Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 17 листопада 2016 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 17 листопада 2016 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.Від сфальсифікованих виборів до сфальсифікованих протестівНе дивно, що результати президентських виборів в США стали темою для багатьох дезінформаційних сюжетів на минулому тижні. Якщо до дня голосування прокремлівські ЗМІ попереджали, що результати виборів будуть підтасовані ( http://bit.ly/2fPMayl ), про що раніше повідомлялося в «Огляді дезінформації» ( http://bit.ly/2fPd5Zr ), то після оголошення офіційних результатів такіі заяви вже не звучали. Натомість ті ж самі ЗМІ, що спеціалізуються на дезінформації, почали висловлювати своє занепокоєння тим, що Джордж Сорос платить учасникам протесту в США, щоб ті виступали проти результатів виборів ( http://bit.ly/2foLgdr ), і що Демократична партія відмовляється визнати результати ( http : //bit.ly/2fxZ3fp ). І все це незважаючи на те, що і Президент Обама, і кандидат від Демократичної партії Клінтон публічно визнали результати голосування ( http://nyti.ms/2fne0k6 ).Водночас телеканал “Россия 1” присвятив програму розгляду питання про те, що новий американський президент буде означати для світу, включаючи можливі наслідки для України. Було сказано, що тепер, коли в Білому Домі буде пан Трамп, Україна, нарешті, отримає “легітимну демократичну владу” (був проігнорований факт, що вона вже є такою: http://bit.ly/2eR2YSM ).Ще кілька постійних дезінформаційних матеріалів про Україну були знову повторені минулого тижня в прокремлівських ЗМІ. Знову прозвучали заяви, не підкріплені результатами виборів, про те, що на Україні править “фашистська хунта” ( http://bit.ly/2f6Eg1G ); що на Донбасі відбувається геноцид ( http://bit.ly/2g32DlS ); що російська мова буде забороненою в країні ( http://bit.ly/2eULJTY ); і що держава більше не здатна піклуватися про громадян ( http://bit.ly/2fP0dGc , http://bit.ly/2fP0tFh ). Як завжди, ніяких доказів представлено не було, і всі ці заяви є недостовірними і вже були багаторазово спростовані ( http://bit.ly/2g9T83B ).
«Занепад Європи» та інші фаворитиМинулого тижня деякі улюблені дезінформаційні сюжети знову з’явилися в прокремлівських ЗМІ. “Занепад Європи” став головною темою: так, наприклад, ми дізналися, що економіка Балтійських країн вже обвалилася ( http://bit.ly/2fWNFxL ). При цьому ніяк не пояснювалося, чому тоді громадяни балтійських держав задоволені своїм рівнем життя ( http://bloom.bg/2eSwg3K ).Прокремлівські ЗМІ також повідомили, що уряд Фінляндії і багатьох інших країн-членів ЄС відбирають дітей у російських батьків, якщо сім’я хоче повернутися в Росію, і що все це відбувається через – як легко здогадатися – русофобію ( http://bit.ly / 2fWOkPH ). Ця дезінформація була рішуче спростована урядом Фінляндії ще у вересні ( http://bit.ly/2ddFf4d ).У Греції була повторена дезінформація, поширена Президентом Росії, що нібито в ЄС не можуть захистити дітей ( http://bit.ly/2eCGViU ), про яку ми вже писали в минулому випуску «Огляду дезінформації» ( http: // bit .ly / 2fPd5Zr ). До речі, ця дезінформація була видалена навіть тим прокремлівським ЗМІ, яке першим повідомило про цю історію, оскільки вона була абсолютно недостовірною ( http://eepurl.com/cm1kYr ).Крім цього, було сказано, що торгівельні угоди з ЄС шкідливі для економіки ( http://bit.ly/2g5O8xS ) і що ЄС є васалом США ( http://bit.ly/2fxZ4jw ).Але поряд зі старими сюжетами ми отримали також нову порцію історичного ревізіонізму: виявляється, Сталін побудував не менше 20 тис. церков у Грузії ( http://bit.ly/2fxIPTZ ). Ця заява не відповідає репресивній антирелігійній кампанії, яку проводив Сталін ( http://bit.ly/2ekodBc ).Сирійське громадянське суспільство стає новою мішеннюПідконтрольні російському уряду новинні агентства продовжують приділяти багато уваги Сирії, передаючи відомості, що не відповідають дійсності. Так, наприклад, ТАСС повідомляє, що місцеві ради в Східному Алеппо є «самозваными “властями” и далеки от того, чтобы представлять жителей»; що вони «всячески подыгрывают террористам»; і що «обструкционистская позиция “советов” привела к отмене ооновской гуманитарной операции по доставке помощи». ( Http://bit.ly/2fOKzsx ). Представлення місцевих рад як органів, пов’язаних з терористами, є прикладом використання одного з головних методів прокремлівської дезінформації: називати терористичними ті групи, які не вписуються в прокремлівський наратив.Завантажити таблицю з усіма прикладами дезінформації, забраними для 47-го випуску «Огляду дезінформації» можна за посиланням.


Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше