Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 20 травня 2020 року

20.05.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 20 травня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Отримання користі із конспірологічного ажіотажу навколо коронавірусу

Тоді як криза, пов’язана з COVID-19, продовжує монополізувати громадське життя, теорії змови навколо вірусу дедалі більше набирають обертів, а прокремлівські ЗМІ радісно підливають масла у вогонь.

Небагато подій новітньої історії так несподівано і безжально викривали вразливість і крихкість сучасного життя, як спалах COVID-19. Всього за кілька місяців вірус кардинально змінив життя у всьому світі без перспективи закінчення і справжньої вірогідності «повернення до норми», поки не буде розроблена вакцина. Виклик, кинутий нашому суспільству, безпрецедентний за розмахом, а наслідки і вплив пандемії все ще не піддаються оцінці.

В умовах такої невизначеності, що поєднує занепокоєння про здоров’я у зв’язку з новим захворюванням, економічну нестабільність, соціальну ізоляцію і надзвичайні державні обмежувальні заходи, зовсім не дивно, що неправдива інформація і дезінформація процвітають ще буйніше, ніж зазвичай. Історія безперечно демонструє, що масштабна дезінформація − загальна риса всіх пандемій і в цьому явищі частково винні людська психологія і процеси пізнання. Невизначеність спонукає нас до пошуку відповідей, щоб допомогти нам осмислити те, що відбувається, а це може посилити шаблонність сприйняття і збільшити логічні помилки, які підштовхують нас до сприйняття неправильних висновків.

Водночас інфодемія посилюється недосконалою структурою стимулювання в онлайн-середовищі й особливо в соціальних мережах, які надають перевагу дешевій недостовірній інформації з високою емоційною привабливістю, а не достовірним, досконало дослідженим матеріалам (потрібно віддати належне − платформи зараз вживають заходів щодо зменшення проблеми, хоча і з незначним успіхом).

Теорії змови стали популярними…  за підтримки Кремля

Хоча ЄС та інші країни починають готувати стратегії виходу з карантину, інфодемія не йде на спад. Зокрема, теорії змови навколо COVID-19 і далі захоплюють цифрове середовище, розростаючись в інтерактивному режимі, і навіть вриваючись у реальний світ − іноді з такими наслідками, що викликають тривогу. Нове гучне відео «Пландемія» − свіже свідчення гнітючої тенденції; у відео, яке переглянуто вже понад 8 мільйонів разів, стверджується, що «таємна  кліка» використовує кризу через COVID-19 для прикриття спекуляцій і зміцнення влади.

Важливо відзначити, що основний обсяг такого поширення не зловмисний. Тоді як головні архітектори теорій змови часто керуються корисливими мотивами, наприклад, бажанням винагороди або визнання, більшість послідовників − лише жертви обману, вони сприяють поширенню цих теорій змов із щирих помилок. У цьому і полягає різниця між неправдивою інформацією і дезінформацією, і друга більш гідна засудження, адже вона умисно паразитує на страхах і слабкостях людей.

Тому зовсім недивно, що хвиля теорій змови щодо коронавірусу характерна для кремлівської дезінформаційної машини, у якої багатий послужний список у просуванні теорій змови із широкого кола питань (Сорос, «глобальні еліти», провокації Заходу… список на цьому не закінчується). Прокремлівські ЗМІ поширювали теорії змови і щодо коронавірусу із самого початку спалаху: в першому випадку на цю тему, зареєстрованому нами 22 січня, стверджується, що коронавірус був «скоріш за все розроблений у біолабораторіях НАТО». Важливо, що походження цієї теорії змови в пов’язаних із Кремлем ЗМІ підтверджене компанією з аналітичної обробки даних «Semantic Visions», яка знайшла найпершу згадку того, що COVID-19 − біологічна зброя, розроблена в США, 20 січня на ресурсі tvzvezda.ru,  федеральному ЗМІ, що перебуває у підпорядкуванні Міністерства оборони Росії. Ця теорія змови була повторена цього тижня в різних формах (читайте за цимцимцим і цим посиланнями).

Прокремлівські ЗМІ підливають у вогонь нового масла

Цього тижня було цікаво спостерігати за тим, як прокремлівські ЗМІ просували інші теорії змови про коронавірус, які виникли і поширювалися іншими каналами. Білл Гейтс і його злий намір щодо впровадження чіпів при вакцинації став головною мішенню − читайте, наприклад, за цимцим і цим посиланнями. Абсурдним є те, що Гейтса звинувачують у тому, що він нібито паралізував 496 000 дітей в Індії за допомогою вакцини проти поліомієліту і що він намагався зменшити населення Землі за допомогою вакцин вже більше 15 років. Гейтс давно попереджав про небезпеку непідготовленості до нової світової пандемії і залучив значні ресурси для боротьби з коронавірусом, включно з розробкою вакцини. У результаті він став предметом знущань для активістів, які виступають проти щеплень, і прокремлівські ЗМІ, схоже, щасливі їм підіграти (далі про Білла Гейтса і кремлівську  антищепленнєву дезінформаційну кампанію читайте за цим посиланням).

Інші, пов’язані з Гейтсом випадки, зверталися до конспірологічного припущення, що «глобальні еліти» організували пандемію − наративу, значною мірою співзвучному згаданому вище відео «Пландемія». Наприклад, ми знайшли заяви, що ВООЗ − нібито складова глобального уряду, а коронавірус − передумова глобальної «кольорової революції»; що коронавірус − це гра, спільно спланована фармацевтичною промисловістю і ЗМІ; що масони почали «чіпувати» населення України (Ні, ні і ні!). В одному особливо творчому випадку заявлялося, що доктор Ентоні Фаучі, який став шанованим публічним обличчям реагування влади США на пандемію, погрожував президентові Трампу «великою епідемією» через особисту прихильність до Гілларі Клінтон. Також стверджувалося, що нібито «диявольські господарі мороку» штучно організували пандемію і здійснюють «рукотворний геноцид».

Особливо руйнівна версія теорії змови про коронавірус як інструмент контролю за населенням пов’язує коронавірус із технологією 5G − і за останні тижні вона привела до підпалів і хуліганських нападів на вежі стільникового зв’язку в кількох європейських країнах. Але це, звичайно, не втримало News Front (пер. «Новинний фронт») від неправдивих заяв, що міністр оборони США визнав, що 5G є небезпечним для людей. (Не визнавав, не небезпечний.) До речі, News Front було включено в недавню ліквідацію акаунтів Facebook за координовану неавтентичну поведінку − читайте далі за цим посиланням.

Нарешті, на завершення переліку, інші теорії змови щодо коронавірусу містили заяви, що вірус поширюється за расовим принципом, що ніякої пандемії немає і COVID-19 нічим не відрізняється від звичайного грипу, і що пацієнтів в Іспанії і Італії заражають за допомогою тестів на Covid-19.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 У тіні історичного ревізіонізму

 На думку Кремля, історія − не наукова дисципліна, а інструмент втілення політичних амбіцій. Історія − не те, що треба пам’ятати і вивчати, а те, чим потрібно керувати. Детальніше

 *І НАСАМКІНЕЦЬ*

 COVID-19: Москва втрачає хватку

 Микита Михалков заговорив про Білла Гейтса. Детальніше