Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
14 лютого 2020 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
Кращий захист – це напад
Прокремлівські ЗМІ координують заходи із розповсюдження дезінформації
У новинах цього тижня домінує тема нової епідемії коронавірусу, що знаходить чітке відображення в потоці дезінформації прокремлівських ЗМІ. Наратив щодо вірусу зосереджений довкола натяків на те, що він має рукотворне походження і, певно, створений тією ж британською лабораторією, яка отруїла Скрипалів. Крім того, вірус спеціально розроблений таким чином, щоб уражати азіатів, і поширюється Сполученими Штатами Америки як частина їх дій, спрямованих на ізоляцію Китаю. Ну і, звичайно, щоб атакувати Росію. На думку дезінформаційних ЗМІ, Росія занадто важлива, аби Захід залишив її у спокої. Звичайно, жодна із цих заяв не підкріплена якими-небудь доказами. Як і в будь-якій «правильній» теорії змови головний доказ полягає у відсутності будь-яких доказів. І хоча переважна більшість дезінформації про епідемію фокусується на агресії проти «Заходу», у великій кількості дезінформації про коронавірус цього тижня можна також виявити деяку недовіру Кремля до Китаю.
Погана Польща, хороший Сталін
Прокремлівські ЗМІ незмінно керуються рекомендаціями кремлівських «істориків» про вибір Польщі як мішені для дезінформаційної кампанії про Другу світову війну. Керуючись інструкціями Москви, російське федеральне агентство «Спутник» бездумно як папуга повторює англійською, італійською, польською, російською і арабською мовами обвинувачення в тому, що Польща розпочала війну. Польща також піддається атакам за те, що вона «не висловлює вдячності» Росії за підтримку після війни. Радянський вождь Сталін продемонстрував винятковий альтруїзм щодо Польщі, незважаючи на всі її довоєнні гріхи. А теперішнє керівництво Польщі не може подякувати за післявоєнну «підтримку» Росії, яку більш правильно було б назвати радянізацією Польщі, що блокувала розвиток і процвітання країни упродовж десятиліть. Кампанія проти Польщі не обмежується історичними подіями чи процесами – сучасна Польща також піддається атакам за нібито розпалювання конфліктів з Росією і отримання за це грошей. Врешті-решт, дезінформаційні ЗМІ намагаються змусити нас повірити у те, що Польща є недостатньо поважною країною, якій бракує незалежності. Однак, враховуючи понад 200 випадків дезінформації про Польщу, внесених у базу даних з 1 серпня минулого року, в цьому навряд чи є сенс. Тільки насправді «недостатньо авторитетна» країна варта такого обсягу брехні.
Фейкові провокації
Ще одна скоординована кампанія націлена на наглядовий орган ООН – Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХО). Росія звинуватила ОЗХО в маніпуляції доказами нападу сирійських урядових сил на місто Дума із застосуванням хімічної зброї. База даних дезінформації містить велику кількість заяв про те, що ОЗХО навмисно спотворила дані у своєму звіті. ОЗХО зажадала проведення незалежного розслідування, яке спростувало російські претензії. Публікація звіту спонукала дезінформаційні ЗМІ мобілізуватись і розпочати кампанію проти ОЗХО. За декілька днів до опублікування незалежного звіту прокремлівські ЗМІ повідомляли наступне: «ОЗХО намагається дискредитувати інформаторів, щоб зберегти обличчя». За словами прокремлівських ЗМІ, відповідна атака була провокацією з метою звинуватити законний уряд Башара Асада. Щоб відволікти увагу від абсолютного спростування російських претензій до ОЗХО, розпочалася атака на Громадську організацію «Білі каски» із заявою про те, що зараз підтримані США терористи спільно з «Білими касками» готують нові напади на мирних жителів. Це серйозне обвинувачення проти «Білих касок»; настільки серйозне, що агентство «Спутник» повторювало його з 2018 року. Звичайно ж, без будь-яких натяків на докази.
Прокремлівські ЗМІ зазвичай не розрізняють такі поняття, як «Захід», «США» і «НАТО». Для дезінформаційних ЗМІ НАТО – це США, США – це Захід, і всі вони в апріорі вважаються агресивними ворожими силами, безпосередньо загрозливими для Росії загалом і для норм порядності зокрема, та запущені в дію тіньовими елітами. Цього тижня дезінформаційні ЗМІ розповідають, як США нібито готують напад на Росію під прикриттям воєнних навчань. Не відстає і «Спутник» німецькою мовою: навчання проводяться в інтересах прихильників партії війни, і це може призвести до війни в центрі Європи.
Приклади найдивнішої дезінформації цього тижня:
- Якщо Дональд Трамп кине виклик глибинній державі, його буде «нейтралізовано».
- ЮНІСЕФ схвалює зловживання наркотиками серед дітей.
- Україна готує закони, що дозволяють рабство.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
«Дезінформація спрямована на підрив демократії»
Дезінформація як частина ширшої кампанії, спрямованої проти ЄС і його країн-членів, є проблемою, з якою ЄС має намір боротися. Детальніше
Цифра тижня: 35
Фактчекери відзначають зростання опублікованої в сербських таблоїдах дезінформації на 35%. Детальніше
*І НАСАМКІНЕЦЬ*
«Все може бути»
На «Первом канале» пов’язують теорії змови про коронавірус і неоднозначні викриття. Детальніше