Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
25 вересня 2018 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
«Пограбувати Петра, щоб заплатити Павлу»
Що ви робитимете, якщо розпочата вами масивна кампанія з дезінформації обернеться проти вас? Найімовірніше, спробуєте вгамувати обурення публіки за допомогою нової дезінформації.
Саме такий розвиток подій ми спостерігаємо протягом останнього тижня. Прокремлівські ЗМІ відчайдушно поширювали різні суперечливі «версії» у справі Скрипалів і підозрюваних, яких назвала британська влада, коли їм несподівано допомогли: на каналі RT, головному майданчику Кремля з організації міжнародної дезінформації, відбулося інтерв’ю так званих Олександра Петрова і Руслана Боширова (підозрювані в отруєнні Скрипалів), яке провела керівник RT Маргарита Симоньян.
Очевидні протиріччя й недолугі спроби спотворити реальну картину були негайно спростовані поважними ЗМІ (див. численні статті з різних історій, пов’язаних із дезінформаціями), висміяні в соціальних мережах (див. тут і тут), і викликали надзвичайно гнівну реакцію британського уряду. Представник прем’єр-міністра назвав ці твердження «образою інтелекту нашого народу» і «безсовісною брехнею». Він був здивований, як «брехня й відверті фабрикації» опинилися в ефірі державної мовної компанії.
Заяви, що лунали в інтерв’ю, були настільки очевидно брехливими, що деякі коментатори висловили думку, що інтерв’ю стало поворотною точкою в тому, як глядачі каналу «Russia Today» сприймають справу Скрипалів. «Попередні дані свідчили, що глядачі RT скептично відносяться до офіційної британської версії отруєння Скрипалів. Але інтерв’ю з підозрюваними викликало відповідну реакцію: найбільше лайків отримали коментарі, серед яких часто зустрічалася думка про те, що інтерв’ю було абсолютно анекдотичним і що свідченням обох інтерв’юерів вірити не можна. До того, що розповіли підозрювані, скептично віднеслися 74% глядачів. Як зауважили деякі глядачі, інтерв’ю змінило їх думку стосовно цієї справи, акцентує газета «Washington Post». Сама Симоньян не змогла упоратися з ситуацією і кинула слухавку під час інтерв’ю у прямому ефірі на «BBC Newsnight».
Що, інтерв’ю виявилося занадто безглуздим? Тоді давайте поширювати іншу нісенітницю!
Реакція російської влади була вельми непростою – давайте «підкинемо ще дров» у палаюче вогнище дезінформації. Повернувшись до однієї з найвипробуваніших і перевірених тем дезінформації минулих років, Міністерство оборони провело прес-конференцію всього через чотири дні після інтерв’ю Петрова і Боширова. Завданням прес-конференції було озвучення нових «альтернативних» версій того, що сталося з літаком рейсу МН17. Недивно, що ми знову почули версію, яка суперечить навіть твердженням самого Міністерства.
Пролунали твердження, згідно з якими літак рейсу МН17 був збитий українською ракетою. Усі твердження кампанії з дезінформації наведено на сайті «The Insider», журналісти якого виявили принаймні шість спроб дезінформації під час тієї самої прес-конференції. Необхідно згадати, що в 2014 році те ж саме міністерство оборони надавало «неспростовні докази», що літак рейсу МН17 було збито українським винищувачем.
Ми уже неодноразово описували суперечливі потоки дезінформації, до того ж, не лише щодо рейсу МН17 (див. тут або тут), а й стосовно справи Скрипалів (окрім статті вище, див., наприклад, тут); атаки на гуманітарний конвой у Сирії в 2016 році; вбивства Бориса Нємцова в 2015 році (див. литовську кінострічку «Війна 2020: Російська інформаційна агресія» з 43-ої хвилини).
Здається, кожного разу, коли Кремль стикається з очевидними труднощами в реальності, він використовує дезінформацію за одним і тим же сценарієм: відбувається вкидання якомога більшої кількості суперечливої й брехливої інформації. Метою цього є заплутати аудиторію, не дати їй можливості розібратися, де надані об’єктивні дані, що відповідають реальному стану справ, а де має місце дезінформація, завдання якої – заплутати і ввести в оману цільову аудиторію.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
Росія – мішень своєї ж дезінформації
Боротьба з дезінформацією ведеться не лише за межами РФ – є росіяни, яким доводиться це робити у своїй власній країні. Докладніше
Цифра тижня: 100
Британські ЗМІ передрукували повідомлення у Twitter, розміщені російськими тролями, понад 100 разів. Докладніше
*І НАСАМКІНЕЦЬ*
Росіяни сміються над інтерв’ю RT із підозрюваними в отруєнні у Солсбері
Можливо, головною метою і було звести усю подію до жарту, щоб відволікти увагу аудиторії від того, наскільки серйозним був скоєний злочин. Докладніше