Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
23 березня 2018 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
За димовою завісою: Хто поширює дезінформацію про отруєння колишнього шпигуна?
Реагувати максимально швидко, щоб перехопити ініціативу. Виводити на поле найпрофесійніших гравців. Використати доступні канали для поширення дезінформації.
Останні два тижні прокремлівська дезінформація мчиться що є духу і продовжує видавати суперечливі теорії про отруєння колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля. Минулого тижня ми детально розглядали цілі цієї кампанії.
Тепер настав час заглянути за димову завісу, створену прокремлівською дезінформацією. Хто стоїть за нею? Як розроблявся цей курс? І у чому найслабкіші місця дезінформаційної кампанії?
Для початку – трохи фактів. Колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля і його доньку отруїли в Солсбері 4 березня. Поліцейський, який прибув на місце подій, також серйозно постраждав. Як заявили представники Великої Британії, подія була або прямими діями Росії проти їх країни, або російська влада втратила контроль за нервово-паралітичною речовиною і дозволила їй потрапити до чужих рук. Як заявила Рада ЄС із закордонних справ, нервово-паралітичну речовину військового призначення, саме ту, яку розробляла Росія, уперше за 70 років було використано для атаки в європейській країні.
Хто і що поширює?
Міністерство закордонних справ РФ, посольства, високопоставлені дипломати, основні прокремлівські телеканали, такі як Russia Today(RT) і «Спутник», беруть участь у поширенні численних теорій отруєння.
«Новачка» в Росії немає, він прийшов із «Великої Британії/ Чехії/ Швеції/ Прибалтики»
По-перше, Постійний представник Росії при ОБСЄ заявив «Спутнику», що нервово-паралітична речовина могла надійти з Великої Британії, Чехії, Швеції або Прибалтики. Таку ж дезінформацію пізніше продублювало Міністерство закордонних справ РФ, а в результаті посол Росії у Швеції вимушений був відступитися і заявити, що це було «просто припущення».
«Це була прихована операція Великої Британії з дискредитації Росії»
Така дезінформація найчастіше повторювалася на усіх рівнях. Нею скористався представник РФ при Раді безпеки ООН, а варіації на цю тему постійно озвучувалися трьома головними журналістами і телеведучими прокремлівських телеканалів.
«Скрипаля отруїла Україна» Спочатку звинувачення України не лише в тому, що нею управляють нацисти, а на Донбасі здійснюють геноцид, а й в отруєнні Скрипаля звучало настільки безглуздо, що згадувалося лише з численними обмовками. Проте за декілька днів ця заява зміцніла і стала серйозною складовою дезінформуючих наративів, що поширювалися як головними пропагандистськими телеканалами, так і російськими новинними сайтами, такими як Ukraina.ru.
«Велика Британія маніпулює ОЗХЗ» Дискредитація міжнародного розслідування – одна з головних тактик прокремлівської дезінформації – раніше активно використовувалася, щоб скомпроментувати розслідування катастрофи МН17, яке проводиться Нідерландами. Цього разу заступник Міністра закордонних справ РФ заявив, що Велика Британія «обробляє» експертів Організації заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).
Згідно з кричущими прикладами дезінформації, що поширюються в Інтернеті, Скрипаля отруїла потенційна свекруха його доньки, або сама Тереза Мей, оскільки вона в дружніх стосунках з призначеним директором ЦРУ.
В усіх цих варіантів є щось спільне – намір збити з пантелику і уникати припущень щодо втручання Росії. Вже понад два тижні прокремлівська дезінформація зайнята тим, що затягує час. Точка відліку – заперечення Росією причетності до отруєння за відсутності надійних аргументів для підкріплення цієї заяви – і є слабким місцем. Відволікаючи аудиторію, дезінформаційна кампанія повертається до звичних тактик і активно намагається перетворити слабкість на перевагу.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
Війна, світ і Крим: прокремлівська пропаганда під час президентських виборів у Росії
Агресивні повідомлення про інші держави. Пом’якшення тону міркувань про саму Росію.Детальніше
Цифра тижня: 50 мільйонів
Аналітичний центр Cambridge Analytica отримав особисті дані понад 50 мільйонів американських користувачів Facebook без їх дозволу. Детальніше
«Ввічливі люди»: анексія Криму як емблема прокремлівської дезінформації
Випадок із «ввічливими людьми» примітний тим, що у Кремля не залишилося вибору, окрім як визнати участь в операції з дезінформації. Детальніше
*І НАСАМКІНЕЦЬ*
Найстарішому російському виборцеві 122 роки?
Якщо інформація про вік виборця виявиться правдою, це стане сенсацією. Детальніше