Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 19 грудня 2018 року

21.12.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

19 грудня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Хто «винен» цього тижня?

США є головною дійовою особою, яка стоїть за протестами «жовтих жилетів». Україна провокує військові дії і готується до хімічної атаки. Цього тижня кожній із цих країн було відведено окреме місце в прокремлівській дезінформації. Який зручний спосіб відвернути увагу від тих осіб, які цю дезінформацію поширюють!

 «Жовті жилети»: слова і справи

 Увага прокремлівських ЗМІ була прикута до руху «жовтих жилетів». Дезінформація, яку вони поширювали, подавалася різносторонньо, проте мала одну і ту ж мету: сіяти плутанину і впровадити наратив про те, що в Європі панує хаос.

Багато наших читачів, можливо, бачили відео, в якому французькі поліцейські знімають свої шоломи перед протестуючими в місті Пау, намагаючись заспокоїти настрої натовпу. News Front, RT і Супутник подали цей крок як жест солідарності з протестуючими. RT пішла далі і заявила, що поліція приєдналася до них. Дезінформуючі репортажі ґрунтувалися на відео і на заяві представника профспілок. У відповідь компанія Bloomberg підкреслила, що представник профспілок, виражаючи підтримку протестуючих, говорив від імені меншості французьких профспілок. Дезінформація щодо жесту солідарності була спростована декількома ЗМІвключаючи AFP. Тільки після цього ЗМІ, що поширювали цю дезінформацію, відкоригували свої матеріали.

Ще один сюжет цього тижня стосується броньованих машин ЄС, надісланих придушити  протести, і ідеально вписується в наратив про Європу в хаосі (і, можливо, яка знаходиться на порозі громадянської війни). Ці «новини» були спростовані виданням Le Monde, яке заявило, що прапор ЄС на одній з машин залишився там від навчань ЄС, що проводилися напередодні.

Ми також стали свідками відомої гри з пошуків винного, в якій було заявлено, що протести «жовтих жилетів» були спровоковані США з надією послабити позиції Європи у світі. Класичний хід прокремлівської дезінформації − зображувати Європу слабкою, в хаосі і безладі.

Не дивно, що ЗМІ, що поширюють дезінформацію, не висвітлюють детально відповідні висновки, наведені в The Times і Bloomberg. Сотні акаунтів в соціальних мережах, пов’язані з Росією, були надзвичайно активні минулого тижня, поширюючи повідомлення, присвячені насильству і (знову) хаосу під час протестів. Зараз французькою владою розслідується питання причетності Росії до посилення протестів, що, своєю чергою, Росія заперечує.

Україна готує хімічну атаку?

Незважаючи на те, що в центрі уваги були «жовті жилети», прокремлівські ЗМІ знайшли час і можливість для висвітлення однієї зі своїх улюблених тем − українських «провокацій». Основна увага в цій області зараз приділяється нібито можливій хімічній атаці, яку, згідно з дезінформуючими ЗМІ, готує Україна за підтримки Заходу.

Були названі кілька прикладів: від розміщення під Горлівкою штурмових безпілотників (які нібито можуть бути використані для провокацій з участю хімічної зброї) до версій, що в бою українською стороною широко використовуються безпілотники із закріпленими на них хімічними капсулами, які випускають смертельну суміш, що нагадує напалм. Цього тижня також були повідомлення про «класичні» військові дії України, включаючи розгортання танків в Маріуполі, а також про тисячі українських військових і їхніх західних інструкторів, які нібито рухаються до кордону з Росією. Жодна з цих історій не була підкріплена доказами. У звітах Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ не міститься інформації про використання ні хімічних речовин, ні безпілотників.

Магічні здібності Президента Порошенка

Дезінформуючі ЗМІ не обійшли стороною і українського Президента Петра Порошенка. Крім того, що його було названо військовим «злочинцем» і людиною, готовою на все, щоб залишитися при владі, в тому числі на введення воєнного стану заради запобігання несприятливих для себе результатів виборів, йому приписали магічні здібності робити так, щоб люди, що знаходяться поруч з ним, непритомніли. Можна було б запитати, навіщо вдаватися до військового стану або розгортання військ, якщо володієш такими силами?

Випадки, описані в кінці цього огляду EUvsDisinfo, підживлюють повторювані дезінформаційні наративи про Україну як про провокатора і про підготовку країни до проведення хімічної атаки, не мають за собою жодних доказів. Вони також відвертають увагу від тих, хто дійсно винен у використанні хімічної зброї, або заперечує це. Уважні читачі нашого сайту можуть сказати, що чули все це раніше. Проте зверніть увагу на інтенсивність подібних повідомлень, що зростає з листопада, які поширюються як російськими офіційними особами, так і прокремлівськими ЗМІ − і потрапляють в огляди ЗМІ з ЄС.

 *СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Дезінформація, спрямована на дискредитацію України

 У міру загострення конфлікту навколо Азовського моря зростає і кількість випадків дезінформації і висловлювань, що дискредитують українців і їхню країну. Детальніше

Цифра тижня: 9

ЄС додав 9 осіб до санкційного списку через участь в так званих «виборах» в так званих «народних республіках» Донецька і Луганська. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«Ви завжди ставите мене між двома іноземцями»
Що трапилося? Кремлівські ЗМІ вирішили відмовитися від дезінформації і замінити її демократичними дебатами? Детальніше