Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 14 лютого 2017 року

15.02.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 57 – 14 лютий 2017 року

* ТРЕНДИ ТИЖНЯ *

Авдіївка

У 2014 році генерал Філіп Брідлав, колишній Верховний головнокомандувач силами НАТО в Європі, сказав , що Росія провела “найдивовижніший бліцкриг, який ми будь-коли бачили в історії інформаційної війни”, щоб ввести в оману щодо її втручання в справи України.

В кінці січня – початку лютого ми знову опинилися в “тумані брехні”; цього разу у зв’язку з недавнім відновленням бойових дій в районі українського міста Авдіївка.

Авдіївка розташована на території, яка має бути повністю під контролем української армії, відповідно до лінії зіткнення, встановленої Мінськими угодами. Зранку 29 січня українські військові повідомили , що ополченці, які підтримуються Росією, почали обстрілювати українські позиції в Авдіївці. Дислокована в місті Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала сотні випадків порушення режиму припинення вогню з обох сторін. Журналісти повідомили, що обстріл вівся з боку “сепаратистів”, які підтримуються Росією (https://informnapalm.org/en/shelling-donetsk-one-incident/ https://www.rbc.ua/rus/news/shturm-avdeevki-podrobnosti-ataki-pozitsii-1485690821.html http://nv.ua/ukraine/events/avdeevka-v-ogne-chto-izvestno-o-novom-obostrenii-v-donbasse-558245.html).

Однак російські державні ЗМІ негайно почали заперечувати будь-яку участь Росії в ескалації ситуації. На ток-шоу “Час покаже” стверджували, що російських військових немає не тільки в районі Авдіївки, а й взагалі на території України (http://bit.ly/2leYlGS). Пізніше в тому ж шоу заявили, що реалізується “секретний план” українського уряду щодо здійснення етнічних чисток на Донбасі. Наступного дня в тому ж ток-шоу було сказано, що насправді відповідальність за загибель людей в Авдіївці лежить на європейських гуманістах і їх друзях в США (http://bit.ly/2jSO1qY), а не на тих, хто веде обстріл.

В іншому ток-шоу – “Місце зустрічі” – звинувачували Київ у гуманітарній катастрофі в Авдіївці (http://bit.ly/2jT5kba). Один з гостей програми звинуватив Президента Порошенка у провокуванні конфлікту для відволікання уваги європейців від того “факту”, що він краде газ, який постачається з Росії до Європи. Сергій Железняк, лояльний до Кремля депутат Державної Думи, заявив в ток-шоу “Перша студія”, що Порошенко спровокував спалах насильства, щоб отримати фінансову допомогу від Заходу, оскільки він втратив значні кошти, вкладені в підтримку Хіларі Клінтон (http: // bit .ly / 2kyOFah). Портал Lenta.ru наводить слова помічника президента Росії, який припустив, що Україна спровокувала військові дії, щоб випробувати лояльність нової американської адміністрації (http://bit.ly/2lfiR9t).

Президент Путін також висловив безліч звинувачень: Україна спровокувала загострення конфлікту на сході країни, щоб виставити себе в якості жертви і отримати гроші від Заходу; щоб налагодити діалог з новою адміністрацією США (після того, як Україна підтримувала кандидата, який програв); щоб мобілізувати населення навколо чинного уряду; і тому що Україна не готова до реалізації Мінських угод.

І знову Німеччина

Як ми вже неодноразово писали ( http://bit.ly/2lGmBFl ), Німеччина, як і раніше, є мішенню дезінформації, і тривають персональні випади на адресу її влади. У програмі одного з російських федеральних телеканалів повідомили, що Ангела Меркель намагається окупувати Україну і спровокувати конфлікт своєї країни з Росією (http://bit.ly/2khWQZK). Трохи пізніше в тому ж ток-шоу заявили, що Німеччина підтримує неонацизм в Україні (http://bit.ly/2khWQZK). Інше прокремлівське ЗМІ навіть звинуватило Німеччину в окупації Литви і провело паралель з подіями Другої світової війни (http://bit.ly/2kdFOJR). При цьому не згадувалося, що маневри, про які йдеться, є спільними навчаннями країн-членів НАТО і за визначенням не можуть вважатися окупацією (http://bit.ly/2khKBKg , http://bit.ly/2lkY8BZ). Окрім цього, одне італійське ЗМІ повідомило, що Німеччина вже ухвалила рішення вийти із зони євро до кінця цього року (http://bit.ly/2kz3cTl).

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 57-го випуску “Огляду дезінформації”, можна за посиланням.

* СВІЖА АНАЛІТИКА *

Російські державні ЗМІ формують сприйняття світу у росіян

Постійно читачі запитують: “Чи дійсно росіяни вірять тому, що вони бачать по телевізору?” І щоразу опитування громадської думки підтверджують, що вірять. Нещодавно проведене дослідження стало черговим доказом. Детальніше

Об’єднуючи ультралівих з ультраправими

Перефразовуючи вислів російського філософа Олександра Дугіна, можна сказати, що, коли служиш інтересам Кремля, набагато важливіше, проти чого ти виступаєш, ніж те, за що ти борешся. І стаття , яка нещодавно опублікована на угорському сайті Index.hu, показує, як ця стратегія працює в реальному житті. Детальніше

Брехати по-чесному

Чому глядачі в західних країнах дивляться російський державний телеканал Russia Today? Дослідження порталу Coda Story дало дивовижні результати. Детальніше

Чи має сімейне життя бути грою з нульовою сумою?

В кінці січня російські законодавці декриміналізувати деякі види домашнього насильства стосовно жінок. Як офіційні російські ЗМІ в країнах Заходу впоралися з таким викликом громадській думці? Детальніше

*І НАОСТАНОК*

Олег шукає ліки від гомосексуалізму

Рано чи пізно це мало статися. Хтось повинен був створити пародію на телеканал Russia Today (RT), офіційне міжнародне ЗМІ російського уряду.

Ідея литовського коміка Олега Шураєва проста: замінити зелений логотип RT на, скажімо, логотип RY (Russia Yesterday, тобто «Росія вчора»), розмістити його на мікрофоні і вирушити гуляти по Нью-Йорку. Підходимо до випадкових перехожих і ставимо їм нескромні, вкрай упереджені питання з характерним російським акцентом. У разі сумніву – поводимося як відомий Борат, коли він подорожував Америкою.

«Знайти ліки від вірусу гомосексуалізму». Дивіться, як американці реагують на заяви Олега, що мультиплікаційна Людина-Павук несправжня, і посмійтеся над реакцією Олега, коли він зустрічає прихильника Дональда Трампа.
(https://www.youtube.com/watch?v=tnp4O5l9ovg).