Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 21 лютого 2017 року

22.02.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 58 – 21 лютого 2017 року

* ТРЕНДИ ТИЖНЯ *

Кремлівське ТБ vs Україна: відверті заклики до насильства

Раніше ми неодноразово відзначали, що зростання насильства на Донбасі зазвичай передує і супроводжується збільшенням кількості дезінформації в прокремлівських ЗМІ. Попередні тижні тільки підтвердили це спостереження, а більша частина ЗМІ, моніторинг яких ми здійснюємо, обрали навіть ще агресивнішу риторику на адресу України.

Використання мови ненависті під час дебатів на російському державному телебаченні значно почастішало. Практично кожна згадка про Україну (а їх останнім часом було чимало) супроводжується прикметником «нацистська» або іменником «переворот». Таким чином, в черговий раз ігнорується реальний стан справ: «революція гідності» не була державним переворотом, а в Парламенті України немає нацистських партій. В одному ток-шоу прозвучали відверті заклики до насильницького повалення влади в Україні ( http://bit.ly/2lIEZd4 .

Знову був повторений спростований раніше міф: Україна провокує насильство на Донбасі ( http://bit.ly/2lApN5g ) і робить це винятково для того, щоб привернути увагу адміністрації нового президента США ( http://bit.ly/2lHk0aB ), або щоб запровадити воєнний стан і скасувати свободу слова ( http://bit.ly/2kD2Xpl ). Інтерв’ю президента Порошенка було спотворене до абсурду: глава держави нібито закликав зняти санкції з Росії ( http://bit.ly/2kZ5k6X ). Також прозвучала вигадка, що українська армія готова приєднатися до проросійських «сепаратистів» ( http://bit.ly/2kZwgDn ).

Ще безсоромніші твердження можна почути в шоу Володимира Соловйова, де стверджувалося, що ЄС і Вашингтон можуть примусити Україну забезпечити мир в Україні ( http://bit.ly/2kCXi2w ), не згадуючи про те, що Кремль контролює рівень насильства в Донбасі ( http://bit.ly/2kCYUJD ).

Деякі випади межували з абсурдом. Соловйов на підвищених тонах заявив українському гостю в студії, що його президент говорив з Дональдом Трампом не українською, а англійською мовою, показавши тим самим, що він поводиться як васал ( http://bit.ly/2kCXi2w ). При цьому нещодавно Володимир Путін виступав в німецькому Бундестазі німецькою мовою ( http://bit.ly/2l0v8j4 ). У ток-шоу «Час покаже» заявили, що Захід хоче бачити Україну розколотою (http://bit.ly/2lHwkaj ), незважаючи на очевидний факт, що ЄС і США ввели санкції щодо Росії саме через те, що вона порушила територіальну цілісність України.

А якщо ви будь-коли задумувалися, чому багато хто бачить в Росії агресора, то шоу «Час покаже» має для вас відповідь ( http://bit.ly/2kCXAGQ ).Це не через багаторазові вторгнення Росії на територію сусідніх країн; не через постійні кібератаки на країни Європи і Америки (наприклад, http://nbcnews.to/2i3obv0 ); не через постійні порушення наземних кордонів і повітряного простору (наприклад, http://ind.pn/1ypG9d1 або http://bit.ly/2ksPXl9); не через викрадення громадян ЄС з території країн ЄС ( http://bit.ly/2lfmEXD ), і не через масштабну кампанію з дезінформації, спрямовану проти десятків країн (http://bit.ly/2lgJRZ6). Ні, образ Росії як агресора був просто створений Заходом.

Конспірологія двох типів

Кампанія з дезінформації любить теорії змови. Вони підсилюють відчуття, що уряди щось замислили проти своїх громадян і що правду треба шукати не в ЗМІ, які викликають довіру, або в офіційних заявах, а десь-інде (наприклад, в «альтернативних» і «незалежних» ЗМІ, що спеціалізуються в основному на передруці матеріалів з російських джерел). Формально можна говорити про панування двох типів теорій змови.

Перший тип: те, що сталося, не відбулося. Конспірологія цього типу була застосована нещодавно в зв’язку з кібератаками на МЗС Чехії. Міністерство стверджує, що хакерська атака була організована на державному рівні і нагадувала атаку на США ( http://bit.ly/2juiiw5 ). Однак в прокремлівських ЗМІ стверджується, що ці атаки були просто провокацією з боку уряду, який таким чином намагався перевірити, чи вдасться сфальсифікувати майбутні вибори (http://bit.ly/2lI0QkZ ). Тут ми бачимо використання тієї ж модель, що і в США: спроба делегімітизувати вибори до їх проведення ( http://bit.ly/2kG4Stv ).

Другий тип: те, чого не було, сталося. Знову була використана багаторазово спростована теорія змови, відома як «Піццагейт». Чеське ЗМІ, що спеціалізується на дезінформації, навіть заявило, що нещодавнє відео Міністерства національної безпеки з торгівлі людьми містить безліч натяків і може бути черговим продуктом «елітарних педофілів» ( http://bit.ly/2lbT4SM ).

Повторення неодноразово спростованих теорій змови – улюблений метод прокремлівської кампанії з дезінформації, щоб спробувати знайти нову аудиторію, яка не знає про попередні спростування. Ми бачили, яка склалася історія навколо твіту голландського депутата. Твіт нібито підтверджує, що голландським спецслужбам відомо, що рейс MH17 був збитий Україною ( http://bit.ly/2lB4vUQ ). Твіт було розміщено в січні, але західні ЗМІ це нібито приховують, оскільки він не вписується в їх наратив.

Отже, роз’яснюємо: а) запис в «Твіттері» було зроблено не в січні 2017-го, а в січні 2016 року. Можливо, це одна з причин, чому західні ЗМІ «приховують» це, оскільки зазвичай вони реагують на новини швидше. І б) цей твіт не доводить нічого з того, що стверджується, оскільки був спростований ще рік тому (http://bit.ly/2kL03kL ).

І останнє. Минулого тижня, за вже сформованою традицією, російські та інші прокремлівські ЗМІ робили вкрай грубі випади на адресу керівництва Німеччини. У таблиці ви знайдете приклади того, як Німеччину порівняли з нацистським Третім Рейхом, а міністра оборони Німеччини – з Адольфом Гітлером.

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 58-го випуску «Огляду дезінформації», можна за посиланням.

* СВІЖА АНАЛІТИКА *

Порожні полиці європейських магазинів на російському ТБ

«Європейські покупці зіткнулися з дефіцитом овочів в супермаркетах», – повідомив російський федеральний телеканал «Первый канал» своїм глядачам. Ми дізналися, що сталося. Детальніше

Залякування як інструмент пропаганди в країнах Північної Європи

Чому троллінг став найкращим методом пропаганди в скандинавських країнах? Детальніше

Триває бій

17 новинних редакцій у Франції об’єдналися з Google і відомою групою, яка проводить незалежні розслідування, Bellingcat, щоб перевіряти онлайн-контент в період проведення виборів у Франції. Детальніше

*І НАОСТАНОК*

Треба і міру знати

Деяким росіянам вже набридло російське телебачення і вся ця пропаганда, яка останнім часом на них звалилася. Так це ж американська пропаганда! Їм набридли схвальні висловлювання впливового телеведучого Дмитра Кисельова на адресу Дональда Трампа.

Як повідомляє газета The Moscow Times, 15 лютого зібралася група протестантів, ностальгуючи за старими добрими часами, коли можна було не сумніватися, що російське державне телебачення у всіх гріхах звинувачуватиме американського президента. «Кисельов! Ви в Росії! Трамп – не наш президент! Досить його піарити!» – написано на одному з плакатів групи, який зібралася біля центрального офісу державного інформаційного агентства «Россия сегодня» (РІА Новини і Sputnik). «ЗМІ! Прокиньтеся! Тут Росія! Наш президент Путін В.В.» – написано на іншому плакаті.


Перейти до вмісту