Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 21 грудня 2017 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 21 грудня 2017 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Чого не трапилося 2017 року?

Цей рік завершується і багато з нас озирається назад, щоб підбити підсумки. Тільки у випадку прокремлівської дезінформації підбиття підсумків зводиться до того, чого не було…

 Наприклад, протягом року ми були свідками ефектних заяв речників Кремля про неминучу загрозу громадянської війти у Швеції, про те, що американський літак скинув ядерну бомбу на Литву, що США збираються окупувати Європу. Минулого тижня нас здивували «новинами» про незграбного бійця-українця, який не підірвав себе (відео було знято жартома), про випадки згвалтування у Швеції, число яких збільшилося на тисячу відсотків (насправді на 1,4% з 2015 року), і про те, що Папа Іоан Павло ІІ нібито заявив, що вторгнення мігрантів потрібно припинити (чого він не робив). Окрім того, ми також помітили появу кількох прокремлівських наративів, які повторювалися.

 В цьому безперервному потоці можна відрізнити кілька центральних тем. Ми представили їх для вас нижче.

 

Хороша Росія

В рамках цієї теми Росію описують як невинного гравця на світовій арені, який робить все для вирішення світових проблем, але постійно піддаються гонінням з боку «Заходу». Минулого тижня під час щорічної прес-конференції президент Путін повторив два центральних циклічних мотиви: що Росія не залучена до війни в Україні і що Крим сам визначив свою долю. Як відомо, Європейський Союз не визнає незаконну анексію Криму, а Прокуратура Міжнародного кримінального суду постановила, що ситуація на території Криму і Севастополя прирівнюється до міжнародного збройного конфлікту між Україною і Російською Федерацією.

Водночас російське федеральне телебачення знову заявило про те, що санкції націлені на руйнацію Росії, хоча зрозуміло, що вони були введені міжнародним співтовариством, оскільки Росія вирішила порушити міжнародне право.

 

Поганий Захід

 У прокремлівській дезінформації «Захід» називають «русофобським» і приписують йому рішучість принизити і дискредитувати Росію. В очах прокремлівських ЗМІ, Захід недемократичний, неблагонадійний, аморальний, має подвійні стандарти, занепадає, а також поводить себе як міжнародний агресор. Наприклад, цього тижня на російському ТБ Польщу звинуватили в намірі поневолити росіян разом з іншими європейськими державами. А Великобританію звинуватили у спробах принизити Росію на прийдешніх Олімпійських іграх.

Міністр закордонних справ Росії повторив деякі з цих заяв в інтерв’ю і заявив, що НАТО обіцяла Росії не розширювати свої кордони на схід, а також що НАТО закулісним способом розгортає війська в Польщі і Прибалтиці. Ознайомитися зі спростуваннями цих заяв можна тут і тут.

 

Ситуація з Україною

 Мабуть, як помітили ті, хто стежить за оглядами дезінформації, Україна займає особливе місце в (не)реальності дезінформації. Українців часто називають фашистами, пригноблювачами, агресорами і ксенофобами. Україну представляють штучною країною, яка зазнає краху і розпадається на частини, а дії Росії щодо України називають правомірними. Минулого тижня ми бачили кілька прикладів цієї теми. Прокремлівські ЗМІ заявляли, що президента Порошенка привели до влади США, щоб встановити націоналістичний режим, а Україна окрім усього іншого відмовляє Донбасу в доступі до води. Як ми знаємо, режим в Києві не був націоналістичним, а президент прийшов до влади шляхом народних протестів і демократичних виборів. Воду в Луганську відключила місцева енергетична компанія у зв’язку з тим, що не сплачувалися рахунки.

Головне бажання на Різдво – це медійний простір без дезінформації. Але ми вимушені повідомити, що це, скоріше за все, не востаннє, коли ви бачите зазначені наративи. Оскільки повтори – основа дезінформації, ми сподіваємося, що знання цих наративів допоможе вам помічати і спростовувати дезінформацію в майбутньому. Отже, ми бажаємо вам щасливого Різдва і приємного Нового року!

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Цифра року: 1310

Прокремлівська дезінформація широко розкинула свої сіті 2017 року: від Ангели Меркель до гамбургів і данських домашніх тварин. Докладніше

 

Заглушаючи ненависників: Німецька група у Фейсбук відповідає тролям

Учасники #ichbinhier щодня протистоять зауваженням, образам і дезінформації, які зявляються у фейсбук. Докладніше

 

Російське федеральне ТБ – зброя проти опозиції

Політики-опозиціонери, правозахисники та інші представники громадянського суспільства в Росії все частіше стають жертвами дискредитуючих нападів. Докладніше

 

*І НАОСТАНОК*

 А як щодо України?

Який найкращий спосіб уникнути відповіді на складне питання? Можливо, потрібно поставити складніше питання? Докладніше

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше