Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 15 березня 2020 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 15 березня 2020 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 15 березня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Дезінформаційна мішанина: катастрофа рейсу MH17 і коронавірус

 Що спільного у розслідуванні  катастрофи рейсу MH17 і коронавірусу? Згідно з прокремлівською дезінформацією ці дві теми, очевидно, є не більше ніж русофобськими атаками Заходу проти невинної Росії.

 Приклади дезінформації цього тижня − це пізнавальний урок опортунізму і пристосованості кремлівської дезінформаційної машини, а також її вражаючої координації щодо різних тем. Особливо вражаючою стала синхронізована хвиля повідомлень на дві абсолютно не пов’язані між собою теми: катастрофа рейсу MH17 і спалах коронавірусу. Для Кремля, який завжди прагне використати будь-яку кризу у своїх цілях, дві ці теми, очевидно, мають багато спільного: вони є доказом західної «русофобії», «імперіалізму» і безліч інших бід.

Ця хвиля повідомлень була послідовною в усьому спектрі дезінформаційних ЗМІ, охоплених нашим моніторингом, і ще раз продемонструвала високу міру узгодженості наративів у прокремлівській медіаекосистемі. Звичайно ж, це не є чимось дивовижним: основним принципом дезінформації є адаптація заздалегідь визначених висновків до будь-якої теми або питання для створення альтернативної реальності, в якій все спотворюється і підтасовується з метою просування певного (прокремлівського) світогляду. Саме цей принцип пояснює, як ЗМІ вдається безпардонно втиснути дві абсолютно не пов’язані між собою теми в грандіозну антизахідну теорію змови, стверджуючи, що коронавірус може бути використаний як новий привід для махінацій проти Росії в ході судового процесу щодо катастрофи рейсу МН17.

 

Катастрофа рейсу MH17: ніяких дрібниць

 Катастрофа рейсу MH17 цього тижня знову опинилася в центрі уваги завдяки попереднім слуханням кримінальної справи, які почалися в Амстердамі в понеділок. Чотирьом обвинуваченим, що займали керівні посади у військових формуваннях проросійських ополченців на сході України в 2014 році, − росіянам Сергію Дубинському, Олегу Пулатову і Ігорю Гіркіну, а також українцеві Леоніду Харченку – пред’явлено звинувачення в знищенні авіалайнера і вбивстві усіх 298 осіб на борту. Голландська прокуратура звинуватила російський уряд у спробі зірвати розслідування катастрофи. Підтвердженням цього судження  може бути перелік із понад 200 прикладів дезінформації щодо катастрофи рейсу MH17 у нашій базі даних, а також нова спроба цього тижня делегітимізувати судовий розгляд і розслідування Об’єднаної слідчої групи (JIT), представивши їх як антиросійське полювання на відьом. Свіжий приклад: прокремлівські ЗМІ поскаржилися на те, що слідчі у справі про рейс MH17 не лише послідовно ігнорували неспростовні докази невинності Росії, але навіть планували порушити суверенітет Росії! І результат судового розгляду, на їх думку, зумовленийоправдати Україну і зробити Росію винною у трагедії за будь-яку ціну. Також ще згадувалися і деякі більш креативні теорії змови, що повідомляли про те, що, наприклад, українські спецслужби збили MH17, перебуваючи під контролем ЦРУ, або що три саморобні бомби були розміщені на борту літака і якимось чином дистанційно активовані.

У процесі судового розгляду слід чекати, що прокремлівські ЗМІ ставатимуть усе більш істеричними у своїх спробах все заперечувати або ще більше все заплутати. Якби ставки не були такі високі, ці витівки виглядали б майже милими – схожими на дитину, спійману на крадіжці із банки з печивом. На жаль, ми говоримо не про розвинену не за роками дитину з крихтами на сорочці, а про широкомасштабні спроби спотворити результати міжнародного розслідування за фактом краху авіалайнера, в результаті якого загинули 298 ні в чому не повинних цивільних осіб. І у світлі представлених Об’єднаною слідчою групою (JIT) доказів, які свідчать про те, що літак був збитий ракетою, що належить російським військовим, крики прокремлівських ЗМІ про «русофобію» звучать не просто беззмістовно, а відверто бридко.

 

Переходимо до коронавірусності!

Враховуючи те, з якою легкістю Кремль приміряє на себе маску «оточеного» Злим Заходом, недивно, що епідемія коронавірусу надихає на створення таких дезінформаційних наративів, в яких Росія стає жертвою навіть у контексті процесу у справі про крах рейсу MH17, а Захід зображується або злим генієм, що стоїть за спалахом захворювання, або невдахою, що намагається від нього захиститися. З одного боку, коронавірус зображується як інструмент західного імперіалізму − американська біологічна зброя проти Китаю і інших країн, інструмент інформаційної війни Заходу, навіть інструмент гібридної війни, яку ведуть примарні «світові центри». З іншого боку, нам говорять, що західні уряди брешуть про коронавірус і перебільшують загрозу за допомогою основних засобів масової інформації. Бідна Росія опинилася між двох вогнів, адже західні ЗМІ стверджують, що коронавірус − це «кремлівський проєкт». Тим часом, НАТО використовує вірус для біотероризму проти ЄС, щоб дати відсіч Росії − саме тому вірус виявляють у країнах, які хочуть співпрацювати з Росією.

На додачу до цілеспрямованого антизахідного контенту ми також спостерігали звичайні приклади «хаотичного зла» (як у широко відомій класифікації світогляду із гри Dungeons & Dragons) − теорії змови і неправдиві заяви, покликані посилити замішання, недовіру і страх перед епідемією. У Папи Римського Франциска нібито був діагностований коронавірус. В Україні вже розроблені ліки. Усе це жарти, а епідемія нібито насправді брехня. (Внесемо ясність − це не так. Мийте руки!) Схоже, прокремлівські ЗМІ навіть кризу використовують для поширення дезінформації про вакцини.

Порівняйте ці зловмисні зусилля із загострення глобальної кризи в галузі охорони здоров’я із новими кампаніями щодо інформування громадськості в деяких країнах. Щоб стимулювати застосування таких захисних методів, як правильне миття рук і утримання від непотрібних контактів, деяка влада застосовує безглузді пісеньки, які швидко стають вірусними. Наш фаворит на сьогодні – в’єтнамська пісенька про миття рук «Ghen Co Vy», створена за підтримки Національного інституту гігієни праці і довкілля. Якби Кремль піклувався про здоров’я своїх громадян так само, як про поширення дезінформації…

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Окупувати інформаційний простір!

 Про тактику Кремля щодо дискредитації Об’єднаної слідчої групи (JIT), що займається розслідуванням трагедії рейсу MH17. Детальніше

 

Цифра тижня: 8

Щонайменше вісім норвезьких ЗМІ цитували інформацію від акаунтів у соціальних мережах, контрольованих санкт-петербурзькою «фабрикою тролів». Детальніше

 

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Пахне Кримом

 Чому телеканал «Росія 1» розповідає, що сусідні країни нібито мають територіальні претензії до Росії? Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше