Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 22 червня 2019 року

24.06.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

22 червня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

МН17 знову в центрі уваги

Прокремлівська дезінформація, схоже, не має меж. У війні кремлівської влади проти правди жодна тема не є табу, жодне твердження – надто обурливим. Але навіть у цьому випадку, серед нескінченної павутини брехні й недостовірних фактів, кампанія з поширення дезінформації стосовно збитого Росією літака рейсу малазійських авіаліній MH17 – злочин, який забрав 298 невинних життів, – виділяється своєю зловмисністю.

Із 2015 року EUvsDisinfo зібрала 120 випадків прокремлівської дезінформації про MH17Дезінформаційні повідомлення варіюються від неприпустимих образ пам’яті загиблих – стверджуючи, що мертві тіла не виглядали «свіжими» і були завантажені в літак перед його вильотом із Амстердама – до дивовижних теорій змови, на кшталт того, що MH17 насправді був рейсом MH370, який загадково зник у південній частині Тихого океану декількома місяцями раніше.

Передусім, метою невпинного потоку прокремлівської дезінформації було звинуватити України і приховати правду про відповідальність Росії за трагедію. Коли завдяки переконливим доказам, ретельно зібраним міжнародними слідчими й незалежними журналістами, це не спрацювало, російська дезінформаційна машина вдалася до надійних наративів про русофобію (див. Росію демонізують, звинувачуючи в катастрофі MH17), моральну перевагу (див. Росія не могла збити рейс MH17 через на моральні установки своєї влади), перетворення правди (див. Малоймовірно, що правду про збитий MH17 незабаром буде розкрито) і зустрічних звинувачень (див. Мовчання слідчих після наданих Росією нових доказів у справі MH17).

Цей тиждень знаменний для усіх, хто хоче, щоб правда і справедливість взяли гору у справі MH17. У середу Міжнародна слідча група повідомила, що видасть міжнародні ордери на арешт трьох російських офіцерів збройних сил і розвідки – Ігоря Гіркіна, Сергія Дубинського, Олега Пулатова – і громадянина України Леоніда Харченка, командира військової частини в Донецьку. Їх притягнуть до кримінальної відповідальності за причетність до вбивства 289 пасажирів рейсу MH17, який було збито російською ракетою «Бук». Суд розпочнеться у березні цього року. Дезінформаційна кампанія навколо MH17 навряд чи вщухне, але ми завжди готові брати участь в її викритті. Прокремлівські ЗМІ уже заявляють, що докази слідства нібито базуються на брехні, що імена підозрюваних були випадково взяті з соціальних мереж і що такий тип ракети використовувався тільки в Україні.

Невдячна Польща

12 червня Президент США Дональд Трамп і Президент Польщі Анджей Дуда підписали у Вашингтоні нову оборонну угоду, яка дозволить розмістити в Польщі ще 1000 американських військовослужбовців на ротаційній основі, доповнивши уже присутній контингент, що налічує близько 5000 осіб.

Як завжди, прокремлівські ЗМІ з ентузіазмом підхопили сигнал від влади, спотворивши формулювання оборонної угоди. Випадки дезінформації такої тематики, зафіксовані нами, можна поділити на дві категорії: 1) Захід оточує Росію та 2) американський імперіалізм і ляльководи в Європі.

Нам розповіли, що США створюють «військовий кордон» навколо Росії і руками Польщі обстрілюватимуть її. Польща фактично є «троянським конем» Вашингтона в Європі і маріонетковим урядом, що служить «тараном» для просування особливих інтересів США на континенті. Отже, державного суверенітету у Польщі немає, і при визначенні курсу своєї геополітики Варшава покладається на своїх «заокеанських господарів». Але США завжди кидають своїх союзників, а значить, те, що Польща врешті-решт заплаче гіркими сльозами, – питання часу.

За іронією долі прокремлівські ЗМІ також звинуватили Польщу в невдячності стосовно Росії. Дивуватися, напевно, не варто: врешті-решт, історичний ревізіонізм – одна з кращих знахідок федеральних ЗМІ. «Первый канал» стверджував, що Росія дала Польщі незалежність і що саме завдяки Росії Польща сьогодні існує як країна. Упродовж декількох століть Росія гарантувала безпеку Польщі, 600 000 радянських солдатів загинули, звільняючи Польщу від нацистської Німеччини! Потім, коли Польща була учасником Варшавського договору, Росія забезпечила Польщу усім, включаючи паливо і нафту, сприяла розвитку промисловості! Дійсно, хто може хотіти більшого? Яке значення мають такі речі, як демократія, свобода, права людини або державний суверенітет, коли у вас є паливо, нафта і промисловість? Враховуючи, що цього не було навіть в комуністичні часи, ці претензії абсолютно не обґрунтовані.

Американський бізнес-ковбой

Тему американського імперіалізму і втручання у справи Європи «смакували» цього тижня з особливим задоволенням. За даними прокремлівських ЗМІ, США зі своєю позицією щодо «Північного потоку-2» нібито дотягуються брудними руками всюди: від України до Східної Європи і навіть до Данії. Нам говорять, що Європа, яка через Брекзит зіткнулася з політичною кризою, не в змозі протистояти тиску американського бізнес-ковбою. Не впевнені, що розуміємо, що це означає, але звучить хижо!

Це США (ні в якому разі не Росія!) фінансували «громадянську війну» на Донбасі, а усі розмови про «стримування Росії» – не більше, ніж привід для розширення американської військової присутності в Європі. США навіть дали нову назву столиці України! Президент України Володимир Зеленський також зобов’язаний американцям. І не Дональду Трампу, а могутньому клану Клінтонів, для якого Росія нібито є ключовим ворогом ідеального світу, в якому дошкільнята розмахують прапорами ЛГБТ.

Між тим, антиросійські махінації Вашингтона щодо зупинення «Північного потоку-2» нібито йдуть повним ходом. Прокремлівські ЗМІ стверджують, що Америка перешкоджає будівництву газопроводу, оскільки прагне знищити Європу, одного зі своїх головних економічних конкурентів. Данія, яка відклала будівництво «Північного потоку» до отримання результатів оцінки його впливу на довкілля, звинувачується в тому, що діє під тиском США, оскільки її уряд нібито не наважився б «зробити таку авантюру» проти Росії та Німеччини. А Партія зелених Німеччини, яка мала успіх на нещодавніх виборах до Європейського Парламенту і виступила проти «Північного потоку-2», фінансується Джорджем Соросом і наслідує неоліберальну політику США.

Різноманітність – це приправа до життя… і до дезінформації також. До наступного тижня!

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Як «Спутник» сербською нарощував дезінформацію у Боснії і Герцеговині

Хоча більшість джерел політичної дезінформації у Боснії і Герцеговині є місцевими ЗМІ, значна кількість медіа з сусідніх країн створила свою дезінформаційну мережу усередині країни. Детальніше

Чорнобильська катастрофа і сила історій

Прокремлівські ЗМІ використали обговорення серіалу «Чорнобиль» як можливість знову повторити добре відому дезінформацію. Детальніше

Цифра тижня: 111 486

Упродовж трьох днів після катастрофи рейсу MH17 Агенція інтернет-досліджень оприлюднила 111 486 твітів. Як мінімум 65 000 із них звинувачували в катастрофі Україну. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Замовчування – форма брехні

Минулого тижня агенція «РИА Новости» пропустила важливу деталь у новині про статус Криму. Детальніше