Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 14 вересня 2019 року

16.09.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

14 вересня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дезінформація цього тижня: стара брехня, єврейські банкіри і «зелені» диктатори

Se non è vero, è molto ben trovato – «Якщо це і неправда, то добре придумано». Цю фразу приписують італійському астроному і філософу Джордано Бруно, страченому в Римі за єресь у 1600 році. На жаль, коли йдеться про прокремлівську дезінформацію, брехливі заяви далекі від коректності. Арабська служба федерального російського рупору «Спутник» поширила старий фейк про вмираючого британського шпигуна, який на смертному ложі зізнався в численних вбивствах на службі Її Величності. Принц Філіп нібито особисто доручив йому вбити принцесу Діану. Історія про вмираючого шпигуна – міф, який неодноразово спростовували, проте він регулярно з’являється знову. Ця історія не лише не відповідає дійсності, а й підготовлена абияк.

Нещодавній обмін полоненими між Росією та Україною також був використаний для грубої дезінформації. Прокремлівські телеканали стверджують, що обмін в’язнями свідчить, що війна є внутрішнім конфліктом України, громадянською війною, оскільки більшість переданих Москві полонених є громадянами України.

Давайте звинуватимо Польщу!

Кремль продовжує виправдовувати свою роль в подіях, що призвели до Другої світової війни: Росія була змушена підписати пакт Молотова-Ріббентропа, оскільки західні держави відмовилися співпрацювати з Росією проти Гітлера. Якщо конкретніше – у розв’язуванні війни нібито треба звинувачувати Польщу! А «передана» Росії згідно з секретним протоколом територія була лише землею, окупованою Польщею після Першої світової війни. Сьогоднішня Польща, заявляє «Спутник» на німецькому (Sputnik Deutschland), є всього лише виконавцем антиросійської інформаційної кампанії НАТО.

НАТО залишається головною метою дезінформаційних зусиль Кремля. Поняття про «російську загрозу» вигадане НАТО спеціально, щоб виправдати розширення альянсу в напрямку кордонів Росії. Німецькі ЗМІ, як випливає з матеріалів Sputnik Deutschland, приєднуються до загального хору, поширюючи «русофобію», щоб зробити німецьких виборців дурнішими.

Прокремлівська дезінформація стверджує, що НАТО вже контролює країни Балтії та Польщу і тепер намагається вчепитися зубами в Україну. Боснію, ймовірно, також швидко «захопить НАТО». Якби не народні повстання в Криму і на Донбасі, військові бази НАТО вже були б усюди. Власне НАТО – це лише новий вид «американського колоніалізму».

Очевидні змови

Змови залишаються улюбленим засобом дезінформаційного інструментарію Кремля. Сербська служба «Спутника» цинічно поширює інформацію про існуючі з давніх-давен змови про єврейських банкірів і припускає, що «сім’я Ротшильдів» створила Еммануеля Макрона. Антисемітизм завжди можна використати у змовах. Наприклад, можна припустити, що «англо-сіоністська імперія» організувала вбивство Григорія Распутіна. «Спутник» продовжує цю антисемітську традицію, стверджуючи, що сама концепція теорії змови – не що інше, як розроблена євреями змова.

Згідно із заявами фінансованого Кремлем агентства RT такими ж злими, як і єврейські банкіри, є західні ЗМІ та кліматичні активісти, які закликають до «повної відміни повітряних та автомобільних перевезень, а також контрольованих урядом програм перерозподілу багатств, що виходять за рамки будь-яких фантазій комуністів 20-го століття». «Зелена» диктатура», так пише про них RT. Ще один прокремлівський сайт Stoletie.ru заявляє, що зміна клімату – брехня, і що Захід виступає проти нього, тому що насправді Росія зможе отримати вигоду з глобального потепління.

Довгий перелік змов продовжується. Україною керують США, або вона таємно намагається спровокувати ЄС і США на війну з РосієюФашисти в Києві хочуть застосувати ядерну зброю для знищення російськомовного населення. Єдиною метою Об’єднаної слідчої групи (JIT) є звинуватити Росію в катастрофі MH17.

Прокремлівські дезінформаційні ЗМІ посилаються на кілька перевірених часом кліше. Винні банкіри. Винні єврейські банкіри! Винна Польща! Окрім того, завжди можна розіграти нацистську карту або послатися на суперсекретну змову!

Згідно з кремлівською логікою, навіщо використовувати факти, коли можна покластися на забобони і упередженість?

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Одна стаття, багато способів дезінформації

Нещодавнє придбання Естонією протитанкових ракетних комплексів зумовило нелогічні наративи і викликало кепкування з боку прокремлівських ЗМІ. Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Привіт із СРСР

Журналісти «Дождя» розслідували матеріал про лист у пляшці, який відзняли їх колеги з телеканалу «Россия 1». На думку незалежних журналістів, сюжет викликає низку запитань. Докладніше