Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 16 травня 2017 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 16 травня 2017 року

 

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням

Випуск 68 – 16 травня 2017 року

* ТРЕНДИ ТИЖНЯ *

 Звинувачуючи Європу

За останні два тижні кілька європейських країн зазнали атаки прокремлівської дезінформації.

У «Супутнику» було заявлено, що Литва наслідує тоталітарні закони і що всі прибалтійські держави використовують «радянські методи боротьби з журналістами Супутника». При цьому не було згадки про те, що всі три прибалтійські країни зайняли високі місця в недавно опублікованому Індексі Свободи друку в Світі за 2017 рік. Інформацію про журналістику «Супутника» див. тут .

Демонстрації проти корупції в Словаччині були показані, як спроби кольорової революції,  яку фінансує Джордж Сорос, який нібито маніпулює ситуацією в Європі (докладніше про дезінформацію, спрямовану на Сороса читайте тут).

Держави-члени ЄС також звинувачувалися в тому, що вони розграбували територію України, розробивши секретну електромагнітну зброю, щоб контролювати своє населення (знову ж таки, в «Супутнику») і в тому, що вони наказали «Аль-Джазіра» зняти інсценовану хімічну атаку в Сирії.

«Аль-Джазіра» публічно спростувала останню заяву і назвала її  дифамацією. Це посилювалося дезінформацією про хімічну атаку в Сирії, прокремлівські ЗМІ називали її інсценуваннямзаперечуючи той факт, що вона була, і заявляли, що ще одна хімічна атака буде «інсценована в Ідлібі «Білими касками». Детальніше про прокремлівську кампанію щодо  дезінформації по Сирії тут і тут.

Минулого тижня перед другим туром президентських виборів у Франції також відбулися нові напади на Емануеля Макрона.  Чеське ЗМІ стверджувало, що єврейський конгрес не хоче, щоб Макрон переміг, а це означає, що будуть подальші терористичні атаки;  всього через кілька днів, і що «ЗМІ Ротшильда вирішили, що Макрон повинен перемогти». Те ж саме ЗМІ стверджувало, що Макрон назвав Марін Ле Пен «ворогом держави» – хоча насправді це був інший кандидат – Бенуа Хамон. Інше ЗМІ стверджувало, що країну не можна назвати ліберальною демократію, і що наступний президент був заздалегідь обраний французькою «правлячою елітою».

Встановлення фактів

Два тижні тому ми бачили спотворену заяву генерального секретаря НАТО Столтенберга на державному телебаченні Росії.  Минулого тижня НАТО і союзні сили знову опинилися в центрі прокремлівської дезінформації, так як і кілька місяців тому. Насправді подібні звинувачення настільки часті, що у НАТО на веб-сайті є цілий розділ, присвячений встановленню фактів  щодо відносин з Росією.

Одне зі ЗМІ стверджувало, що в ході міжнародних військових навчань Summer Shield XIV, які проходили з 17 квітня по 30 квітня на військовій базі Адажі в Латвії, насправді  НАТО готувало свої європейські сили для нападу на Росію.  Інше прокремлівське ЗМІ повідомило, що під час навчань командирів НАТО, швидше за все, проведуть випробування нових методів гібридної війни: піддаючи російськомовних людей впливу нових фізичних, біологічних та інших методів, спрямованих на зміну людської психіки і поведінку.  Телеканал Міністерства оборони Росії «Звєзда» повідомив, що навчання НАТО в Прибалтиці включають поліцейські чистки і каральні операції та спрямовані на придушення заколотів і заворушень.

Міністерство оборони Латвії заявило, що це неправдива інформація і метою такої дезінформації є підрив громадської довіри до НАТО і військових союзних сил, як ми вже пояснювали раніше.

Міністерство оборони Латвії також попередило громадськість про інші пропагандистсько -дезінформаційні історії, що стосуються союзних військ.  В одній з них розповідалося про те, що американські солдати отруїлися іпритом в Латвії, ця новина з’явилася на литовському новинному сайті, який було зламано. В іншій, спираючись на істотні напрацювання прокремлівських дезінформаційних ЗМІ про сексуальні напади, розповідалося про напад п’яних американських солдат в Польщі – напад, в якому, здається, не було ні жертв, ні злочинців.

Тим часом негативні повідомлення про США продовжували з’являтися в прокремлівських ЗМІ, і країну звинувачували в тому, що вона стоїть за такими жахами, як теракт 11 вересня, створення ІГІЛ і смерть проросійських демонстрантів в Одесі в 2014 році.

Скачати таблицю з прикладами дезінформації, зібраної для 68-го випуску «Огляд дезінформації».

 

* СВІЖА АНАЛІТИКА *

Прокремлівська дезінформація в Данії

Онлайн-журнал Zetland продемонстрував, як прокремлівська дезінформація про газову атаку в Ідлібі була ретрансльована «новим правим ЗМІ» в Данії. Детальніше

Альтернативна Німеччина

 Російські федеральні телеканали часто розповідають в своїх сюжетах про країну під назвою «Німеччина», але вона зовсім не схожа на ту Німеччину, яку ви знаєте. Детальніше

Альтернативний Євросоюз

Союз, який є одночасно експансіоністським, інтервенціоністським і агресивним;  а також слабким, приреченим на провал і руйнування. Детальніше

Усередині кремлівської медіа-машини

Минулого тижня Coda Story представила цінну документацію в статті «Зізнання (колишнього) журналіста державного телеканалу». Детальніше

* І НАОСТАНОК *

Сергій Йолкін став лауреатом премії незалежної журналістики Free Media Award

Щиро вітаємо нашого улюбленого художника-карикатуриста Сергія Йолкіна з отриманням нагороди Free Media Award у 2017 році. Постійні читачі «Огляду дезінформації» знають, що роботи Сергія часто завершують наші розсилки.  Крім того, карикатури Йолкіна регулярно з’являються на російськомовному сайті “DW”. Роботи художника, як видно і з чотирьох наведених вище прикладів, нерідко присвячені пропаганді і дезінформації.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше