Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 23 жовтня 2020 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 23 жовтня 2020 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 23 жовтня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 ШІСТКА ІЗ «SANDWORM» І ПІДРОБНІ МАВПЯЧІ ВАКЦИНИ

Спершу важливі новини.

У понеділок Міністерство юстиції США висунуло звинувачення проти шістьох співробітників ГРУ із спеціального підрозділу номер 74455. За повідомленнями Міністерства юстиції, цей підрозділ, названий у ЗМІ «Sandworm», відповідальний за спричинення збитку в розмірі щонайменше мільярд доларів. Далі у звинувачувальному акті зазначається, що ця група «Використала руйнівне шкідливе програмне забезпечення і робила інші підривні дії з метою отримання Росією стратегічної переваги» проти урядів України і Грузії, розслідування отруєнь «Новачком», виборів 2017 року у Франції і зимових Олімпійських ігор 2018 року у Пхьончхані.

 

Вакцини: суцільна марна праця

Тоді як кількість хворих COVID-19 в Європі нестримно росте, збільшується і кількість дезінформації про пандемію. Візьмемо, наприклад, історію, в якій заявлялося, що Україна купить російську вакцину, і що купівля відбудеться через держави-члени Європейського Союзу. Насправді експерти побоюються, що схвалення російської вакцини було передчасним. Згідно з відомостями «Lancet», одного з найбільш знаменитих медичних журналів у світі, на той момент ще навіть не почалася третя фаза випробувань вакцини. Ще однією проблемою, пов’язаною з цією заявою, є те, що жодна з держав-членів ЄС не висловила наміри її купувати.

Ця історія є складовою глобальнішого наративу, який декларує, що Росія бореться з пандемією успішніше, ніж західні демократії, підтримуючи тим самим довіру до російської вакцини і підриваючи довіру до інших (західним) вакцин.

Як же зруйнувати довіру до західних вакцин?

Старий хід: треба подати брехню, заховану у більшій правді.

Успішні кампанії часто «ховають підробку під бронею більшої правди», пояснює дослідник дезінформації Томас Рід. У його відомій книзі «Активні заходи» розглянуто вражаючий приклад часів Другої світової війни  ̶  підробний Меморандум Танаки. Цей документ (нібито підписаний у 1927 році) допоміг переконати багато держав, що Японія розробляла військову стратегію досягнення світового панування. Але він не був справжнім.

Чому ж неправдивий матеріал був такий ефективний? Тому, що він був обґрунтований справжньою агресивною зовнішньою політикою Японії тих часів.

Як застосувати цей метод використання більшої правди до західних вакцин?

Щоб підірвати довіру до цих вакцин, прокремлівські ЗМІ частково скористалися правдою (оксфордську вакцину розробляють з використанням вірусного вектору шимпанзе), перейменувавши її в «мавпячу вакцину». Отже, прокремлівські ЗМІ примудрилися припустити, що британська вакцина перетворить людей на мавп, а також максимально використати критику борців за права тварин і супротивників вакцинації.

Є в цьому і чимала частка іронії: принципи створення вакцини «Супутник V» значною мірою ті ж, що і в оксфордської. Мавпували?

Мавпяча концепція націлена на підривання довіри до західних вакцин. Незважаючи на усю цю мавпячу метушню, варто пам’ятати старе добре ямайське прислів’я: чим вище підійметься мавпа, тим менш вона захищена.

 

Старе вино, нові пляшки

Цього тижня ми також спостерігали за розливом старого дезінформаційного вина з нових пляшок. Ось кілька прикладів.

Ми знову побачили деякі кремлівські наративи про Навального, що повторюються. Наприклад, отруєння лідера російської опозиції було здійснено для того, щоб допомогти Заходу напасти на Росію. Чи також, що Кремль нібито не міг стояти за нападом на Навального, оскільки малоймовірно, що наказ про політичне вбивство був із Кремля, адже той лише незначний блогер.

Щодо MH17 ми знову побачили заяви, що Об’єднана слідча група (JIT) ігнорує надані Росією докази. Нібито сторона звинувачення ігнорує початкові необроблені дані радара, надані Росією. Насправді, «початкові необроблені дані» складаються з відео, що об’єднує первинну і вторинну інформацію. Ця байка періодично спливає з 2016 року. Ще одна концепція про MH17 полягає в тому, що «німці» підтримали вихід Росії з консультацій щодо MH17. Яким дослідницьким методом визначили цю підтримку «німців»? Все просто. За допомогою трьох коментарів під статтею в «Die Welt».

Стосовно Білорусі ми знову відмітили сюжети, в яких заявлялося, що протестів не було б без іноземного (західного) втручання. Це частина кампанії, що повторюється, із звинувачення країн Заходу у втручанні і із зображення протестів проти фальсифікації виборів як «кольорової революції» під проводом Заходу.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

З АНГЛІЙСЬКОЇ НА РОСІЙСЬКУ, А ПОТІМ  ̶  НА ЧЕСЬКУ…

Престижні іноземні ЗМІ не мають звички зациклюватися на прокремлівських дезінформаційних сюжетах і підтримувати їх. Тому дезінформаційні ЗМІ просто заявляють про те, що іноземні ЗМІ насправді підтримують їх погляди. Детальніше

 

ПОВТОРЕННЯ БРЕХНІ НЕ РОБИТЬ ЇЇ ПРАВДОЮ

Поняття «Операція під неправдивим прапором» широко застосовується прокремлівськими дезінформаційними ЗМІ як метод дезінформації. Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше