Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 23 липня 2017 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 23 липня 2017 року

 

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 76 – 23 липня 2017 року

 

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Інтерпретація фашизму

Якщо ви пошукаєте слово “фашизм” у словнику, то знайдете таке визначення: “урядова система на чолі з диктатором, наділеним повною владою, який у насильницький спосіб придушує опозицію та критику, контролює всю промисловість, торгівлю тощо та підтримує агресивний націоналізм і часто расизм”.

Поточного тижня ми побачили альтернативні тлумачення цього слова, оскільки німецька демократія була поставлена під сумнів звинуваченнями у фашизмі, що витікали з ініціативи щодо створення німецької пропутінської партії. Ми побачили, як демократичні повноваження Ангели Меркель були поставлені під сумнів, оскільки її звинувачували у тому, що вона диктатор. Естонію також звинуватили у тому, що вона є фашистською державою, її теж звинувачували у русофобії. Згідно з останньою перевіркою фактів, як Естонія, так і Німеччина посідають досить непогане місце в рейтингах демократичних держав.

Звинувачення відносно Європи на цьому не припинилися. З чеського ЗМІ ми також дізналися, що ЄС погрожує своїм державам-членам насильством, якщо країни відмовляються від дотримання політики, виробленої Брюсселем. Ця дезінформація досить цікава.

Передусім, оскільки ЄС складається з держав-членів, політика фактично визначається країнами-членами разом із Європейським парламентом, який складається з демократично обраних представників усіх 28 держав-членів. По-друге, оскільки в ЄС немає власних сил безпеки – хто застосовуватиме це можливе насильство? Мабуть, бюрократи ЄС? Європу також звинуватили у спробі знищити Росію шляхом участі в глобальній війні проти неї, це дезінформація, яку ми чули багато разів, але доказів якої ми ніколи не бачили.

 

Усі люди – терористи

Цього тижня ми могли спостерігати розмивання поняття тероризму в прокремлівській дезінформації, оскільки практично кожна людина, виявляється, терорист. Українського майора звинуватили у плануванні теракту на засіданні G20 минулого тижня, але не правоохоронні органи, а прокремлівські дезінформаційні ЗМІ.

Україну звинуватили у підготовці майбутніх терористів і, за даними аналогічних ЗМІ з дезінформації, США незабаром запустять нову терористичну групу на Близькому Сході, як вони це ймовірно зробили з ІГІЛ. Проте не згадується, що США є частиною коаліції, яка бореться з ІГІЛ.

А, і Захід, очевидно, нині розробляє “сценарій” наступної хімічної атаки, яку буде приписано Асаду, якщо вірити прокремлівським ЗМІ. Щоб спростувати це, ми рекомендуємо вам прочитати попередню дезінформацію про Сирію тут і тут. Більше інформації про те, як прокремлівська дезінформація зловживає справжніми трагічними терористичними атаками, див. тут.

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 74-го випуску “Огляду дезінформації”.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Трагедія рейсу MH17  три роки потому: пошук правди у східній Україні

Якби не діяльність журналістських організацій, що спеціалізуються на розслідуваннях, і репортери на місцях, дезінформація змусила б нас повірити в те, що ми ніколи не дізнаємося правди.

Детальніше

 

Листування електронною поштою та інші інструменти пропаганди у Центральній і Східній Європі

Прокремлівська дезінформація може відрізнятися залежно від країни, а також інструментів і каналу її поширення. Але один аспект є загальним: негативний підхід до ЄС і НАТО.

Детальніше

 

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Надто добре, щоб бути правдою?

Люди можуть стати настільки одержимі поширенням дезінформації, що  ділитимуться фейковим матеріалом, який навіть не претендував на серйозність. Саме це можна було спостерігати минулого тижня з низкою прокремлівських пропагандистів, коли вони так захопилися фотографією нібито із зустрічі G20 у Гамбурзі, що забули спитати себе, чи не занадто гарно це виглядає, щоб бути правдою.

Так і було. Якщо ви порівняєте фото вище з оригінальним зображенням нижче, можливо, зрозумієте ту спокусу, з якою, мабуть, зіткнулися прокремлівські пропагандисти, які не змогли не поділитися відфотошопленою фотографією з президентом Путіним. Серед тих, хто поділився цією фотографією, був Володимир Соловйов, чиє ток-шоу є одним із найвідоміших дезінформаційних передач на російських федеральних каналах. З одного боку, людині властиво помилятися, та це не означає, що ніяких застережливих знаків не було: георгіївська стрічка на канцлерові Меркель вказує на те, що автори оригінальної відфотошопленої фотографії, скоріше за все, і не збиралися стверджувати, що зображення справжнє. Пан Соловйов видалив свій твіт із фото, як повідомляє Meduza.

Зазвичай ми використовуємо термін “неправдива інформація”, коли люди ненавмисно діляться неправдивими матеріалами, і “дезінформація”, коли вони роблять це навмисно. Але нам бракує слів тоді, коли ваше бажання підтримати визначений політичний наратив призводить до повної втрати почуття гумору.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше