Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 17 вересня 2020 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 17 вересня 2020 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 17 вересня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

П’ятдесят способів вбити Навального

Дезінформаційний потік, що звалився на нас цього тижня, продовжує захищати одну із найхимерніших «ліній оборони» заяви про те, що російська влада не має пояснень щодо справи про отруєння Олексія Навального, відомого російського опозиціонера і борця проти корупції: «Росії відомі ефективніші способи його вбивства». Іспаномовна версія ЗМІ News Front ( «Новинний фронт»), яка розташована в Криму, запропонувала кілька варіантів:

Столовий ніж, пістолет, машина, що мчить, дорожньо-транспортна пригода…

Сарказм, іронія, «гумор» часто використовуються як засоби дезінформації. Цей метод використовувався в справі Скрипаля, використовується і зараз. Деякі прокремлівські експерти, більшість з яких проживає на Заході, щедро діляться порадами:

Взагалі-то, навіть дивно, що не зареєстровано пропозиції скинути на жертву піаніно або помістити Навального в наповнений акулами акваріум. Адже MI6 нібито причетне! А ми всі знаємо трюки з фільмів про Джеймса Бонда! Або чому ж не льодоруб, як у справі покійного Льва Троцького, напад на якого було скоєно за наказом Кремля 20 серпня 1940 року, рівно за 80 років до отруєння Олексія Навального.

Постійне представництво Російської Федерації у Європейському Союзі виступило із заявою, в якій зазначалося, що є питання. У цій заяві російські дипломати запитали, навіщо російським державним оперативникам вбивати таку незначну постать, як Навальний:

З якої причини російській владі займатися отруєнням О. Навального, якщо його поточний рейтинг ледь досягає 2%.

Складно зрозуміти, що спільного у «поточного рейтингу» Навального з розслідуванням насильницького злочину. Але наведену представництвом цифру можна оскаржити. Опитування аналітичного «Левада-Центру», проведене в червні 2020 року, свідчить, що Навальний займає другу позицію в рейтингу найбільш надихаючих особистостей в просторі громадської дискусії Росії; перше місце в рейтингу займає діючий президент Володимир Путін. У віковій групі 25-39 Путін і Навальний ділять перше місце, а у віковій групі 40-54 Навальний випереджає Путіна.

 

ЄС очікує розслідування

ЄС дав чітко зрозуміти, що очікує від російської влади проведення негайного та прозорого розслідування у повній співпраці з ОЗХЗ. Всі питання повинні бути розглянуті, а відповіді надані на них під час розслідування і у відповідні терміни, а не шляхом обміну публічними «списками питань».

Отруйна речовина військового призначення, використана для замаху на Навального, була виявлена 2 вересня німецькою лабораторією. Ці результати були підтверджені незалежними лабораторіями у Франції і Швеції. Оскільки використана для нападу речовина заборонена міжнародним правом, німецька влада передала справу Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).

 

«Глибинна держава» перетворюється в «Staat im Staate  — Державу в державі»

Минулого тижня «Огляд дезінформації» вказав на схожість вигадок про справи Скрипаля та Навального. Цього тижня тенденція не послабилась. «Демонізація Путіна», «Геополітичні амбіції Заходу», «Винна сама жертва», «Русофобія» … Кілька ЗМІ пов’язали справу Навального з трубопроводом «Північний потік-2», натякаючи, що отруєння Навального — це складова внутрішніх політичних розбіжностей в Німеччині, де міфічна німецька «глибинна держава» нападає на канцлера Ангелу Меркель.

Другою провідною темою цього тижня є, звісно, ситуація в Білорусі. І так само, як і в справі Навального, більшість матеріалів ґрунтуються на звичних старих сюжетах. У прокремлівському всесвіті протести завжди організовані іноземними ляльководами. Прокремлівські ЗМІ пропонують декількох винуватців, і як розібратися з тими, хто організував протести проти Лукашенка:

Протести, натхненні ззовні, спонсорувались ЄС, НАТО або навіть євреями  —  Соросом або Бернаром Леві  — і їх потрібно заспокоїти силою.

Кремлівський перелік іноземних зловмисників оновлюється рідко: Литва, Польща, Великобританія, США … вони всі, на думку прокремлівських ЗМІ, мають достатньо коштів, методів та амбіцій, щоб маніпулювати абсолютно мирною і процвітаючою Білоруссю. Прокремлівські ЗМІ відмовляються сприймати саму ідею народу як активного суб’єкта і наполягають на тому, що закордонні сили довели Білорусь до межі громадянської війни. Поки за два тижні протестів єдине розбите вікно було вибите міліціонером у Мінську. А ось режим Лукашенка для імітації підтримки імпортував з-за кордону штрейкбрехерів і навіть протестуючих.  

 

Цифрові сліди

Цього тижня також з’явилася нагода вивчити очевидну фальшивку: підроблений лист Заступника Голови Європейської Комісії Маргарітіса Схінаса президенту Грузії Саломе Зурабішвілі. Згідно з цим підробленим листом ЄС нібито збирається відкрити бази-табори для «арабських біженців» на території Грузії. Підробка була майже одразу перехоплена і викрита, але кілька ЗМІ однак поширили цю заяву. EUvsDisinfo ще повернеться до цієї теми, щоб показати, як сфальсифікований лист було введено в інформаційний потік і які сліди залишили фальсифікатори.

 

Інші випадки дезінформації цього тижня, що варті згадки:

На момент написання цього матеріалу Навальний привітав своїх підписників в Instagram з лікарні «Шаріте» в Берліні. Тим часом підконтрольні державі російські ЗМІ продовжують спроби переконати, що Захід причетний до нападу на російського опозиціонера.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Запитуйте менше: штрейкбрехери RT замінюють білоруських журналістів, які протестують

Журналісти на каналах білоруського державного телебачення почали страйк 17 серпня. Олександр Лукашенко у відповідь практично відразу їх усіх звільнив і звернувся до Росії з проханням відправити до Білорусі «штрейкбрехерів». Детальніше

 

Кому вигідно «CUI BONO»?

Прокремлівські ЗМІ надають цілий перелік причин, навіщо Заходу труїти Навального: зірвати спроби врятувати ядерні угоди з Іраном, заморозити «Північний потік-2», втрутитися у справи Білорусі, ввести нові дурні санкції проти Росії. Детальніше

 

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Посміємося ж над політичним вбивством!

«Хахаганда» — це пропаганда, завуальована гумором, насмішками, і є потужним й ефективним інструментом дезінформації. Цей підхід часто використовувався у справі Скрипаля. Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше