Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 17 квітня 2021 року

20.04.2021

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації і з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 17 квітня 2021 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Бомбардування України чутками

Метод превентивного створення наративу добре простежується при спостереженні за стабільним потоком дезінформації навколо зосередження російських військових підрозділів на кордонах із Україною.

Превентивне створення наративів

 2019 року фінансований Кремлем Російський інститут стратегічних досліджень опублікував есе «Інформаційне забезпечення зовнішньополітичної діяльності в умовах цифрової реальності». У матеріалі наводиться цитата російського військового експерта Олександра Бартоша:

«При цьому превентивне створення наративу, який відповідає національним інтересам держави, може суттєво мінімізувати негативні наслідки діяльності зовнішніх сил в інформаційно-комунікаційному просторі, зазвичай і тих, що прагнуть заповнити його «порожнечі».

 Метод превентивного створення наративу добре видимий при спостереженні за стабільним потоком дезінформації навколо зосередження російських військових підрозділів на кордонах із Україною.

Ниточки «маріонеткової України»

 Наприклад, ми бачили заяву про те, що Збройні сили України збираються спровокувати повномасштабний збройний конфлікт на Донбасі. Ми бачили й іншу схожу заяву: нібито провокуючи Росію, Україна лише виконує примхи НАТО, щоб виправдати існування Альянсу перед обличчям уявної російської загрози.

Багато із цих наративів формують образ України як маріонетки Заходу. Аудиторію намагаються переконати в тому, що цей конфлікт  ̶  звичайне протистояння між Сходом і Заходом. Наприклад, ось твердження про те, що «англосакси» підштовхують Київ до повномасштабних бойових дій на Донбасі. У цю ж канву вкладається вигадана історія про те,  що президент Зеленський намагається захопити владу силою, щоб догодити зарубіжним спонсорам. Ще одне схоже твердження: Зеленський нібито не може ухвалювати незалежні рішення і танцює під дудку США.

Один із наративів навіть розглядає тему незалежності України з позиції релігійних переконань і церков. У ньому стверджується, що в 2019 році Константинопольський патріархат надав Православній церкві України статус автокефалії під тиском США, щоб послабити вплив Московського патріархату. 2019 рік був багатий на такі приклади.

До переліку «доказів» того, що за ескалацією стоїть Захід, можна додати твердження про те, що США, в процесі підготовки України до війни на Донбасі, щодня відправляють туди озброєння. У тому ж дусі звучить заява про те, що США використовують Україну як посередника, м’ясорубку у рамках свого плану щодо протидії Росії, щоб обслуговувати інтереси військово-промислового комплексу США.

Прокремлівські ЗМІ знову просувають вигадану історію, яку ми чули минулого тижня. Згідно з нею, на Донбасі в результаті удару з безпілотника ВСУ загинула чотирирічна дитина. Заява про цю страшну подію не підтверджена, і Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні поки що про цю подію не повідомляла.

Внутрішній конфлікт

У прокремлівських ЗМІ також поширюється дезінформація, що применшує роль Росії в українських подіях. З 2015 року ми вже виявили 116 тверджень про те, що в країні йде громадянська війна. Це підтверджує неправдиві думки про те, що Україна загрузла в громадянській війні, і прикриває втручання Росії і незаконну анексію Криму.

Цей наратив підкріплюється твердженнями про те, що Росія не є стороною конфлікту і не зацікавлена в протистоянні з Україною. Порівняйте із заявою про те, що конфлікт на Донбасі повністю внутрішній, а російські війська не беруть участь у бойових діях на території України. Ось радикальніший варіант наративу: Україна перетворюється на авторитарну державу і планує геноцид!

Схожий і постійно повторюваний наратив, у якому роль Росії значно применшується, складається з тверджень про те, що голосування про приєднання Криму до Росії пройшло з дотриманням усіх демократичних процедур і цілком відповідно до міжнародного законодавства.

Також ми виявили твердження про те, що Україна в 2014 році почала операцію проти так званих ДНР і ЛНР, а Росія багаторазово повторювала, що не бере участі в цьому конфлікті. Проте заперечення вами провини не говорить про вашу невинність.

Відраза до вакцин і англосаксонський порядок

Цього тижня ми зафіксували прояв подвійних стандартів щодо вакцин від COVID-19. На Заході проти вакцини «Супутник-V» ведуть агресивну кампанію із дезінформації.

Україна, COVID-19, вакцини  ̶  у світі, який описує прокремлівська дезінформація, все рано чи пізно зводиться до планів Заходу встановити світовий лад. Генерали завжди готуються до тієї війни, яка пройшла.

Цей уявний світовий лад походить із США. Недивно, що ми знову спостерігаємо твердження, що «режим Байдена» нелегітимний і антиамериканський. В іншій заяві піддається сумніву законність перемоги Байдена. Як зразок демократичності і законності наводиться, звичайно ж, обрання самого Володимира Володимировича Путіна.

Звичайно, прокремлівська медіакухня пропонує і екстравагантніші блюда. В основі одного з них лежить твердження про те, що «лібералізм  ̶  це сатанізм», оскільки він підриває моральні і релігійні засади, підмінюючи їх сатанинськими ідеалами. Інше ̶ щедро приправлене ідеєю про те, що для європейців історія про Навального стала улюбленим типом «фастфуду».

Спробуйте самі.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

НАРОЩУВАННЯ ОБСЯГІВ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ: ПРОКРЕМЛІВСЬКІ ЗМІ ЗНОВУ ФОКУСУЮТЬСЯ НА УКРАЇНІ

Прокремлівські ЗМІ поширюють дезінформацію на підтримку нарощування російської військової потужності уздовж кордонів України. Детальніше

ДОНБАС: СТВОРЮЮЧИ ФЕЙКИ НА ПОЛІ БОЮ

Прокремлівські ЗМІ створюють декорації, у яких агресор  ̶  Україна. Військові дії виправдані наперед, прологом до них є ретельно продумана інформаційна кампанія. Детальніше

ЖЕРТВУВАТИ ЖИТТЯМИ, ЗАХИЩАЮЧИ «СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ»

Кремль готовий пожертвувати десятками тисяч життів, щоб як і раніше претендувати на моральну перевагу. Детальніше

ЧИННИК САМОТНОСТІ

Дослідження Принстонського університету показало, що люди швидше повірять дезінформації, якщо вони почувають себе відчуженими. Детальніше

БЛАЗНІ КРЕМЛІВСЬКОГО ДВОРУ

 Сатира може бути тонкою і майстерною, а може  ̶ вульгарною і позбавленою смаку. Детальніше

УВАГА! ДІТЯМ ВХІД ЗАБОРОНЕНИЙ!

 Державний Ермітаж піддається нападкам за спокушання молоді. Детальніше