «сфальсифіковано». Звичайно, незмінне пугало Кремля – Джордж Сорос стоїть за тим, що описують як «кольорова революція» – за найбруднішими виборами в історії. Не в історії США, а взагалі в історії.

Хитросплетений план

Всі згадані вище заяви щодо виборів в США були ретельно розглянуті і спростовані. Правова система США нині розглядає низку справ щодо можливих невідповідностей в системі голосування, а також технічних недоліків і помилок, які повинні бути проаналізовані. Міжнародні спостерігачі з ОБСЄ описали вибори як «конкурентні і добре організовані, незважаючи на юридичну невизначеність і логістичні складності». Перерахунок, судові позови  – це все нормальні процедури в усталеній виборчій системі США. З хронологією цього процесу можна ознайомитися за цим посиланням.

Гучні заяви прокремлівських ЗМІ про зомбі-виборців і підтасування виборчого процесу рано чи пізно створять проблеми для керівництва Росії: якщо навіть федеральні ЗМІ сумніваються в легітимності виборів в США, а, отже, і в легітимності наступного президента, який складе присягу в січні, то з ким російські лідери збираються співпрацювати?

Але в паралельному світі прокремлівських ЗМІ все це може бути хитросплетеним планом чинного президента. Всі фальсифікації будуть розкриті, команду Байдена викриють у підробках, а Дональд Трамп тріумфально залишиться президентом на другий термін.

По-справжньому важливі вибори

Виборчий процес в США – драматичний і складний, але для Кремля ставки на виборах в сусідніх країнах ще вище: наприклад, в Молдові, де чинний президент Ігор Додон і його противник Майя Санду зустрінуться у другому турі. Перемогу Санду в першому турі виборів називали результатом фальсифікацій з боку Заходу. Корупція, соціальні проблеми, охорона здоров’я, освіта – пріоритети виборців не мають значення, для прокремлівських ЗМІ в будь-яких виборах важливим питанням є тільки – наявність відданості Росії або її відсутність.

Це відображено у висвітленні прокремлівськими ЗМІ конфлікту в Нагірному Карабаху: відсутність лояльності до Кремля є смертним гріхом. Вірменія наважилася спробувати взяти незалежний політичний курс. Тепер Маргарита Симоньян, очільниця «RT» і «Супутника», які є федеральною власністю, звинувачує у війні народ Вірменії:

«Критикувати громадяни Вірменії можуть тільки себе. За те, що привели до влади національного зрадника, який посварився з єдиним історичним заступником вірменського народу та створив передумови для цієї війни. Де його Сорос, Держдеп, Пентагон, Макрон, хто ще там?»

Заява Симоньян відповідає кліше про «глобалістів», що стоять за війною в Нагірному Карабасі, і про Росію як справжню жертву у цій війні. Ця думка повторюється майже щоразу, коли прокремлівські ЗМІ повідомляють новини: протести в Білорусі є змовою проти Росії та реалізацією плану США і Заходу щодо проведення «кольорової революції». Отруєння Олексія Навального – це план зриву російського енергетичного проєкту «Північний потік-2»; і протести в Киргизстані, звичайно, також є ще однією змовою проти інтересів Росії в Середній Азії.

Майже двадцять випадків дезінформації цього тижня присвячені Україні. Це повністю відповідає загальній одержимості прокремлівських ЗМІ війною в Україні як черговою змовою проти Росії. За п’ять років існування бази даних EUvsDisinfo (англійською), приблизно третина всіх випадків стосується України. Існує інтерпретація всіх трьох згаданих вище тем зі спотворенням фактів про Україну: новообраний президент Джо Байден несе відповідальність за військові злочини в Україні, Україна планує напасти на проблемну територію Молдови – Придністров’я, а бліцкриг Азербайджану в Нагірному Карабасі надихає Україну застосувати аналогічні методи проти Донбасу і Криму.

Інші теми цього тижня:

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

«НЕ ВІЛЬНІ І НЕ ЧЕСНІ» – РОСІЙСЬКІ ФЕДЕРАЛЬНІ ЗМІ ОБУРЮЮТЬСЯ ВИБОРАМИ В США

Перші коментарі російських федеральних ЗМІ про підсумки президентських виборів в США свідчать про глибоке розчарування. Детальніше

ЦИФРА ТИЖНЯ: 30 000

На сьогодні слово «русофобія» або прикметник «русофобський» з’явилося у понад 30 000 статей, опублікованих на 4800 російськомовних сайтах в 2020 році. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

КРЕМЛЬ І СТОГІН ФІЛОСОФА

Відносини любові-ненависті між Росією та французькими ідеями і культурою не нові. Детальніше