Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 22 листопада 2019 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 22 листопада 2019 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 22 листопада 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Боротьба з вірусом дезінформації: грузинський випуск

Привіт із Тбілісі!

Цього тижня до вашої уваги огляд дезінформації прямо з Грузії, країни давніх традицій, дому «перших європейців», колиски унікальної сучасної архітектури, а також улюбленої теми прокремлівської дезінформації.

Сайт EUvsDisinfo виявив понад 300 випадків прокремлівської дезінформації, спрямованої безпосередньо на Грузію. Це майже 5% випадків, зареєстрованих із 2015 року. Але цифри не відображають те завзяття, з яким прокремлівські ЗМІ атакують Грузію. Її неодноразово називали місцем проведення жахливих біологічних експериментів, зображували безпорадною жертвою геополітичних махінацій Заходу, а також звинувачували в поширенні різноманітних мерзенностей – від кишкових інфекцій до отруйних речовин і русофобії (не забудьте прочитати матеріал про лабораторію Лугара!)

Усі ці приклади є лише симптомами вірусу дезінформації, поширюваного прокремлівськими ЗМІ для атаки на демократію в Грузії, на її територіальну цілісність, а також на її трансатлантичний та європейський курс.

Більшість пов’язаних із Грузією випадків прокремлівської дезінформації у базі даних (англійською) сайту EUvsDisinfo стосуються відносин Грузії з ЄС і НАТО. Проте нещодавно можна було спостерігати спалах дезінформаційних повідомлень, спрямованих проти Місії спостерігачів ЄС у Грузії.

Прокремлівські ЗМІ в Південній Осетії – грузинському регіоні, що відколовся, де Росія, порушуючи усі норми міжнародного права, зберігає свою військову присутність, звинувачують спостерігачів ЄС у провокаціях, порушенні кордонів, заохоченні деструктивної діяльності, а також зображують їх як силу, що може спровокувати «неадекватну поведінку» Цхінвалі.

Ці концентровані зусилля спрямовані на дискредитацію і підрив репутації місії, яка працює на підтримку стабільності в регіоні з 2008 року. Це класичні симптоми синдрому «провокації». Під впливом цього синдрому прокремлівські ЗМІ звинувачують інших у провокаціях, тобто змові проти Росії, зображаючи Кремль (і його прибічників) благородними жертвами злих задумів інших сил. Наведемо декілька класичних прикладів: «НАТО провокує Росію в Чорноморському регіоні» і «Протести в Грузії – це русофобська провокація».

Тоді як Грузія і ЄС продовжують підтримувати довірчі відносини, прокремлівські ЗМІ намагаються вийти на новий рівень у дезінформації грузинів про ЄС.

Дезінформаційні ЗМІ применшують важливість взаємовідносин із ЄС в очах грузинів, намагаючись окреслити це як загрозу традиційним цінностям. В одному особливо гострому випадку дезінформаційної атаки вони зайшли настільки далеко, що припустили, що європейські ліберали приїдуть у грузинські сім’ї і заберуть дітей у батьків. Водночас прокремлівські ЗМІ наполягають на тому, що грузинська культура була під захистом СРСР.

Це симптоми прокремлівської дезінформаційної лихоманки: зобразити Європу як хворобу, а Росію – як порятунок. Грузинам говорять, що їх країна не отримує вигоди від вільної торгівлі з ЄС і тому має повернутися в Росію, хоча насправді ЄС – великий торговий партнер Грузії. Жителів Грузії засипають панікерськими дезінформаційними повідомленнями, котрі пов’язують лібералізацію віз із зростанням терористичних загроз і масовим напливом сирійських біженців, тоді як понад 300 тисяч громадян Грузії вже скористалися безвізовим режимом.

Прокремлівська дезінформація будь-якими можливими способами намагається перешкодити встановленню більш тісних взаємовідносин між ЄС і Грузією, постійно використовуючи один і той самий дезінформаційний підтекст: Грузію може врятувати тільки Росія. І це вказує на небезпечний діагноз: прокремлівські ЗМІ страждають від імперської інтоксикації.

Як і більшість «інфекцій», вірус дезінформації легко поширюється через сухопутні (і мовні) кордони. Прокремлівські дезінформаційні наративи про Європу, що задихається під натиском мігрантів, поширюються грузинською, а також білоруською, вірменською, чеською і навіть арабською мовами.

Так, Джорджа Сороса зображають руйнівником народів і культур, представники яких знають як мінімум 9 мов, у тому числі й грузинську. Так само в української, вірменської, білоруської та німецької аудиторій формують думку, що Східне партнерство ЄС – це русофобський проект.

 

Як же приборкати міжнародну дезінформаційну інфекцію?

У Грузії є свій рецепт: влада, активісти і ЗМІ почали вакцинацію суспільства від дезінформації.

Грузинські ЗМІ та організації громадянського суспільства працюють над тим, щоб усе суспільство – від студентів до фермерів у віддалених гірських регіонах – мали доступ до фактичної й достовірної інформації про Європу і свою країну. Це сприяє тісній співпраці з учителями, священиками та іншими громадськими діячами, чиї голоси гучніші за дезінформаційний шум. Водночас грузинські руйнівники міфів та інші фактчекери продовжують боротися з дезінформацією за допомогою фактів і підвищення рівня медіаграмотності.

І хоча не існує швидкодіючого засобу від дезінформаційної інфекції, грузини, як і більшість із нас, знають, що профілактика – найкращі ліки.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Хто боїться мармурового клопа?

 Епідемії кору і свинячого грипу, біологічна зброя, смертельно небезпечні експерименти на людях. – грузинська лабораторія Лугара стала об’єктом широкомасштабної дезінформаційної кампанії. Докладніше

 

Цифра тижня: майже 100

 Основний наратив прокремлівської дезінформації проти Грузії – незмінний: Грузія може бути незалежною за умови залежності від Москви. Докладніше

 

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Подвійні стандарти «Газпрому»

 В Європі «Газпром» намагається створити репутацію надійного бізнес-партнера. Проте в Росії газовий гігант володіє телеканалом «НТВ», який систематично атакує європейських дипломатів і російських громадських активістів. Докладніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше