Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 26 січня 2020 року

28.01.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 26 січня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Кремль цього тижня: давайте ненавидіти Польщу!

 Тоді як Росія готується до святкування 75-ої річниці перемоги над нацистською Німеччиною, прокремлівські ЗМІ намагаються переписати історію.

Ставши мішенню цього тижня вже більше ніж 15 разів, Польща все ще перебуває на перехресті прицілу прокремлівської дезінформації.

Перші ознаки цієї тенденції з’явилися у кінці грудня, коли президент Путін описав світогляд Кремля під час своєї щорічної пресконференції.

 17-го січня, в день захоплення Варшави Радянською Армією 75 років тому, Міністерство оборони Російської Федерації розкрило «секретні документи», в яких стверджується, що Варшавське повстання було погано підготовлене, і що втручання радянських військ було просто неможливе.

А з наближенням річниці приходу Радянської Армії в Освенцім 27 січня 1945 року все більше і більше випадків прокремлівської дезінформації містили заяви про польський антисемітизм.

Однак те, що Кремль ігнорував наявні і створював власні факти, викликало досить сильну негативну реакцію: «Червона Армія байдуже дивилася на агонію Варшави. Два повстання в місті − перше в єврейському гетто в 1943 році, друге в усьому місті в 1944 році − свідчили про жорстокість німецьких злочинів. Але тоді як мешканці Варшави з надією чекали допомоги, Йосип Сталін ніколи не наказував Червоній Армії втручатися», − написав Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

Стосовно «звільнення» і «зрадянщення», то тут є тонка межа: хоча правильно те, що закінчення окупації нацистською Німеччиною багатьма сприймалося як звільнення, прибуття радянських військ стало початком нової окупації. Зрадянщення Польщі та іншої частини Східного блоку було досягнуте за допомогою терору, масових репресій, націоналізації промисловості, експропріації приватних земель, екологічних катастроф, руйнування ринкової економіки і обмеження громадянських і політичних свобод.

Щоб приховати ці незручні факти, прокремлівські ЗМІ намагаються щосили домінувати в медіасфері, використовуючи наративи, що відповідають світогляду Кремля. Одним із них є твердження про те, що СРСР жодного разу не брав участі у створенні передумов, що дозволили нацистській Німеччині почати війну.

Розігруючи карту невдячності, прокремлівські ЗМІ також стверджують, що СРСР не лише звільнив Польщу, але і допоміг відновити країну.

Ще один приклад зневаги Польщі − це звинувачення в тому, що вона була нацистським союзником і партнером. Хоча цей наратив суперечить історичним документам, він все ще використовується, щоб спотворити історичне значення пакту Молотова-Ріббентропа, і таким чином показати СРСР у кращому світлі.

Прокремлівські ЗМІ також звинувачують Польщу в небажанні засуджувати антисемітизм і у власному баченні Голокосту. Хоча поляки фактично поділяють думки професійних істориків, Кремль також стверджує, що довоєнний польський уряд створив благодатний ґрунт для Голокосту.

Усім, хто давно стежить за розвитком прокремлівської дезінформації, абсолютно очевидно, що подібні історичні наративи органічно вписуються у систему дезінформації, яка використовується. Іншими словами, основною ідеєю була і залишається необхідність показати, що Росія ні в чому не винна, але ось у всіх інших рильце в пушку. Але якщо Росія дійсно невинна, навіщо вона намагається доводити це впродовж 75 років знову і знову? І якщо дійсно ніякої провини немає, навіщо заявляти про те, що Європейський день пам’яті жертв усіх тоталітарних і авторитарних режимів − це несправжнє свято?

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 «Вони переконані, що Росія повинна наслідувати партизанську тактику»

Дезінформація як «рій»: ексклюзивне інтерв’ю з журналістом Олександром Морозовим, публіцистом і науковим співробітником Академічного центру Бориса Нємцова в Празі. Детальніше

«Супутник»: інфографіка як спосіб переписати історію

Кожен січень, коли Литва відзначає День захисників свободи, прокремлівська дезінформація намагається спотворити історичні дані про події 1991 року. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Крим, Крим і знову Крим!

Те, як «РІА Новини» пишуть про Крим, схоже на політичну одержимість. Детальніше


Перейти до вмісту